Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

(C/2024/5477)

(Dz.U.UE C z dnia 10 września 2024 r.)

W następstwie niniejszej publikacji organy państwa członkowskiego lub państwa trzeciego, lub osoba fizyczna lub prawna mająca uzasadniony interes oraz mająca siedzibę lub miejsce pobytu w państwie trzecim, mogą, zgodnie z art. 17 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1143 1 , wnieść sprzeciw do Komisji w terminie trzech miesięcy od daty niniejszej publikacji.

JEDNOLITY DOKUMENT

"Trnavský slad"

Nr UE: PGI-SK-02785 - 19.7.2021

ChNP () ChOG (X)

1.
Nazwa lub nazwy [ChOG]

"Trnavský slad"

2.
Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Republika Słowacka

3.
Opis produktu rolnego lub środka spożywczego
3.1.
Typ produktu

Klasa 1.8. Inne produkty wymienione w załączniku I do Traktatu (przyprawy itd.)

3.2.
Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

"Trnavský slad" to lekki jęczmienny słód spożywczy typu "pilzner", przeznaczony głównie do produkcji piwa. Otrzymuje się go z uzyskanych w drodze selekcji, certyfikowanych odmian jęczmienia dwurzędowego, uprawianych głównie na równinie trnawskiej, na której występuje szczególnie wysokiej jakości czarnoziem i która odznacza się specyficznym klimatem wpływającym na jakość uprawianego tam jęczmienia; jęczmień ten wyróżnia się w rezultacie jakością i charakterem. Ciepły, suchy klimat tego obszaru i występujące tam warunki glebowe sprawiają, że ziarna są większe i osiągają długość 8-10 mm, szerokość 3-4 mm i grubość 3-4 mm. Często sito zatrzymuje praktycznie 100 % ziaren, są one równej wielkości i zawierają więcej skrobi (64-66 %) ze względu na niższy poziom azotu; optymalny poziom wynosi 10 %, co zapewnia wyższą ekstraktywność słodu (często przekracza 83 %, a niekiedy sięga 85 %).

Po namoczeniu i skiełkowaniu ziaren jęczmienia tworzą się w nich i aktywują specyficzne enzymy słodowe mogące rozkładać zawarte w nich polisacharydy na proste, rozpuszczalne w wodzie sacharydy o niskiej masie cząsteczkowej, które podlegają fermentacji drożdżowej, w wyniku czego powstaje alkohol etylowy. Odmiany uprawiane na równinie trnawskiej szczególnie dobrze wpisują się w specyficzną wiedzę fachową posiadaną przez słodownię w Trnawie, która produkuje z tych odmian miękkich (o bardzo wysokiej sile enzymatycznej - odfermentowanie pozorne (AAL) powyżej 83 %) wysoce rozłożony przez enzymy słód odpowiedni do zacierania infuzyjnego. Ekstrakt resztkowy (limit extract, LE), który pozostaje niesfermentowany, stanowi jedynie około 1 %. Inne słodownie nie są w stanie produkować słodu o tak wysokim stopniu rozkładu enzymatycznego.

Gwarantowane parametry produktu "Trnavský slad" są następujące:

a)
wilgotność: maks. 5 %
b)
barwa: maks. 4,5 EBC
c)
suchy ekstrakt: min. 80 %
d)
kruchość: min. 78,5 %

Jeśli chodzi o właściwości sensoryczne, słód powinien mieć czysty, słodowy aromat, wolny od zapachów; smak powinien być słodkawy i czysty. Barwa jest jednorodna, jasna i bez przypalonych końcówek. Pod względem wyglądu słód przypomina przetworzony jęczmień.

3.3.
Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

Surowcem do produkcji słodu "Trnavský slad" są dwurzędowe jęczmienie browarne:

Jare odmiany jęczmienia: Overture, Kangoo, Sebastian, Marthe, Sunshine, Malz, Laudis, Irina, Soulmate, Tango i Bojos.

Jęczmień ozimy: Scala, Wintmalt, Casanova i Etincel.

W produkcji wykorzystuje się wszystkie lub tylko niektóre odmiany.

Parametry jęczmienia browarnego, które są warunkiem wstępnym wykorzystania w browarnictwie słodu "Trnavský slad" z jego bogactwem ekstraktu i korzystną rozpuszczalnością proteolityczną, są następujące:

Wilgotność: maks. 14,5 %

Wartości powyżej 14,5 % są niedopuszczalne

Białko surowe: min. 10,0 %, maks. 11,5 %

Wartości powyżej 11,5 % są niedopuszczalne

Odsetek zatrzymany przez sito 2,5 mm: min. 90 %

W tym ziarna z uszkodzeniami mechanicznymi i szkodami biologicznymi

Premia w wysokości 0,5 % ceny za każdy punkt procentowy między 80 % a 90 %

Obniżka o 0,5 % ceny za każdy punkt procentowy między 80 % a 90%

Wartości poniżej 80 % są niedopuszczalne

Kiełkowanie (metoda nadtlenkowa): min. 96 %

Wartości poniżej 96 % są niedopuszczalne

Odpady ogółem: maks. 3 %

Część przechodząca przez sito 2,2 mm, w tym ziarna pokruszone, zielone i czarne w całkowitej badanej ilości.

