Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

(C/2024/4505)

(Dz.U.UE C z dnia 11 lipca 2024 r.)

W następstwie niniejszej publikacji organy państwa członkowskiego lub państwa trzeciego, lub osoba fizyczna lub prawna mająca uzasadniony interes oraz mająca siedzibę lub miejsce pobytu w państwie trzecim, mogą, zgodnie z art. 17 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1143 1 , wnieść sprzeciw do Komisji w terminie trzech miesięcy od daty niniejszej publikacji.

JEDNOLITY DOKUMENT

"Gaziantep Menengiç Kahvesi / Gaziantep Melengiç Kahvesi"

Nr UE: PDO-TR-02661 - 25.2.2021

ChNP (X) ChOG ()

1. Nazwa lub nazwy [ChNP lub ChOG]

"Gaziantep Menengiç Kahvesi / Gaziantep Melengiç Kahvesi"

2. Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Turcja

3. Opis produktu rolnego lub środka spożywczego

3.1. Typ produktu

Klasa 1.8. Inne produkty wymienione w załączniku I do Traktatu (przyprawy itp.)

3.2. Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

"Gaziantep Menengiç Kahvesi / Gaziantep Melengiç Kahvesi" jest substytutem kawy wytwarzanym przez prażenie i mielenie nasion pistacji terpentynowej (Pistacia terebinthus L.), zwanej także drzewem terebintowym lub terpentynowym, która rośnie w górzystych regionach prowincji Gaziantep. Pistacja terpentynowa jest rodzima dla obszaru geograficznego i występuje dziko w regionach górskich. Nasiona pistacji terpentynowej noszą w Turcji nazwę "menengiç" lub "melengiç". Owoce "menengiç / melengiç" uprawiane w prowincji Gaziantep charakteryzują się wysoką zawartością oleju, a zawartość kwasów tłuszczowych wynosi od 44 do 56 %. Zawartość kwasu oleinowego wynosi od 53 do 68 %. Do przypominającego pastę produktu uzyskanego przez suszenie, prażenie i mielenie owoców zebranych z gałęzi nie dodaje się żadnych produktów ani dodatków. Owoce są uprawiane na wspomnianym obszarze geograficznym, a niektóre właściwości fizykochemiczne produktu końcowego uzyskanego z tych owoców są w przybliżeniu następujące:

Właściwości fizykochemiczne Wartość
Olej 44-56 %
Woda 5-6%
Białko 18-20%
Popiół 3-3,5 %
Cukier 6-6,5 %
Błonnik 2-2,5 %

Lepkość wyekstrahowanego produktu powinna wynosić co najmniej 1 (cP); nie więcej niż 45 % całkowitej liczby cząstek powinno mieć rozmiar powyżej 20-25 um. Ponieważ produkt jest bardzo bogaty w olej, na jego powierzchni może być widoczna warstwa oleju. "Gaziantep Menengię Kahvesi / Gaziantep Melengię Kahvesi" to przypominający pastę produkt o wysokiej zawartości tłuszczu. Produkt miesza się przed użyciem, aby uzyskać jednorodną konsystencję. Struktura produktu jest ziarnista, o konsystencji pasty. Ma on ciemnobrązową barwę i pistacjowy zapach.

3.3. Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

"Gaziantep Menengię Kahvesi/Gaziantep Melengię Kahvesi" produkuje się wyłącznie z nasion "menengię" zebranych z drzew "menengię / melengię" naturalnie rosnących w prowincji Gaziantep.

3.4. Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Wszystkie etapy produkcji, w tym uprawa, zbiór surowca, oczyszczanie i mycie, prażenie i mielenie produktu, muszą odbywać się na określonym obszarze geograficznym.

3.5. Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa -

3.6. Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa -

4. Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Obszar geograficzny obejmuje wszystkie wsie i miasta prowincji Gaziantep położonej w południowowschodniej części Turcji.

