Sprawa C-209/24 P: Odwołanie od wyroku Sądu (dziesiąta izba) wydanego w dniu 7 lutego 2024 r. w sprawie T-563/22, VP/Cedefop, wniesione w dniu 17 marca 2024 r. przez VP

Odwołanie od wyroku Sądu (dziesiąta izba) wydanego w dniu 7 lutego 2024 r. w sprawie T-563/22, VP/Cedefop, wniesione w dniu 17 marca 2024 r. przez VP
(Sprawa C-209/24 P)

(C/2024/4570)

Język postępowania: angielski

(Dz.U.UE C z dnia 29 lipca 2024 r.)

Strony

Wnoszący odwołanie: VP (przedstawiciel: H. Tettenborn, Rechtsanwalt)

Druga strona postępowania: Europejskie Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego (Cedefop)

Żądania wnoszącego odwołanie

Wnoszący odwołanie zwraca się do Trybunału o:

- uchylenie wyroku w sprawie T-563/22;

- zasądzenie odszkodowania za krzywdę oraz

- obciążenie Cedefop wszystkimi kosztami.

Zarzuty i główne argumenty

Na poparcie odwołania, wnoszący je podnosi osiem zarzutów:

Zarzut pierwszy

Sąd przeinaczył okoliczności faktyczne, które zostały umotywowane i dowiedzione dokumentami złożonymi do akt sprawy. Konkluzja, że dokonano przeinaczenia okoliczności faktycznych na niekorzyść wnoszącego odwołanie, może zostać wyprowadzona bez żądania przeprowadzenia ponownej oceny dowodów. Przeinaczenie okoliczności faktycznych oznacza naruszenie zasady uczciwej procedury i naruszenie zasady bezstronności zgodnie z art. 47 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej.

Zarzut drugi

Sąd uchybił obowiązkowi zbadania z urzędu (ex officio) kompetencji Komisji Odwoławczej Cedefop, która miał przyjąć decyzję o zmianie na podstawie art. 266 TFUE. Sąd błędnie stwierdził, że Komisja Odwoławcza przyjęła tę decyzję. Brak zbadania przez Sąd rzeczonej kompetencji z urzędu stanowi naruszenie zasady uczciwej procedury zgodnie z art. 47 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej.

Zarzut trzeci

Komisja Odwoławcza nie jest właściwa do przyjmowania decyzji o zmianie w rozumieniu art. 266 TFUE, dlatego też, nawet jeśli decyzja z dnia 17 czerwca 2022 r. może być postrzegana jako taka decyzja, quod non, Sąd musiałby ją uchylić.

Zarzut czwarty

Sąd, orzekając o kwestiach, które nie były przez niego rozpoznawane, naruszył zasadę, zgodnie z którą sąd musi zostać ustanowiony zgodnie z prawem, zawartą w art. 47 Karty.

Sąd rozważał czy decyzja o nieprzedłużaniu umowy o pracę była zgodna z prawem czy nie. Kwestia ta była już rozstrzygnięta w T-187/18 i uzyskała status res judicata na początku 2021 r., Sąd w T-563/22 nie miał zatem uprawnień do orzekania co do niej.

Następnie Sąd naruszył zasadę sędziego powołanego zgodnie z prawem poprzez przypisanie sobie roli i uprawnień Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, będącego jedyną instancją odwoławczą od wyroków Sądu.

Zarzut piąty

Sąd dopuścił się naruszenia art. 266 TFUE i odnośnego orzecznictwa poprzez uwzględnienie niewłaściwego okresu czasowego podczas oceny okoliczności faktycznych ("dokładnego momentu" w czasie). Decyzja o zmianie wydana na podstawie art. 266 TFUE musi być podjęta w oparciu o okoliczności faktyczne i prawne w czasie wystąpienia błędu, który spowodował stwierdzenie nieważności, w niniejszym przypadku w 2017 r.

Sąd potwierdził obowiązek przyjęcia decyzji o zmianie, ale przy ocenie zgodności z prawem fikcyjnej decyzji o zmianie uwzględnił jedynie okoliczności faktyczne z lat 2021/2022.

Zarzut szósty

Sąd uchybił zasadzie wyłączenia i uwzględnił okoliczności faktyczne w całości wymyślone, których nie miał prawa brać pod uwagę, mimo że zostały one przedstawione przez obronę, quod non. Naruszenie zasady wyłączenia stanowi naruszenie zasady uczciwej procedury zgodnie z art. 47 Karty.

Zarzut siódmy

Sąd przedstawił sprzeczne, przeinaczone i niewłaściwe i/lub niemające znaczenia uzasadnienie wyroku. Uzasadnienie to nie było oparte ani na elementach szczególnych dla danej sprawy ani na okolicznościach faktycznych czy poważnych argumentach przedstawionych przez wnoszącego odwołanie. Wyrok nie spełniał wymaganego minimum jakości w odniesieniu do argumentacji i logiki, co stanowi naruszenie zasady państwa prawnego (art. 2 TUE).

Zarzut ósmy

Sąd, poprzez niewysłuchanie stron, naruszył prawo do bycia wysłuchanym, a tym samym prawo do sprawiedliwego procesu sądowego. Sąd oparł swój wyrok w całości na przeinaczonych i/lub nieistniających, wymyślonych okolicznościach faktycznych, które nie zostały ustalone przez Sąd ani tez nie można ich obiektywnie ustalić, bez udzielenia wnoszącemu odwołanie możliwości do wypowiedzenia się co do tych wymyślonych okoliczności faktycznych, mimo że były one kluczowe dla argumentacji przedstawionej w wyroku. Przed wydaniem wyroku, nie uwzględnił on okoliczności faktycznych, istotnych argumentów oraz przekonujących dowodów przedstawionych przez wnoszącego odwołanie. Tym samym Sąd naruszył także prawo do bycia wysłuchanym (art. 47 Karty).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.4570

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Sprawa C-209/24 P: Odwołanie od wyroku Sądu (dziesiąta izba) wydanego w dniu 7 lutego 2024 r. w sprawie T-563/22, VP/Cedefop, wniesione w dniu 17 marca 2024 r. przez VP
Data aktu: 29/07/2024
Data ogłoszenia: 29/07/2024