Sprawa C-616/23, British Airways: Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Landgericht Düsseldorf (Niemcy) w dniu 6 października 2023 r. - TA i in./British Airways plc

Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Landgericht Düsseldorf (Niemcy) w dniu 6 października 2023 r. - TA i in./British Airways plc
(Sprawa C-616/23, British Airways)

(C/2024/626)

Język postępowania: niemiecki

(Dz.U.UE C z dnia 15 stycznia 2024 r.)

Sąd odsyłający

Landgericht Düsseldorf

Strony w postępowaniu głównym

Strona powodowa i strona wnosząca środek odwoławczy: TA, ET, VB, CI

Strona pozwana i druga strona postępowania odwoławczego: British Airways plc

Pytania prejudycjalne

1) Czy wykładni art. 5 ust. 1 lit. c), art. 7 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 261/2004 1  należy dokonywać w ten sposób, że pasażerowi przysługuje odszkodowanie z tytułu dużego opóźnienia w miejscu docelowym, jeżeli w ramach lotu z przesiadką nie zdąża na lot łączony, mimo że lot dowożący wykonano punktualnie, a opóźnienie w miejscu docelowym wynika z tego, że rzeczywisty czas na przesiadkę na lotnisku od momentu otwarcia drzwi samolotu do zakończenia przyjmowania pasażerów na pokład nie był wystarczający, aby zdążyć na lot łączony przy uwzględnieniu odległości między bramką obsługującą przylot a bramką obsługującą odlot oraz kontroli paszportowej i kontroli bezpieczeństwa?

2) W wypadku udzielenia na pierwsze pytanie prejudycjalne odpowiedzi twierdzącej: Czy w sytuacjach, w których kwestią sporną jest to, czy pasażer nie zdąża na lot łączony z własnej winy (ponieważ na przykład zwleka przy przemieszczaniu się), ciężar dowodowy spoczywa na obsługującym przewoźniku lotniczym, czy też to pasażer musi uwolnić się od zarzutu zawinienia? Jakie znaczenie ma w tym kontekście przestrzeganie tzw. minimalnego czasu na przesiadkę (Minimum Connection Time, MCT) między lotem dowożącym a lotem łączonym?

3) Czy wykładni art. 8 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (WE) nr 261/2004 należy dokonywać w ten sposób, że jeżeli istnieją uzasadnione powody, by przewidywać, że lot będzie miał co najmniej trzygodzinne opóźnienie w miejscu docelowym, pasażerowi, podobnie jak pasażerom odwołanych lotów, wykraczając poza brzmienie art. 6 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 261/2004, przysługuje prawo do zmiany planu podróży, na porównywalnych warunkach, do miejsca docelowego w najwcześniejszym możliwym terminie, a obsługujący przewoźnik lotniczy w wypadku naruszenia tych zobowiązań musi zwrócić pasażerowi powstałe koszty zmiany planu podróży?

1 Rozporządzenie (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r. ustanawiające wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów, uchylające rozporządzenie (EWG) nr 295/91 (Dz.U. 2004, L 46, s. 1).

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.626

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Sprawa C-616/23, British Airways: Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Landgericht Düsseldorf (Niemcy) w dniu 6 października 2023 r. - TA i in./British Airways plc
Data aktu: 15/01/2024
Data ogłoszenia: 15/01/2024