Decyzja Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa z dnia 23 maja 2024 r. w sprawie zasad dostępu do dokumentów

DECYZJA WYSOKIEGO PRZEDSTAWICIELA UNII DO SPRAW ZAGRANICZNYCH I POLITYKI BEZPIECZEŃSTWA
z dnia 23 maja 2024 r.
w sprawie zasad dostępu do dokumentów

(C/2024/4431)

(Dz.U.UE C z dnia 11 lipca 2024 r.)

WYSOKI PRZEDSTAWICIEL UNII DO SPRAW ZAGRANICZNYCH I POLITYKI BEZPIECZEŃSTWA

uwzględniając art. 11 ust. 1 decyzji Rady 2010/427/UE z dnia 26 lipca 2010 r. określającej organizację i zasady funkcjonowania Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych 1 ,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 11 ust. 1 decyzji 2010/427/UE ESDZ stosuje przepisy określone w rozporządzeniu (WE) nr 1049/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady 2 , a Wysoki Przedstawiciel podejmuje decyzję w sprawie przepisów wykonawczych dla ESDZ.

(2) Na podstawie art. 11 rozporządzenia (WE) 1049/2001 ESDZ ustanowiła publicznie dostępny rejestr dokumentów.

(3) W celu uwzględnienia zmian w polityce i praktykach ESDZ dotyczących przejrzystości należy zaktualizować decyzję PROC HR(2011) 012 Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa 3  poprzez jej uchylenie i zastąpienie niniejszą decyzją,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Zakres stosowania

Niniejsza decyzja określa zasady wdrażania przez ESDZ rozporządzenia (WE) nr 1049/2001 (zwanego dalej "rozporządzeniem").

Artykuł  2

Składanie wniosku

1. 
Wniosek o udzielenie dostępu do dokumentów skierowany do ESDZ składa się w formie pisemnej za pośrednictwem strony internetowej ESDZ, przesyła pocztą elektroniczną do Zespołu ds. Przejrzystości w ESDZ lub pocztą na adres: Access to Documents Correspondent, European External Action Service, Rond Point Schuman 9A, Brussels 1040, Belgium.
2. 
Wniosek musi zostać sformułowany w wystarczająco precyzyjny sposób, tak aby ESDZ była w stanie zidentyfikować żądane dokumenty i przetworzyć wniosek w terminach wskazanych w rozporządzeniu.
3. 
Jeżeli wniosek nie jest wystarczająco precyzyjny lub jego zakres jest zbyt szeroki, ESDZ niezwłocznie kontaktuje się z wnioskodawcą w celu doprecyzowania wniosku lub ograniczenia jego zakresu zgodnie z art. 6 ust. 2 i 3 rozporządzenia. Jeżeli wnioskodawca nie udzieli odpowiedzi w ciągu 10 dni roboczych, ESDZ kontaktuje się z nim ponownie, przyznając mu 5 dodatkowych dni roboczych na doprecyzowanie wniosku lub ograniczenie jego zakresu, tak aby ESDZ mogła go skutecznie rozpatrzyć. Jeżeli wnioskodawca nie doprecyzuje wniosku ani nie ograniczy jego zakresu, wniosek uznaje się za odrzucony.
4. 
Gdy tylko wniosek zostanie zarejestrowany, korespondent ds. dostępu do dokumentów w ESDZ przesyła wnioskodawcy potwierdzenie otrzymania wniosku.
5. 
Dane osobowe wnioskodawców są przetwarzane zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami o ochronie danych osobowych 4 .
Artykuł  3

Terminy

1. 
Wszystkie wnioski są przetwarzane na warunkach i w terminach określonych w rozporządzeniu.
2. 
W sytuacjach wyjątkowych określonych w art. 7 ust. 3 i w art. 8 ust. 2 rozporządzenia terminy można przedłużyć o 15 dni roboczych, w szczególności jeżeli:
(a)
wnioski charakteryzuje złożoność lub dotyczą one dużej ilości danych lub dużej liczby dokumentów,
(b)
wniosek wymaga konsultacji z instytucją, organem lub urzędem Unii, z państwem członkowskim lub z delegaturą Unii, lub
(c)
konieczne jest zasięgnięcie opinii strony trzeciej.

Wnioskodawca jest informowany o każdym takim przedłużeniu oraz o powodach uzasadniających przedłużenie.

Artykuł  4

Udzielanie odpowiedzi

1. 
Odpowiedzi na wnioski wstępne udziela Zespół ds. Przejrzystości, a podpisuje je korespondent ds. dostępu do dokumentów w ESDZ.
2. 
Odpowiedzi na wnioski ponowne podpisuje Sekretarz Generalny ESDZ po przeanalizowaniu opinii korespondenta ds. dostępu do dokumentów w ESDZ. Sekretarz Generalny może przekazać to uprawnienie wewnątrz ESDZ.
Artykuł  5

Odpowiedź negatywna

Jeżeli odpowiedź na wniosek jest całkowicie lub częściowo negatywna, zawiera ona powody odmowy, których podstawą jest jeden z wyjątków określonych w art. 4 rozporządzenia. Odpowiedź na wniosek wstępny zawiera informację dla wnioskodawcy na temat prawa do złożenia wniosku ponownego. Odpowiedź na wniosek ponowny zawiera informację dla wnioskodawcy na temat dostępnych środków zaradczych, a mianowicie możliwości wszczęcia postępowania sądowego wobec ESDZ zgodnie z warunkami określonymi w art. 263 TFUE lub złożenia skargi do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich, zgodnie z warunkami określonymi w art. 228 TFUE.

