united kingdom
ukraine

Sprawa T-354/24: Skarga wniesiona w dniu 15 lipca 2024 r. - Mowi Poland/Komisja

Skarga wniesiona w dniu 15 lipca 2024 r. - Mowi Poland/Komisja
(Sprawa T-354/24)

(C/2024/5119)

Język postępowania: polski

(Dz.U.UE C z dnia 26 sierpnia 2024 r.)

Strony

Strona skarżąca: Mowi Poland S.A. (Ustka, Polska) (przedstawiciele: Z. Kiedacz i K. Puchalska, radcy prawni)

Strona pozwana: Komisja Europejska

Żądania

Skarżąca wnosi do Sądu o:

- stwierdzenie nieważności rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2024/1141 z dnia 14 grudnia 2023 r. zmieniającego załączniki II i III do rozporządzenia (WE) nr 853/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do wymogów szczególnych dotyczących higieny w przypadku niektórych rodzajów mięsa, produktów rybołówstwa, produktów mlecznych i jaj 1  w całości;

- ewentualnie: stwierdzenie nieważności rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2024/1141 w części, tj. w zakresie pkt 3 lit. e) załącznika do tego rozporządzenia - w przypadku uznania przez Sąd, że zapis ten nie zmienia istoty całego aktu;

- obciążenie Komisji Europejskiej kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

Na poparcie skargi strona skarżąca podnosi cztery zarzuty.

1. Zarzut pierwszy dotyczący naruszenia art. 290 TFUE. Naruszenie polega na tym, że skarżony akt dotyczy istotnych elementów zastrzeżonych dla aktu ustawodawczego.

2. Zarzut drugi dotyczący naruszenia art. 5 ust. 4 TUE. Naruszenie polega na tym, że skarżony akt jest sprzeczny z zasadą proporcjonalności. Sprzeczność ta wyraża się w braku jego adekwatności, niezbędności i proporcjonalności.

3. Zarzut trzeci dotyczący naruszenia art. 10 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 853/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady 2 . Naruszenie polega na tym, że skarżony akt nie służy realizacji celów rozporządzenia 853/2004, tj. bezpieczeństwu żywności i właściwemu funkcjonowaniu rynku wewnętrznego.

4. Zarzut czwarty dotyczący naruszenia art. 13 rozporządzenia (WE) 853/2004. Naruszenie polega na braku zasięgnięcia opinii Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności w trakcie prac nad rozporządzeniem delegowanym, pomimo tego, że - w ocenie skarżącej - w tej sprawie takie działanie miało charakter obowiązkowy.

1 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2024/1141 z dnia 14 grudnia 2023 r. zmieniające załączniki II i III do rozporządzenia (WE) nr 853/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do wymogów szczególnych dotyczących higieny w przypadku niektórych rodzajów mięsa, produktów rybołówstwa, produktów mlecznych i jaj (Dz. U. L 2024/1141).
2 Rozporządzenie (WE) nr 853/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. ustanawiające szczególne przepisy dotyczące higieny w odniesieniu do żywności pochodzenia zwierzęcego (Dz. U. 2004, L 139, s. 55).

Zmiany w prawie

Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Senat za ustawą

Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.

Grażyna J. Leśniak 23.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Prezydent podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 11.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.5119

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Sprawa T-354/24: Skarga wniesiona w dniu 15 lipca 2024 r. - Mowi Poland/Komisja
Data aktu: 26/08/2024
Data ogłoszenia: 26/08/2024