5. Związek z obszarem geograficznym

Specyfika obszaru geograficznego

Prowincja Gaziantep leży między Morzem Śródziemnym a regionem południowowschodniej Anatolii. Zajmuje ona obszar między 36° 28' i 38° 01' długości geograficznej wschodniej a 36° 38' i 37° 32' szerokości geograficznej północnej. Średnie nasłonecznienie na całym obszarze wynosi ponad 200 dni rocznie. Długie godziny światła dziennego w sezonie letnim sprawiają, że pola zostają bardziej nasłonecznione, co prowadzi do wzrostu temperatur. Na obszarze tym występują powszechnie nierówno ukształtowane tereny. Drzewa terebintowe preferują skaliste obszary, które uległy degradacji, położone na wysokości 600-1 500 m n.p.m. oraz unikają chłodniejszych i północnych lokalizacji. Drzewo jest rodzime dla Azji i strefy śródziemnomorskiej, występuje powszechnie zwłaszcza w południowej Turcji i jest jednym z najważniejszych produktów niedrzewnych w regionie. Wysokie nasłonecznienie w regionie wpływa na skład kwasów tłuszczowych w nasionach i prowadzi do zwiększenia zawartości oleju i kwasów tłuszczowych. Większa zawartość oleju i związków kwasów tłuszczowych sprawia, że smak produktu jest intensywniejszy.

Czynniki ludzkie

Nasiona pistacji terpentynowej są wykorzystywane do produkcji substytutu kawy "menengię / melengię" w regionie począwszy od XVII w. Często mówi się, że podczas kampanii, w której Imperium Osmańskie zdobyło Bagdad, w Gaziantep zatrzymał się sułtan Murad IV. Ugoszczono go tam napojem "Gaziantep Menengię Kahvesi / Gaziantep Melengię Kahvesi", który przypadł mu do gustu.

Etap prażenia wymaga opanowania odpowiednich umiejętności. Podstawową umiejętnością producentów jest zapewnienie właściwej intensywności prażenia, co zapobiega pojawieniu się wszelkich niepożądanych aromatów. Nasiona "menengię" są ostrożnie prażone, a przy tym mieszane, aż ich kolor zmieni się na brązowy. Zbyt intensywne prażenie jest niepożądane, ponieważ składniki kwasu tłuszczowego nabierają wówczas gorzkiego smaku. Lokalni producenci są szczególnie wprawni w prażeniu nasion w taki sposób, by uzyskać właściwy aromat.

Specyfika produktu

Wysoka zawartość oleju w nasionach drzew terebintowych pochodzących z Gaziantep nadaje produktowi charakterystyczny aromat i smak. Produkt ma łagodny pistacjowy smak.

Związek przyczynowy

"Gaziantep Menengiç Kahvesi / Gaziantep Melengiç Kahvesi" otrzymuje się z nasion drzew terebintowych rosnących w prowincji Gaziantep. Drzewa te są rodzime dla tego regionu. Nasiona "menengiç / melengiç" pochodzące z prowincji Gaziantep zawierają większą ilość kwasu oleinowego w porównaniu z nasionami z innych regionów. Dzieje się tak ze względu na położenie geograficzne prowincji, w której odnotowuje się wysokie nasłonecznienie.

Klimat panujący w prowincji zapewnia optymalne warunki wzrostu dla drzew "menengiç / melengiç" i pozwala uzyskać wysokie plony. Spożywanie nasion pistacji terpentynowej w postaci substytutu kawy "menengiç / melengiç" ma długą tradycję w regionie Gaziantep.

Odesłanie do publikacji specyfikacji produktu

Produkt "Gaziantep Menengiç Kahvesi / Gaziantep Melengiç Kahvesi" został zarejestrowany przez turecki urząd ds. patentów i znaków towarowych w Biuletynie nr 93 z 15.1.2021 r., s. 51 i 52.

1 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1143 z dnia 11 kwietnia 2024 r. w sprawie oznaczeń geograficznych w odniesieniu do wina, napojów spirytusowych i produktów rolnych oraz gwarantowanych tradycyjnych specjalności i określeń jakościowych stosowanych fakultatywnie w odniesieniu do produktów rolnych, zmieniające rozporządzenia (UE) nr 1308/2013, (UE) 2019/787 i (UE) 2019/1753 oraz uchylające rozporządzenie (UE) nr 1151/2012 (Dz.U. L, 2024/1143, 23.4.2024, ELI: http:// data.europa.eu/eli/reg/2024/1143/oj).

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.4505

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych
Data aktu: 11/07/2024
Data ogłoszenia: 11/07/2024