Sprawa T-1071/23: Skarga wniesiona w dniu 10 listopada 2023 r. - Shopper Union France i Azalbert/Komisja

Skarga wniesiona w dniu 10 listopada 2023 r. - Shopper Union France i Azalbert/Komisja
(Sprawa T-1071/23)

(C/2024/475)

Język postępowania: francuski

(Dz.U.UE C z dnia 3 stycznia 2024 r.)

Strony

Strona skarżąca: Shopper Union France (Paryż, Francja), Xavier Azalbert (Garches, Francja) (przedstawiciel: D. Protat, adwokat)

Strona pozwana: Komisja Europejska

Żądania

Skarżący wnoszą do Sądu o:

- stwierdzenie nieważności dorozumianej decyzji Komisji Europejskiej odmawiającej udzielenia im dostępu do niektórych dokumentów, a w szczególności wszystkich nieocenzurowanych umów kupna szczepionek przeciwko COVID-19 zawartych przez Komisję ze spółkami farmaceutycznymi Pfizer-BioNTech, Moderna i Janssen.

Zarzuty i główne argumenty

Na poparcie skargi skarżący podnoszą pięć zarzutów.

1. Zarzut pierwszy, oparty na braku możliwości zastosowania wyjątku dotyczącego ochrony życia prywatnego. Skarżący twierdzą, że dane osobowe osób uczestniczących we wspólnej grupie zajmującej się negocjacjami w zakresie umów z producentami szczepionek, którym to osobom powierzono mandat publiczny lub przynajmniej realizację misji publicznej, nie mogą pozwolić na ujawnienie ich poglądów politycznych, przekonań religijnych lub światopoglądowych, czy też ich przynależności do związków zawodowych. Nie ma zatem żadnych podstaw, by sądzić, że ujawnienie odnośnych danych osobowych doprowadziłoby do naruszenia uprawnionych interesów zainteresowanych osób.

2. Zarzut drugi, oparty na braku możliwości zastosowania wyjątku dotyczącego ochrony interesów handlowych danych przedsiębiorstw. Zdaniem skarżących Komisja nie twierdzi, że naraża się na bycie zobowiązaną do zapłaty kar umownych względem przedsiębiorstw farmaceutycznych będących kontrahentami, jeśli, mimo spornej klauzuli poufności, ujawni postanowienia umów. Nie można zatem zastosować wyjątku dotyczącego tajemnicy przedsiębiorstwa.

3. Zarzut trzeci, oparty na nadrzędnym interesie uzasadniającym dostęp do dokumentów objętych wnioskiem. Skarżący twierdzą, że szereg względów dotyczących w szczególności kontekstu zawarcia umów związanego z pandemią COVID-19, celu tych umów służącego wywiązaniu się z zadań wykonywanych w interesie ogólnym odnoszących się do zdrowia ludności mieszkającej na terenie Unii, monopolu Unii i państw członkowskich w odniesieniu do kupna i dystrybucji szczepionek, wykazują istnienie interesu publicznego Unii i jej obywateli nadrzędnego względem interesów prywatnych zainteresowanych spółek farmaceutycznych.

4. Zarzut czwarty, oparty na okoliczności, że sporna klauzula poufności stanowi nadużycie prawa. Skarżący twierdzą, że Komisja nie ma prawa powoływać się na sporną klauzulę nieważności w celu odmowy uwzględnienia ich żądań, gdyż jest to równoznaczne z "unicestwieniem" lub co najmniej z "ograniczeniem" prawa chronionego na mocy Karty praw podstawowych Unii Europejskiej (zwanej dalej "kartą"), to znaczy prawa do przejrzystości, a zatem z zakazanym w art. 54 karty nadużyciem prawa.

5. Zarzut piąty, oparty na nieuczciwym charakterze wyjątków podniesionych przez Komisję w odmowie przekazania żądanych dokumentów. Skarżący twierdzą, że prowadzone są dwa postępowania karne w sprawie warunków zawarcia między Komisją a spółką Pfizer Inc umów kupna szczepionek przeciwko COVID-19. Tym samym jedynym celem wyjątków podniesionych przez Komisję w celu odmówienia dostępu do dokumentów, jest ochrona jej członków.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024