Substancje obce w całkowitej badanej ilości.

Obniżka o 1 % ceny za każdy punkt procentowy odpadów ogółem między 3 % a 7 %; wartości powyżej 7 % są niedopuszczalne

Ziarna uszkodzone mechanicznie (uszkodzone łuski): maks. 2 %

Obniżka o 1 % ceny za każdy punkt procentowy między 2 % a 4 %

Wartości powyżej 4 % są niedopuszczalne

Ziarna ze szkodami biologicznymi (brązowe końcówki): maks. 2 %

Obniżka o 1 % ceny za każdy punkt procentowy między 2 % a 4 %

Wartości powyżej 4 % są niedopuszczalne

Czystość odmianowa: min. 96 %

Jęczmień browarny musi być zdrowy, suchy, dojrzały i wolny od szkodników oraz nie może zawierać ziaren wykieł- kowanych, ziaren porażonych grzybem z rodzaju Fusarium, nasion słonecznika ani ziaren z wyraźnie spleśniałą łuską.

Strony umowy uzgodniły, że dostarczany jęczmień browarny musi być zgodny z normą STN 46 1100-5, metodyką EBC 4.22 oraz rozporządzeniem Ministerstwa Rolnictwa i Ministerstwa Zdrowia Republiki Słowackiej nr 557/1998-100 - Kodeks Żywnościowy Republiki Słowackiej, jak również z innymi przepisami o charakterze ogólnym obowiązującymi w Republice Słowackiej.

3.4.
Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Chociaż od pierwszych wzmianek historycznych upłynęło wiele czasu, tradycyjne zasady uprawy jęczmienia browarnego i produkcji słodu "Trnavský slad" stosowane są do dziś, a modyfikacje technologiczne nie mają wpływu na cechy produktu.

Odbiór i czyszczenie jęczmienia
Moczenie
Kiełkowanie jęczmienia
Suszenie
Odkiełkowanie
Polerowanie i wysyłka
3.5.
Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

-

3.6.
Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa
4.
Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Jęczmień browarny, z którego produkuje się słód "Trnavský slad", jest uprawiany na obszarze geograficznym położonym między rzeką Wag a Małymi Karpatami na Nizinie Naddunajskiej. Równina trnawska stanowi północno- wschodnią część Niziny Naddunajskiej. Od zachodu ograniczają ją Małe Karpaty, od południowego wschodu rzeka Wag i Góry Inowieckie.

5.
Związek z obszarem geograficznym

Wniosek o rejestrację oznaczenia geograficznego "Trnavský slad" opiera się na jakości słodu, która wynika z warunków glebowych i klimatycznych oraz historii regionu.

Obszar równiny trnawskiej to łagodnie pofałdowane tereny wiejskie, na północnym zachodzie przechodzące w nizinny obszar pagórkowaty. Wysokość nad poziomem morza wynosi od 150 do 215 m; na północnym zachodzie obszar sięga do podnóży Małych Karpat i leży w dorzeczu Wagu. Pokrywa glebowa składa się z czarnoziemu na glebach lessowych i zerodowanego czarnoziemu. Dominują gleby gliniaste i lokalnie gliniasto-ilaste nieszkiele- towe; są one umiarkowanie suche, charakteryzują się wysoką zdolnością do retencji wody i średnią przepuszczalnością.

Określony obszar geograficzny jest ciepły i suchy, z łagodnymi zimami. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi 9-10 °C. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec (20,3 °C), a najzimniejszym styczeń (-2,2 °C). Ciepły, suchy klimat tego obszaru i występujące tam warunki glebowe sprawiają, że ziarna są większe i osiągają długość 8-10 mm, szerokość 3-4 mm i grubość 3-4 mm.

"Trnavský slad" to lekki jęczmienny słód spożywczy typu "pilzner", przeznaczony głównie do produkcji piwa. Otrzymuje się go z uzyskanych w drodze selekcji, certyfikowanych odmian jęczmienia dwurzędowego, uprawianych głównie na równinie trnawskiej, na której występuje szczególnie wysokiej jakości czarnoziem i która odznacza się specyficznym klimatem wpływającym na jakość uprawianego tam jęczmienia; jęczmień ten wyróżnia się w rezultacie jakością i charakterem. Często sito zatrzymuje praktycznie 100 % ziaren, są one równej wielkości i zawierają więcej skrobi (64-66 %) ze względu na niższy poziom azotu; optymalny poziom wynosi 10 %, co zapewnia wyższą eks- traktywność słodu (często przekracza 83 %, a niekiedy sięga 85 %). Nadmierne opady deszczu w okresie dojrzewania obniżają jakość ziarna jako surowca do produkcji słodu, ponieważ mokra pogoda aktywuje czynniki fermentacji, które rozkładają skrobię na cukry i w czasie słodowania ziarno kiełkuje z trudem. Właśnie te korzystne warunki klimatyczne i glebowe przyczyniają się do szczególnej jakości odmian jęczmienia, różniących się od odmian odpowiednich dla piwa czeskiego, które są bardzo twarde i nadają się do długiego słodowania na zimno na linii produkcyjnej. Odmiany uprawiane na równinie trnawskiej należą natomiast do kategorii odmian miękkich, co oznacza, że szybko i łatwo rozkładają się podczas słodowania na gorąco na linii produkcyjnej, co skutkuje wysoką siłą enzymatyczną.

