united kingdom
ukraine

Sprawa C-337/24 P: Odwołanie od wyroku Sądu (piąta izba w składzie powiększonym) wydanego w dniu 28 lutego 2024 r. w sprawie T-364/20, Dania/Komisja, wniesione w dniu 7 maja 2024 r. przez Królestwo Danii

Odwołanie od wyroku Sądu (piąta izba w składzie powiększonym) wydanego w dniu 28 lutego 2024 r. w sprawie T-364/20, Dania/Komisja, wniesione w dniu 7 maja 2024 r. przez Królestwo Danii
(Sprawa C-337/24 P)

(C/2024/4577)

Język postępowania: duński

(Dz.U.UE C z dnia 29 lipca 2024 r.)

Strony

Wnoszący odwołanie: Królestwo Danii (przedstawiciele: C. Maertens, pełnomocnik, którego wspierali R. Holdgaard i J. Pin- borg, advokaten)

Pozostali uczestnicy strona postępowania: Komisja Europejska, Królestwo Belgii, Republika Federalna Niemiec, Wielkie Księstwo Luksemburga

Żądania wnoszącego odwołanie

Wnoszący odwołanie wnosi do Trybunału o:

- uchylenie wyroku Sądu z dnia 28 lutego 2024 r. w sprawie T-364/20 Królestwo Danii przeciwko Komisji;

- tytułem żądania głównego, stwierdzenie nieważności art. 2 decyzji Komisji Europejskiej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie pomocy państwa SA.39078-2019/C (ex 2014/N)(1) w zakresie, w jakim Komisja stwierdziła w nim, że "the measures consisting of capital injections and a combine of State loans and State Guarantees in favour of Femern A/S, which Denmark at least partially put into effect unlawfully, constitute State aid within the meaning of Article 107 1  of the Treaty on the Functioning of the European Union" oraz o obciążenie Komisji kosztami postępowania;

- tytułem żądania ewentualnego - przekazanie sprawy Sądowi do ponownego rozpoznania i orzeczenie, że rozstrzygnięcie o kosztach nastąpi w orzeczeniu kończącym postępowanie w sprawie.

Zarzuty i główne argumenty

Zarzut pierwszy: Sąd miał dopuścić się naruszenia prawa, dokonując zbyt zawężającej wykładni pojęcia wykonywania władzy publicznej i nie sprawdzając, w pkt 43-65 i 75-91 zaskarżonego wyroku, czy Komisja dokonała wymaganej całościowej oceny ze względu na to, że nie przeprowadził prawidłowej, opartej o art. 107 ust. 1 TFUE, kontroli oceny Komisji dotyczącej kwestii tego, czy działalność prowadzona przez Femern A/S wchodzi w zakres wykonywania władzy publicznej, co podniósł rząd duński w skardze do Sądu. Taka ocena wymaga przeprowadzenia konkretnej i całościowej oceny kwestii tego, czy, ze względu na swój charakter, przedmiot i zasady, według jakich jest prowadzona, działalność ta wchodzi w zakres wykonywania władzy publicznej.

Zarzut drugi: Sąd miał dopuścić się naruszenia prawa, nie sprawdzając, czy Komisja dokonała wymaganej całościowej oceny kwestii tego, czy działalność Femern A/S stanowi, w całości lub w części, działalność o charakterze niegospodarczym. Nawet jeśli nie można uznać, że działalność Femern A/S wchodzi w zakres wykonywania władzy publicznej, Sąd w pkt 145-164 zaskarżonego wyroku dopuścił się naruszenia prawa, nie sprawdzając, czy Komisja dokonała wymaganej przez orzecznictwo całościowej oceny tej działalności w celu ustalenia, czy nie ma ona w całości lub w części gospodarczego charakteru, co podniósł rząd duński w skardze do Sądu.

Zarzut trzeci: Sąd miał dopuścić się naruszenia prawa dokonując oceny, zgodnie z którą Femern A/S już na etapie budowy prowadzi konkurencyjną działalność gospodarczą. W ramach rozpatrywania zarzutu trzeciego, zgodnie z którym, nawet jeśli działalności prowadzonej przez Femern A/S nie można uznać za wykonywanie władzy publicznej lub inną działalność niemającą charakteru gospodarczego, Sąd w pkt 176-208 zaskarżonego wyroku dopuścił się naruszenia prawa, nie weryfikując oceny Komisji, zgodnie z którą już na etapie budowy Femern A/S prowadzi działalność gospodarczą, z tego tylko powodu, że instytucja ta uznała, iż Femern A/S prowadzi działalność gospodarczą na etapie eksploatacji.

1 Dz.U. 2020, L 339, s. 1

Zmiany w prawie

Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Senat za ustawą

Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.

Grażyna J. Leśniak 23.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Prezydent podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 11.04.2025
Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - podpisana

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 11.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.4577

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Sprawa C-337/24 P: Odwołanie od wyroku Sądu (piąta izba w składzie powiększonym) wydanego w dniu 28 lutego 2024 r. w sprawie T-364/20, Dania/Komisja, wniesione w dniu 7 maja 2024 r. przez Królestwo Danii
Data aktu: 29/07/2024
Data ogłoszenia: 29/07/2024