Publikacja wniosku o zatwierdzenie zmiany na poziomie Unii w specyfikacji produktu objętego chronioną nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina na podstawie art. 97 ust. 3 w związku z art. 105 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013

Publikacja wniosku o zatwierdzenie zmiany na poziomie Unii w specyfikacji produktu objętego chronioną nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina na podstawie art. 97 ust. 3 w związku z art. 105 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013
(C/2024/5349)

W terminie trzech miesięcy od daty niniejszej publikacji organy państwa członkowskiego lub państwa trzeciego, bądź osoba fizyczna lub prawna mająca uzasadniony interes oraz mająca siedzibę lub miejsce pobytu w państwie trzecim, mogą, zgodnie z art. 17 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1143 1 , wnieść sprzeciw do Komisji.

WNIOSEK O ZATWIERDZENIE ZMIANY W SPECYFIKACJI PRODUKTU NA POZIOMIE UNII

"Süd-Oststeiermark"

PDO-AT-A0226-AM01

Data złożenia wniosku: 21.2.2020

1. Wnioskodawca i uzasadniony interes

Styryjski Regionalny Komitet ds. Wina

Styryjski Regionalny Komitet ds. Wina określa warunki produkcji win DAC w Styrii.

2. Punkt w specyfikacji produktu, którego dotyczą zmiany

Nazwa produktu

Kategoria produktów sektora wina

Związek

Ograniczenia dotyczące wprowadzania do obrotu

3. Opis i uzasadnienie zmiany

3.1. Zmiana nazwy z ChNP "Süd-Oststeiermark" na ChNP "Vulkanland Steiermark"

Celem zmiany nazwy z "Süd-OstSteiermark" na "Vulkanland Steiermark" jest lepsze wyrażenie charakteru pochodzenia win. Południowo-wschodnia część Styrii jest pochodzenia wulkanicznego, a gleby są również wulkaniczne. Zmiana nazwy ma zatem na celu lepsze odzwierciedlenie warunków naturalnych oraz uczynienie ich jaśniejszymi i bardziej zrozumiałymi dla konsumentów.

Lit. a) specyfikacji produktu oraz pkt 1 jednolitego dokumentu zostają zatem zmienione.

3.2. Maksymalna wydajność z hektara

Maksymalna wydajność z hektara wynosiła 9 000 kg przed zbiorami w 2020 r., a od tego czasu wynosi 10 000 kg. Poprawka ta odpowiada ogólnej zmianie maksymalnej wydajności z hektara w Austrii.

Lit. e) specyfikacji produktu oraz pkt 5 jednolitego dokumentu zostają zatem zmienione.

3.3. Odmiany winorośli

W kontekście zmiany nazwy zaostrzono wymogi dotyczące odmian winorośli. Wszystkie odmiany winorośli zatwierdzone w Austrii do produkcji Qualitätswein (wina gatunkowego) zostały bez ograniczeń objęte ChNP "SüdOstSteiermark". Wraz z ustanowieniem ChNP "Vulkanland Steiermark" wykaz możliwych odmian winorośli zostaje ograniczony do odmian typowych dla obszaru pochodzenia (Welschriesling, Weißburgunder, Morillon, Grauburgunder, Riesling, Gelber Muskateller, Sauvignon Blanc, Traminer i ich mieszanki).

Lit. f) specyfikacji produktu oraz pkt 7 jednolitego dokumentu zostają zatem zmienione.

3.4. Etykietowanie

Aby uświadomić konsumentom szczególny charakter win objętych nową ChNP "Vulkanland Steiermark", na wszystkich winach musi widnieć tradycyjna nazwa "DAC" lub "Districtus Austriae Controllatus".

Lit. h) specyfikacji produktu oraz pkt 9 jednolitego dokumentu zostają zatem zmienione.

JEDNOLITY DOKUMENT

1. Nazwa produktu

Vulkanland Steiermark

2. Rodzaj oznaczenia geograficznego

ChNP - chroniona nazwa pochodzenia

3. Kategorie produktów sektora wina

1. Wino

4. Opis wina lub win

ChNP "Vulkanland Steiermark"

ZWIĘZŁY OPIS

Na obszarze objętym ChNP "Vulkanland Steiermark" produkuje się wyłącznie wina białe z odmian winorośli: Welschriesling, Weißburgunder, Morillon, Grauburgunder, Riesling, Gelber Muskateller, Sauvignon Blanc, Traminer i ich mieszanki.

Barwa: Klarowne i jasne, wina mają barwę od jasnosłomkowożółtej po zielonożółtą.

Aromat: Wina produkowane z odmian Burgunder wyróżniają się w szczególności aromatami ziół i przypraw (bazylii, goździka, mięty, gałki muszkatołowej). Wina mają również charakterystyczny mineralny aromat, określany jako zapach wilgotnego kamienia.

