(C/2024/5107)Język postępowania: angielski
(Dz.U.UE C z dnia 26 sierpnia 2024 r.)
Strony
Strona skarżąca: Usovsko Agro s. r. o. (Klopina, Republika Czeska) (przedstawiciel: R. Kubac, adwokat)
Strona pozwana: Komisja Europejska
Żądania
Strona skarżąca wnosi do Sądu o:
- stwierdzenie nieważności decyzji Komisji z dnia 5 kwietnia 2024 r. w sprawie programów pomocy SA.50787 (2021/C) (ex 2018/N) i SA.50837 (2021/C) (ex 2018/N) wdrożonych przez Czechy na rzecz dużych przedsiębiorstw prowadzących działalność w zakresie produkcji podstawowej produktów rolnych (zwanej dalej "zaskarżoną decyzją"), uznającej za niezgodne z rynkiem wewnętrznym środki na rzecz beneficjentów będących dużymi przedsiębiorstwami prowadzącymi działalność w zakresie produkcji podstawowej produktów rolnych, przeznaczone na restrukturyzację sadów i budowę nawadniania sadów, plantacji chmielu, winnic i szkółek, wprowadzone niezgodnie z prawem przez Czechy przed notyfikacją decyzji C(2021) 41 final;
- obciążenie Komisji jej własnymi kosztami oraz kosztami poniesionymi przez skarżącą.
Zarzuty i główne argumenty
Na poparcie skargi strona skarżąca podnosi dwa zarzuty.
1. Zarzut pierwszy dotyczący naruszenia przez Komisję istotnych wymogów proceduralnych ze względu na to, że zaskarżona decyzja nie jest należycie uzasadniona i zawiera sprzeczności i inne braki. W szczególności:
i) sentencja zaskarżonej decyzji nie odpowiada uzasadnieniu oraz
ii) sentencja zaskarżonej decyzji określa niejasne obowiązki.
W konsekwencji Komisja naruszyła podstawowe prawo proceduralne skarżącej, ponieważ wszystkie instytucje UE są zobowiązane do uzasadnienia przedmiotowego środka, aby zapewnić jej zdolność kontroli przed sądami. Ponadto Komisja naruszyła zasadę pewności prawa, która wymaga, aby uregulowania Unii umożliwiały zainteresowanym dokładne zapoznanie się z zakresem nakładanych na nich obowiązków oraz aby mogli oni poznać jednoznacznie swoje prawa i obowiązki i podjąć w związku z tym odpowiednie działania.
2. Zarzut drugi dotyczący tego, że Komisja naruszyła prawo poprzez uznanie, iż programy pomocy SA.50787 (2021/C) (ex 2018/N) i SA.50837 (2021/C) (ex 2018/N) wdrożone przez Czechy na rzecz dużych przedsiębiorstw prowadzących działalność w zakresie produkcji podstawowej produktów rolnych są niezgodne z rynkiem wewnętrznym na podstawie art. 107 ust. 1 TFUE. Naruszenie prawa wynika z szeregu istotnych błędów popełnionych przez Komisję. Komisja w szczególności:
i) pominęła fakt, że zgodność pomocy ze wspólnym rynkiem jest kwestią prawa materialnego, a nie kwestią proceduralną,
ii) nie uwzględniła kluczowych uwag przy szczegółowej ocenie zgodności pomocy,
iii) nie przeprowadziła pogłębionej analizy pomocy będącej przedmiotem zaskarżonej decyzji, wbrew swojej wcześniejszej praktyce, oraz
iv) nie spełniła wymogów proceduralnych wynikających z ogólnych zasad prawa Unii.
W konsekwencji Komisja nie dochowała istotnych wymogów proceduralnych, naruszyła pewność prawa skarżącej i naruszyła prawa proceduralne stron formalnego postępowania wyjaśniającego.