Publikacja zatwierdzonej zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego chronioną nazwą pochodzenia lub chronionym oznaczeniem geograficznym w sektorze produktów rolnych i środków spożywczych, o której to zmianie mowa w art. 6b ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 664/2014

Publikacja zatwierdzonej zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego chronioną nazwą pochodzenia lub chronionym oznaczeniem geograficznym w sektorze produktów rolnych i środków spożywczych, o której to zmianie mowa w art. 6b ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 664/2014

(C/2024/5271)

(Dz.U.UE C z dnia 27 sierpnia 2024 r.)

Niniejsza informacja zostaje opublikowana zgodnie z art. 6b ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 664/2014 1 .

POWIADOMIENIE O ZATWIERDZENIU ZMIANY STANDARDOWEJ W SPECYFIKACJI PRODUKTU OZNACZONEGO CHRONIONĄ NAZWĄ POCHODZENIA LUB CHRONIONYM OZNACZENIEM GEOGRAFICZNYM POCHODZĄCEGO Z PAŃSTWA CZŁONKOWSKIEGO

[rozporządzenie (UE) nr 1151/2012]

"Pizzoccheri della Valtellina"

Nr UE: PGI-IT-01349-AM01 - 30.5.2024

ChNP () ChOG (X)

1.
Nazwa produktu

"Pizzoccheri della Valtellina"

2.
Państwo członkowskie, do którego należy obszar geograficzny

Włochy

3.
Organ państwa członkowskiego powiadamiający o zmianie standardowej

MASAF PQA I -

4.
Opis zatwierdzonych zmian

Wyjaśnienie, dlaczego zmiana lub zmiany wchodzą w zakres definicji "zmiany standardowej", jak przewidziano w art. 53 ust. 2 rozporządzenia (UE) 1151/2012:.

Zmiana wchodzi w zakres definicji zmiany standardowej zawartej w art. 53 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr.1151/ 2012, ponieważ nie obejmuje zmiany nazwy ani stosowania tej nazwy, nie grozi unieważnieniem związku ani nie wiąże się z dalszymi ograniczeniami dotyczącymi wprowadzania produktu do obrotu

Oznakowanie - zmiana w art. 8 specyfikacji produktu i pkt 3.6 jednolitego dokumentu

Ostatnie zdanie art. 8 specyfikacji produktu i w jednolitym dokumencie w brzmieniu:

"Nazwa »Pizzoccheri della Valtellina« na opakowaniu musi być zapisana czcionką ITC galliard o wielkości 8-35 mm."

Zostało skreślone.

Uzasadnienie:

Wymóg stosowania na opakowaniach był z czasem zbyt wiążący dla producentów, którzy są ukierunkowani na rynki zagraniczne, na których wizerunek należy dostosować do wymogów marketingowych uwzględniających specyfikę krajów przeznaczenia produktu.

Ponadto zmiana ta umożliwi producentom lepsze reagowanie na wnioski różnych kanałów dystrybucji poprzez zmianę rozmiaru i kroju czcionki, jaką jest zapisana nazwa.

Zmiana ta ma wpływ na jednolity dokument.

JEDNOLITY DOKUMENT

"Pizzoccheri della Valtellina"

Nr UE: PGI-IT-01349-AM01 - 30.5.2024

ChNP () ChOG (X)

1.
Nazwa lub nazwy [ChNP lub ChOG]

"Pizzoccheri della Valtellina"

2.
Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Włochy

3.
Opis produktu rolnego lub środka spożywczego
3.1.
Kod Nomenklatury scalonej:

19 - PRZETWORY ZE ZBÓŻ, MĄKI, SKROBI LUB MLEKA; PIECZYWA CUKIERNICZE

1902 - Makarony, nawet gotowane lub nadziewane (mięsem lub innymi substancjami) lub przygotowane inaczej, takie jak spaghetti, rurki, nitki, lasagne, gnocchi, ravioli, cannelloni; kuskus, nawet przygotowany

3.2.
Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

"Pizzoccheri della Valtellina" to wyrób z ciasta makaronowego, w którego skład wchodzi w co najmniej 20 % mąka z gryki zwyczajnej wymieszanej z innego rodzaju mąką.

Nazwa "Pizzoccheri della Valtellina" oznacza makaron suchy lub świeży, który jest w tej postaci wprowadzany do obrotu. Wyróżnia się następujące formy: "tagliatello steso" czyli płaskie wstążki o różnej długości i szerokości, prezentowane w formie płaskiej; "tagliatello avvolto" czyli cienkie, spłaszczone wstążki o różnej długości i szerokości, prezentowane w formie gniazdek; "gnocchetto" charakteryzujące się formą wklęsłą.

