united kingdom
ukraine

Sprawa C-209/24 P: Odwołanie od wyroku Sądu (dziesiąta izba) wydanego w dniu 7 lutego 2024 r. w sprawie T-563/22, VP/Cedefop, wniesione w dniu 17 marca 2024 r. przez VP

Odwołanie od wyroku Sądu (dziesiąta izba) wydanego w dniu 7 lutego 2024 r. w sprawie T-563/22, VP/Cedefop, wniesione w dniu 17 marca 2024 r. przez VP
(Sprawa C-209/24 P)

(C/2024/4570)

Język postępowania: angielski

(Dz.U.UE C z dnia 29 lipca 2024 r.)

Strony

Wnoszący odwołanie: VP (przedstawiciel: H. Tettenborn, Rechtsanwalt)

Druga strona postępowania: Europejskie Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego (Cedefop)

Żądania wnoszącego odwołanie

Wnoszący odwołanie zwraca się do Trybunału o:

- uchylenie wyroku w sprawie T-563/22;

- zasądzenie odszkodowania za krzywdę oraz

- obciążenie Cedefop wszystkimi kosztami.

Zarzuty i główne argumenty

Na poparcie odwołania, wnoszący je podnosi osiem zarzutów:

Zarzut pierwszy

Sąd przeinaczył okoliczności faktyczne, które zostały umotywowane i dowiedzione dokumentami złożonymi do akt sprawy. Konkluzja, że dokonano przeinaczenia okoliczności faktycznych na niekorzyść wnoszącego odwołanie, może zostać wyprowadzona bez żądania przeprowadzenia ponownej oceny dowodów. Przeinaczenie okoliczności faktycznych oznacza naruszenie zasady uczciwej procedury i naruszenie zasady bezstronności zgodnie z art. 47 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej.

Zarzut drugi

Sąd uchybił obowiązkowi zbadania z urzędu (ex officio) kompetencji Komisji Odwoławczej Cedefop, która miał przyjąć decyzję o zmianie na podstawie art. 266 TFUE. Sąd błędnie stwierdził, że Komisja Odwoławcza przyjęła tę decyzję. Brak zbadania przez Sąd rzeczonej kompetencji z urzędu stanowi naruszenie zasady uczciwej procedury zgodnie z art. 47 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej.

Zarzut trzeci

Komisja Odwoławcza nie jest właściwa do przyjmowania decyzji o zmianie w rozumieniu art. 266 TFUE, dlatego też, nawet jeśli decyzja z dnia 17 czerwca 2022 r. może być postrzegana jako taka decyzja, quod non, Sąd musiałby ją uchylić.

Zarzut czwarty

Sąd, orzekając o kwestiach, które nie były przez niego rozpoznawane, naruszył zasadę, zgodnie z którą sąd musi zostać ustanowiony zgodnie z prawem, zawartą w art. 47 Karty.

Sąd rozważał czy decyzja o nieprzedłużaniu umowy o pracę była zgodna z prawem czy nie. Kwestia ta była już rozstrzygnięta w T-187/18 i uzyskała status res judicata na początku 2021 r., Sąd w T-563/22 nie miał zatem uprawnień do orzekania co do niej.

Następnie Sąd naruszył zasadę sędziego powołanego zgodnie z prawem poprzez przypisanie sobie roli i uprawnień Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, będącego jedyną instancją odwoławczą od wyroków Sądu.

Zarzut piąty

Sąd dopuścił się naruszenia art. 266 TFUE i odnośnego orzecznictwa poprzez uwzględnienie niewłaściwego okresu czasowego podczas oceny okoliczności faktycznych ("dokładnego momentu" w czasie). Decyzja o zmianie wydana na podstawie art. 266 TFUE musi być podjęta w oparciu o okoliczności faktyczne i prawne w czasie wystąpienia błędu, który spowodował stwierdzenie nieważności, w niniejszym przypadku w 2017 r.

Sąd potwierdził obowiązek przyjęcia decyzji o zmianie, ale przy ocenie zgodności z prawem fikcyjnej decyzji o zmianie uwzględnił jedynie okoliczności faktyczne z lat 2021/2022.

Zarzut szósty

Sąd uchybił zasadzie wyłączenia i uwzględnił okoliczności faktyczne w całości wymyślone, których nie miał prawa brać pod uwagę, mimo że zostały one przedstawione przez obronę, quod non. Naruszenie zasady wyłączenia stanowi naruszenie zasady uczciwej procedury zgodnie z art. 47 Karty.

Zarzut siódmy

Sąd przedstawił sprzeczne, przeinaczone i niewłaściwe i/lub niemające znaczenia uzasadnienie wyroku. Uzasadnienie to nie było oparte ani na elementach szczególnych dla danej sprawy ani na okolicznościach faktycznych czy poważnych argumentach przedstawionych przez wnoszącego odwołanie. Wyrok nie spełniał wymaganego minimum jakości w odniesieniu do argumentacji i logiki, co stanowi naruszenie zasady państwa prawnego (art. 2 TUE).

Zarzut ósmy

Sąd, poprzez niewysłuchanie stron, naruszył prawo do bycia wysłuchanym, a tym samym prawo do sprawiedliwego procesu sądowego. Sąd oparł swój wyrok w całości na przeinaczonych i/lub nieistniających, wymyślonych okolicznościach faktycznych, które nie zostały ustalone przez Sąd ani tez nie można ich obiektywnie ustalić, bez udzielenia wnoszącemu odwołanie możliwości do wypowiedzenia się co do tych wymyślonych okoliczności faktycznych, mimo że były one kluczowe dla argumentacji przedstawionej w wyroku. Przed wydaniem wyroku, nie uwzględnił on okoliczności faktycznych, istotnych argumentów oraz przekonujących dowodów przedstawionych przez wnoszącego odwołanie. Tym samym Sąd naruszył także prawo do bycia wysłuchanym (art. 47 Karty).

Zmiany w prawie

Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Senat za ustawą

Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.

Grażyna J. Leśniak 23.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Prezydent podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 11.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.4570

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Sprawa C-209/24 P: Odwołanie od wyroku Sądu (dziesiąta izba) wydanego w dniu 7 lutego 2024 r. w sprawie T-563/22, VP/Cedefop, wniesione w dniu 17 marca 2024 r. przez VP
Data aktu: 29/07/2024
Data ogłoszenia: 29/07/2024