(C/2024/4573)Język postępowania: niemiecki
(Dz.U.UE C z dnia 29 lipca 2024 r.)
Sąd odsyłający
Oberster Gerichtshof
Strony w postępowaniu głównym
Strona powodowa: AY
Strona pozwana: Liechtensteinische Landesbank (Österreich) AG
Pytania prejudycjalne
1) Czy skutki prawne zleceń dotyczących nabycia produktów finansowych, których mający miejsce zamieszkania w państwie A (w tym wypadku we Włoszech) konsument udziela w ramach stałych stosunków handlowych bankowi z siedzibą w państwie B (w tym wypadku w Austrii), należy oceniać w świetle prawa, które wynika z art. 6 rozporządzenia (WE) nr 593/2008 1 (Rzym I), jeżeli przesłanki zastosowania art. 6 rozporządzenia Rzym I były wprawdzie spełnione w chwili udzielania poszczególnych zleceń, ale nie były jeszcze spełnione w chwili nawiązania stosunków handlowych, a strony w odniesieniu do całości stosunków handlowych na podstawie art. 3 rozporządzenia Rzym I wybrały wówczas prawo państwa B?
2) W wypadku udzielenia na pytanie pierwsze odpowiedzi twierdzącej:
Czy wyłączenie, o którym mowa w art. 6 ust. 4 lit. a) rozporządzenia Rzym I, znajduje zastosowanie, jeżeli bank na podstawie umowy otwiera rachunki dla konsumenta mającego miejsce zamieszkania w innym państwie członkowskim, a następnie na podstawie zleceń konsumenta nabywa dla niego produkty finansowe, które są przypisywane do tych rachunków, przy czym konsument może udzielać zleceń (również) zdalnie?
3) W wypadku udzielenia na pytanie pierwsze odpowiedzi twierdzącej, a na pytanie drugie - odpowiedzi przeczącej: czy wybór prawa dokonany przed wystąpieniem przesłanek zastosowania art. 6 rozporządzenia Rzym I po wystąpieniu tych przesłanek należy uznać za nieuczciwy w rozumieniu art. 3 ust. 1 dyrektywy 93/13/EWG 2 (dyrektywy w sprawie nieuczciwych warunków), jeżeli nie wskazano przy nim skutków prawnych art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rzym I?
1 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 593/2008 z dnia 17 czerwca 2008 r. w sprawie prawa właściwego dla zobowiązań umownych (Rzym I) (Dz.U. 2008, L 177, s. 6).
2 Dyrektywa Rady 93/13/EWG z dnia 5 kwietnia 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich (Dz.U. 1993, L 95, s. 29).