Poniższa tabela wskazuje wymiary produktu "Pizzoccheri della Valtellina" wprowadzanego do obrotu w stanie świeżym lub suchym:

Produkt suchy Długość (mm) Szerokość (mm) Grubość (mm)
Tagliatello steso 30-60 7-8 1,1-1,7
Gnocchetto 16-22 7-11 1,5-2
Tagliatello avvolto (zwane Taglia- tella) - 3-11 1-2,5
Produkt świeży Długość (mm) Szerokość (mm) Grubość (mm)
Tagliatello - 5-11 1,3-5,5

Właściwości fizyczne i chemiczne

Makaron "Pizzoccheri della Valtellina" świeży po obróbce ma konsystencję półtwardą, podczas gdy makaron suchy jest suchy i twardy.

Zawartość wody w produkcie świeżym nie powinna być niższa niż 24 % w masie suchej i nie wyższa niż 12,5 % w produkcie suchym.

Właściwości organoleptyczne

"Pizzoccheri della Valtellina" mają barwę brązową mniej lub bardziej ciemną z częścią zewnętrzną w kolorze orze- chowym/szarym, typowym dla ziarna gryczanego.

"Pizzoccheri della Valtellina" po ugotowaniu w osolonej wodzie mają delikatny smak charakterystyczny dla produktów z mąki gryczanej wymieszanej z innego rodzaju mąką.

3.3.
Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

Składniki, z których otrzymuje się "Pizzoccheri della Valtellina" w stanie suchym, są następujące:

mieszanka mąki składająca się maksymalnie w 80 % z mąki gruboziarnistej z pszenicy durum samej lub wymieszanej z mąką drobnoziarnistą z pszenicy durum oraz co najmniej w 20 % z mąki gryczanej;
woda.

Składniki, z których otrzymuje się "Pizzoccheri della Valtellina" w stanie świeżym. są następujące:

mieszanka mąki składająca się maksymalnie w 80 % z mąki z pszenicy miękkiej samej lub wymieszanej z mąką gruboziarnistą z pszenicy durum oraz co najmniej w 20 % z mąki gryczanej;
woda.
3.4.
Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Wszystkie fazy produkcji "Pizzoccheri della Valtellina" muszą mieć miejsce na obszarze geograficznym, o którym mowa w pkt 4.

3.5.
Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Produkt świeży można sprzedawać luzem w miejscu produkcji lub w sprzedaży detalicznej, o ile informacje, o których mowa w pkt 3.6, są widoczne dla konsumenta. Produkt świeży można sprzedawać na tackach lub w saszetkach, w atmosferze ochronnej.

Produkt suchy można sprzedawać w opakowaniach kartonowych lub torebkach; w razie konieczności przed pakowaniem można go przechowywać w silosach.

3.6.
Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Na opakowaniach "Pizzoccheri della Valtellina" muszą być umieszczone, poza informacjami wymaganymi w przepisach dotyczących opakowań produktów żywnościowych, czytelnym i wyraźnym nadrukiem, następujące informacje:

nazwa "Pizzoccheri della Valtellina";
termin "Indicazione geografica protetta" (chronione oznaczenie geograficzne) lub jego skrót I.G.P (ChOG);
symbol Unii;

Na opakowaniu "Pizzoccheri della Valtellina" można ewentualnie umieścić informację o formie wskazanej w tabeli w pkt 3.2 (dla produktu suchego: "tagliatello steso", "gnocchetto", "tagliatella"; dla produktu świeżego "tagliatello").

Oprócz nazwy "Pizzoccheri della Valtellina" nie należy umieszczać żadnej dodatkowej informacji, która mogłaby wprowadzić konsumenta w błąd.

4.
Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Obszar geograficzny produkcji "Pizzoccheri della Valtellina" odpowiada terytorium administracyjnemu prowincji Sondrio (Lombardia - Włochy).

5.
Związek z obszarem geograficznym

Wniosek o objęcie ChOG makaronu "Pizzoccheri della Valtellina" jest uzasadniony renomą i sławą tego produktu.

W słowniku języka włoskiego (Zingarelli, wydanie z 1970 r.), pod hasłem Pizzocchero jest zapis: "tagliatelle wytwarzane rzemieślniczo z mąki gryczanej, specjalność z Valtellina".

Tradycja wytwarzania "Pizzoccheri della Valtellina" ma swoje źródło w popularnym już w starożytności wykorzystywaniu ziarna gryki, bardzo rozpowszechnionego na terytorium prowincji Sondrio, gdzie stanowiło ono podstawę lokalnej kuchni.

Jeden z pierwszych dokumentów potwierdzających obecność ziarna gryki w Valtellina został zredagowany w 1616 r. przez gubernatora Valle dell'Adda (stanowiącej część kantonu szwajcarskiego Grigioni); można w nim przeczytać, że: "Grykę uprawiano głównie na zboczach Alp Retyckich, w szczególności w regionie Teglio, który charakteryzuje się łagodniejszym klimatem dzięki większemu nasłonecznieniu".

Produkcja gryki rozwijała się do 1800 r., zajmując również ziemie o niesprzyjających warunkach i jałowe; rozwój ten nastąpił dzięki szybkiemu dojrzewaniu ziaren, które doskonale przystosowywały się do obszarów alpejskich. Po włączeniu terytorium Valtellina do regionu Lombardo-Veneto popularność zyskały inne, bardziej opłacalne uprawy. W prowincji Sondrio wciąż istnieją uprawy (o powierzchni łącznie ok. 20 ha) prowadzone na potrzeby rodziny lub celem bezpośredniej sprzedaży.