Smak: Profil smakowy określa się za pomocą kwaśnych smaków: żółte jabłko, pigwa i - na finiszu - nuta cytrusów.

Wszelkie parametry analityczne nieprzedstawione w poniższej tabeli są zgodne z ograniczeniami określonymi w przepisach krajowych i unijnych.

Ogólne cechy analityczne

Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości) 15,0

Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości) 9,0

Minimalna kwasowość ogólna 4,0 gramy na litr, wyrażona jako kwas winowy

Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr) 18

Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki 200

(w miligramach na litr)

5. Praktyki enologiczne

a) Szczególne praktyki enologiczne -

b) Maksymalna wydajność

ChNP "Vulkanland Steiermark"

10 000 kg winogron z hektara

6. Wyznaczony obszar geograficzny

Nazwa pochodzenia "Vulkanland Steiermark" obejmuje okręgi polityczne Süd-Oststeiermark, Hartberg/Fürstenfeld i Weiz oraz gminy w okręgu Leibnitz położone na lewym brzegu Mury (Strass in Steiermark, St. Veit in der Südsteiermark, Allerheiligen bei Wildon, St. Georgen an der Stiefing, Gabersdorf, Schwarzautal i Heiligenkreuz am Wasen).

7. Odmiany winorośli

Chardonnay - Morillon

Grauer Burgunder - Pinot Gris

Grauer Burgunder - Ruländer

Muskateller - Gelber Muskateller

Sauvignon Blanc

Traminer - Gelber Traminer

Traminer - Gewürztraminer

Weißer Burgunder - Weißburgunder

Weißer Riesling - Riesling

Welschriesling

8. Opis związku lub związków

ChNP "Vulkanland Steiermark"

Klimat: Obszar uprawy winorośli objęty ChNP "Vulkanland Steiermark" charakteryzuje się przejściem od gorącego, suchego klimatu panońskiego do wilgotnego iliryjskiego klimatu śródziemnomorskiego, z wyraźną różnicą temperatury między gorącymi dniami a chłodnymi nocami.

Gleba: Na obszarze uprawy winorośli objętym ChNP "Vulkanland Steiermark" dominują gleby wulkaniczne, bazaltowe i ciężkie gleby piaszczysto-gliniaste.

Streszczenie: Warunki glebowe nadają winom ich typowy mineralny aromat (określany również jako aromat wilgotnego kamienia). Wyraźna różnica temperatury między gorącymi dniami a chłodnymi nocami sprawia, że glukoza wytwarzana w ciągu dnia jest w nocy przekształcana w substancje o nutach kwaśnych. Dzięki temu uzyskuje się typowy smak żółtego jabłka, pigwy i cytrusów, a w przypadku odmian Burgunder - nuty ziół i przypraw (np. bazylii, gałki muszkatołowej lub goździków).

9. Szczegółowe wymogi dodatkowe (pakowanie, etykietowanie i inne wymogi)

Wymóg dotyczący oznaczania

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Opis wymogu

Aby uświadomić konsumentom szczególny charakter win objętych nową ChNP "Vulkanland Steiermark", na wszystkich winach musi widnieć tradycyjna nazwa "DAC" lub "Districtus Austriae Controllatus".

Powiadomienie o butelkowaniu poza obszarem wyznaczonym

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

pakowanie w obrębie wyznaczonego obszaru geograficznego

Opis wymogu

Butelkowania win objętych ChNP "Vulkanland Steiermark" nie dotyczą żadne ograniczenia geograficzne. W przypadku butelkowania win objętych ChNP "Vulkanland Steiermark" poza obszarem uprawy Styryjski Regionalny Komitet ds. Wina musi zostać powiadomiony do celów monitorowania.

Link do specyfikacji produktu

https://info.bml.gv.at/themen/landwirtschaft/landwirtschaft-in-oesterreich/pflanzliche-produktion/wein/Weinher-kunft.html

1 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1143 z dnia 11 kwietnia 2024 r. w sprawie oznaczeń geograficznych w odniesieniu do wina, napojów spirytusowych i produktów rolnych oraz gwarantowanych tradycyjnych specjalności i określeń jakościowych stosowanych fakultatywnie w odniesieniu do produktów rolnych, zmieniające rozporządzenia (UE) nr 1308/2013, (UE) 2019/787 i (UE) 2019/1753 oraz uchylające rozporządzenie (UE) nr 1151/2012 (Dz.U. L, 2024/1143, 23.4.2024, ELI: http:// data.europa.eu/eli/reg/2024/1143/oj).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.5349

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku o zatwierdzenie zmiany na poziomie Unii w specyfikacji produktu objętego chronioną nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina na podstawie art. 97 ust. 3 w związku z art. 105 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013
Data aktu: 02/09/2024
Data ogłoszenia: 02/09/2024