Na określonym obszarze uprawa jęczmienia browarnego ma długą tradycję. Wraz z uprawą jęczmienia browarnego, w związku z odpowiednimi warunkami glebowymi i klimatycznymi na określonym obszarze geograficznym, rozwinął się również przemysł przetwórczy zajmujący się przekształcaniem tego surowca w słód. Zapewnia on zatrudnienie zarówno producentom jęczmienia browarnego, jak i producentom słodu. Według publikacji "Geografia gospodarcza i regionalna Republiki Słowackiej" (Ema Mišúnová, Zdenko Mocko i Viera Vlčková, Ekonomická univerzita, 1994) "Na górnym Ponitrzu i na równinie trnawskiej panują bardzo dobre warunki klimatyczne i glebowe, które zapewniły podstawy dla uprawy jęczmienia browarnego. Słód z Trnawy i Nitry jest przetwarzany przez nowe, duże słodownie w Trnawie [...]".

Pierwsze wzmianki o słodzie w Trnawie pochodzą z 1395 r., kiedy to jedna z pięciu bram miejskich została nazwana "Bramą Słodową". Tradycja produkcji piwa i słodu w regionie trnawskim sięga XVI w., kiedy w Trnawie działały aż dwa browary. Bardzo ważnym okresem dla historii piwowarstwa w Trnawie był wiek XVIII. W 1752 r. Izba Królewska zezwoliła miastu na budowę nowego browaru obok starego, który nie był już w stanie zaspokoić popytu. Pierwszymi właścicielami browaru byli Jozef Sessler i jego synowie. Sessler kupił browar miejski i z czasem przestawił się wyłącznie na produkcję słodu. Produkcja piwa zakończyła się w 1867 r., co oznaczało również koniec browarów w Trnawie, natomiast słodownia nadal produkuje słód.

Inną ważną słodownią w Trnawie była "Słodownia Treumanna", spółka eksportowa założona przez p. Treumanna w 1893 r. Na s. 81 opublikowanej w 1988 r. "Historii Trnawy" stwierdza się, co następuje: "[...] produkcja słodu w Trnawie ma długą tradycję, która trwa do dziś".

Informacje o jakości produktu, jego reputacji i o związanym z nią eksporcie przedstawiono w artykule "Przemysł i handel w regionie trnawskim" w publikacji "Sloboda" z 1947 r., w której stwierdza się, co następuje: "Znany na całym świecie słód trnawski produkują przedsiębiorstwa Prvá trnavská sladovňa Leopolda Sesslera [Pierwsza Trnaw- ska Słodownia Leopolda Sesslera] i Sladovňa, vývozná úč. spol., Treumann [Słodownia Eksportowa Treumanna] w Trnawie".

W artykule "Szukając schronienia w pułapce", opublikowanym w czasopiśmie "Technické noviny" w 1983 r., Rudolf Zelenay stwierdza "[...] w Japonii napoje te są w większości wysokiej jakości, a słód trnawski zasłużył tam na złotą etykietę. Wszędzie dokoła słyszeliśmy, jak bardzo jest ceniony i jak wielką cieszy się renomą".

W artykule zatytułowanym "Zapiski z przeszłości browaru w Trnawie dotyczące jego dobrej reputacji i eksportu na rynki światowe", opublikowanym w czasopiśmie "Technické noviny" w 1986 r. dr Jozef Šimončič stwierdza: "»Trnav- ský slad« stopniowo zdobył sobie na rynkach światowych trwałe miejsce...".

Odesłanie do publikacji specyfikacji

https://www.indprop.gov.sk/swift_data/source/pdf/specifikacie_op_oz/Trnavsky_slad.pdf

1 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1143 z dnia 11 kwietnia 2024 r. w sprawie oznaczeń geograficznych w odniesieniu do wina, napojów spirytusowych i produktów rolnych oraz gwarantowanych tradycyjnych specjalności i określeń jakościowych stosowanych fakultatywnie w odniesieniu do produktów rolnych, zmieniające rozporządzenia (UE) nr 1308/2013, (UE) 2019/787 i (UE) 2019/1753 oraz uchylające rozporządzenie (UE) nr 1151/2012 (Dz.U. L, 2024/1143, 23.4.2024, ELI: http:// data.europa.eu/eli/reg/2024/1143/oj).

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.5477

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych
Data aktu: 10/09/2024
Data ogłoszenia: 10/09/2024