Produkcja "Pizzoccheri della Valtellina" rozpowszechniła się wraz z uprawą gryki w tej dolinie, w następstwie czego związek między nazwą "Pizzoccheri della Valtellina" a terytorium prowincji Sondrio stał się oczywisty. Pierwsze zapiski poświadczające istnienie produkcji "Pizzoccheri della Valtellina" w prowincji Sondrio można znaleźć w testamentach: "...una scarella per li Pizzoccheri e il rodelino per li ravioli" (dokument z 1750 r.) oraz " le resene per li Pizzoccheri" (1775 r.); można zatem domniemywać, że produkcja i spożycie "Pizzoccheri della Valtellina" istniały już przed połową XVIII w. W następnych stuleciach pojawia się coraz więcej dokumentów poświadczających obecność "Pizzoccheri della Valtellina" na terytorium prowincji.

W książce Emilio Montorfano "Storia e Tradizioni nella Cucina Lariana" (Xenia, 1987) wzmiankuje się Valtellina, a w szczególności region Teglio, jako światową ojczyznę tego makaronu, który wyróżnia się obecnością ziarna gryczanego. Nazwę "Pizzoccheri della Valtellina" przytacza również we wstępie do książki Ady Ferrari, zatytułowanej "Milano e la Rai un incontro mancato?", Ettore A. Albertoni, odpowiedzialny za kulturę, tożsamość i autonomię regionu Lombardia, oraz w dziele "Luci e ombre di una capitale di transazione (1945-1977)" (Franco Angeli, 2002), w którym, w ramach refleksji nad wiedzą, badaniami, promowaniem i waloryzowaniem lokalnej rzeczywistości, cytuje się "Pizzoccheri della Valtellina" jako przykład typowego produktu uosabiającego region.

Świadectwa historyczne i bibliografia związana z Valtellina udowadniają, jak bardzo produkcja makaronu "Pizzoc- cheri della Valtellina" jest związana z dziejami tego terytorium, tradycją i kuchnią obszaru geograficznego, w którym powstał ten makaron.

Produkcja "Pizzoccheri della Valtellina" uważana jest przez mieszkańców za tradycyjne zajęcie związane z ich kulturą i historią; wystarczy przypomnieć, że ten szczególny makaron, po ugotowaniu, podaje się z licznymi dodatkami pochodzącymi z upraw i produkcji typowych dla Valtellina (masło, ser, warzywa, takie jak zielona kapusta czy ziemniaki, itp.).

W przewodnikach i różnego rodzaju opracowaniach makaron "Pizzoccheri della Valtellina" wymienia się jako typowy makaron tagliatelle wytworzony na bazie gryki (Guida della Valtellina, Ed. Sezione valtellinese del Club Alpino Italiano, 1873; Cucina di valle e di montagna, Cucina di valle e di montagna, in Mondo popolare in Lombardia Sondrio e il suo territorio, Milano 1995).

Makaron "Pizzoccheri della Valtellina" należy do kategorii makaronów spożywczych z prowincji Sondrio i znajduje się w wykazie tradycyjnych produktów regionalnych Lombardii (Bollettino Ufficiale della Regione Lombardia del 21.04.2000 - 5° supplemento straordinario al n.16).

Suchy makaron "Pizzoccheri della Valtellina" można znaleźć na półkach wielu supermarketów spożywczych we Włoszech.

Makaron "Pizzoccheri della Valtellina" jest produktem typowym dla prowincji Sondrio i stanowi wartość nie tylko ekonomiczną, ale i kulturalną, do tego stopnia, że stał się faktycznym i powszechnym odniesieniem do tradycji i przedmiotem licznych festynów, wśród których najpopularniejszy to "Pizzocchero d'Oro" w Teglio.

I tak na przykład podczas 99. edycji targów w Bitto, które odbywały się w dniach 12-15 października 2006 r., makaron "Pizzoccheri della Valtellina" był jednym z głównych produktów typowych dla sektora rolno-spożywczego z Valtellina, obok wina, serów, jabłek i bresaoli.

Makaron "Pizzoccheri della Valtellina" pojawia się zawsze w kontekście promowania przez różnorodne instytucje i podmioty lokalne, turystyczne bądź gospodarcze, wizerunku Valtellina.

Odesłanie do publikacji specyfikacji

https://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeAttachment.php/L/IT/D/1%252F4%252F4% 252FD.5bd26f1a3a35e851ee94/P/BLOB%3AID%3D3348/E/pdf?mode=download

1 Dz.U. L 179 z 19.6.2014, s. 17.

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.5271

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja zatwierdzonej zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego chronioną nazwą pochodzenia lub chronionym oznaczeniem geograficznym w sektorze produktów rolnych i środków spożywczych, o której to zmianie mowa w art. 6b ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 664/2014
Data aktu: 27/08/2024
Data ogłoszenia: 27/08/2024