(C/2024/5613)Język postępowania: angielski
(Dz.U.UE C z dnia 30 września 2024 r.)
Strony
Strona skarżąca: Komisja Europejska (przedstawiciele: L. Armati i M. Mataija, pełnomocnicy)
Strona pozwana: Republika Malty
Żądania strony skarżącej
- stwierdzenie, że:
- wymagając od lekarzy weterynarii uzyskania uprzedniego zezwolenia na świadczenie usług, wymagając złożenia uprzedniego oświadczenia o każdym świadczeniu usług, wymagając, aby dokonali tego co najmniej 15 dni przed przybyciem, oraz wymagając złożenia takiego oświadczenia pocztą elektroniczną, Republika Malty uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na mocy art. 7 ust. 1 dyrektywy 2005/36 1 ;
- wymagając, aby wszyscy lekarze weterynarii przedłożyli dowód prowadzenia praktyki zawodowej w ciągu dziesięciu lat poprzedzających świadczenie usług i przedstawili opis usług, które mają być świadczone, oraz miejsca, z którego mają być one świadczone, Republika Malty uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na mocy art. 7 ust. 2 dyrektywy 2005/36; oraz
- nie dokonując transpozycji przepisów dotyczących kształcenia specjalistycznego w zakresie ogólnej praktyki medycznej, Republika Malty uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na mocy art. 28 dyrektywy 2005/36;
- obciążenie Republiki Malty kosztami postępowania.
Zarzuty i główne argumenty
Termin transpozycji dyrektywy upłynął w dniu 20 października 2007 r.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 dyrektywy 2005/36, zmienionej dyrektywą 2013/55 2 , państwa członkowskie mogą wymagać od usługodawcy, który po raz pierwszy przenosi się z jednego państwa członkowskiego do innego w celu świadczenia usług, poinformowania o tym z wyprzedzeniem właściwego organu przyjmującego państwa członkowskiego w formie pisemnego oświadczenia. Oświadczenie takie składa się ponownie raz na rok, o ile usługodawca zamierza świadczyć w danym roku w tym państwie członkowskim usługi w sposób tymczasowy i okazjonalny. Usługodawca może przekazać oświadczenie w dowolny sposób.
Komisja wnosi do Trybunału o stwierdzenie, że Republika Malty uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na mocy tego przepisu, wymagając od lekarzy weterynarii uzyskania uprzedniego zezwolenia na świadczenie usług, wymagając złożenia uprzedniego oświadczenia o każdym świadczeniu usług, wymagając, aby dokonali tego co najmniej 15 dni przed przybyciem, oraz wymagając złożenia takiego oświadczenia pocztą elektroniczną.
Zgodnie z art. 7 ust. 2 tej dyrektywy w przypadku świadczenia usług po raz pierwszy lub w przypadku istotnej zmiany sytuacji potwierdzonej dokumentami państwa członkowskie mogą wymagać dołączenia do oświadczenia, o którym mowa w art. 7 ust. 1, pewnych dokumentów wymienionych w tym przepisie.
Komisja wnosi do Trybunału o stwierdzenie, że Republika Malty uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na mocy tego przepisu, wymagając od lekarzy weterynarii przedstawienia dowodu prowadzenia przez nich praktyki w charakterze lekarzy weterynarii w ciągu poprzednich dziesięciu lat oraz opisu usług, jakie mają być świadczone, oraz wskazania miejsca, z którego usługi te mają być świadczone.
Zgodnie z art. 28 tej dyrektywy warunkiem podjęcia kształcenia specjalistycznego w zakresie ogólnej praktyki medycznej jest potwierdzone ukończenie programu kształcenia medycznego na podstawowym poziomie, o którym mowa w art. 24 ust. 2, w trakcie którego dana osoba uzyskała właściwą wiedzę w zakresie medycyny podstawowej.
Komisja wnosi do Trybunału o stwierdzenie, że Republika Malty uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na mocy tego przepisu, nie dokonując transpozycji norm dotyczących kształcenia specjalistycznego w zakresie ogólnej praktyki medycznej.