Artykuł  6

Dokumenty stron trzecich będące w posiadaniu ESDZ

1. 
Jeżeli ESDZ otrzymuje wniosek o dostęp do dokumentu będącego w jej posiadaniu, lecz pochodzącego od strony trzeciej, zasięga się opinii tej strony trzeciej, chyba że jest jasne, czy dokument należy ujawnić czy nie, w świetle wyjątków określonych w rozporządzeniu.
2. 
Dostępu do takiego dokumentu udziela się bez zasięgania opinii strony trzeciej, jeżeli dokument ten został już upubliczniony przez jego autora, został już udostępniony przez ESDZ lub jeżeli jest jasne, że ujawnienie lub częściowe ujawnienie jego treści nie naruszyłoby w sposób oczywisty żadnego z interesów, o których mowa w art. 4 rozporządzenia.
3. 
Opinii strony trzeciej należy zawsze zasięgnąć, jeżeli dany dokument jest objęty art. 9 rozporządzenia lub jeżeli pochodzi z jednego z państw członkowskich, a to państwo członkowskie zwróciło się do ESDZ z wnioskiem o nieujawnia- nie tego dokumentu bez jego uprzedniej zgody na podstawie art. 4 ust. 5 rozporządzenia. Taki wniosek państwo członkowskie składa na piśmie.
4. 
O opinię strony trzeciej zwraca się pisemnie i wyznacza się stronie trzeciej rozsądny termin na odpowiedź z uwzględnieniem terminów określonych w art. 3 niniejszej decyzji. Strona trzecia wydaje swoją opinię na piśmie.
5. 
Jeżeli strona trzecia nie udzieli odpowiedzi w wyznaczonym terminie lub jeżeli strony trzeciej nie da się zidentyfikować lub zlokalizować, ESDZ podejmuje decyzję w sprawie wniosku w świetle wyjątków określonych w rozporządzeniu, uwzględniając uzasadnione interesy tej strony trzeciej na podstawie informacji, którymi ESDZ dysponuje.
6. 
Jeżeli ESDZ zamierza udzielić dostępu do dokumentu wbrew wyraźnej opinii strony trzeciej, informuje stronę trzecią o zamiarze ujawnienia dokumentu w terminie mającym zastosowanie na podstawie rozporządzenia.
Artykuł  7

Konsultacje z ESDZ

1. 
Państwo członkowskie lub inna instytucja, organ, urząd lub agencja Unii, które otrzymały wniosek o dokument będący w ich posiadaniu, ale pochodzący z ESDZ, przesyłają wniosek o konsultacje z ESDZ do Zespołu ds. Przejrzystości w ESDZ lub do korespondenta ds. dostępu do dokumentów pocztą na adres: European External Action Service, Rond Point Schuman 9A, Brussels 1040, Belgium, lub pocztą elektroniczną na adres: ACCESS-TO-DOCUMENTS@eeas.europa.eu.
2. 
ESDZ udziela opinii niezwłocznie, uwzględniając wszelkie mające zastosowanie terminy na udzielenie odpowiedzi, a najpóźniej w ciągu 5 dni roboczych.
Artykuł  8

Dokumenty niejawne

1. 
Jeżeli wniosek o udzielenie dostępu do dokumentu dotyczy dokumentu objętego zakresem stosowania art. 9 rozporządzenia lub innego dokumentu niejawnego na mocy przepisów bezpieczeństwa ESDZ, jest on rozpatrywany przez członków personelu upoważnionych do zapoznania się z takim dokumentem.
2. 
Każda decyzja odmawiająca dostępu do całości lub części dokumentu niejawnego zawiera powody odmowy na podstawie wyjątków wymienionych w art. 4 rozporządzenia. Jeżeli na podstawie tych wyjątków nie można udzielić odmowy, formalne rozpatrzenie wniosku skutkuje zapewnieniem, aby przed wysłaniem dokumentu wnioskodawcy klauzula tajności tego dokumentu została zniesiona.
Artykuł  9

Tryb udzielania dostępu

1. 
Dokumenty, do których ma zostać udzielony dostęp, przesyła się pocztą lub pocztą elektroniczną. Jeżeli żądane dokumenty są obszerne lub ich przekazanie jest utrudnione, wnioskodawca może zostać poproszony o zapoznanie się z nimi w miejscu, w którym dokumenty te są przechowywane. Taki dostęp jest bezpłatny.
2. 
Jeżeli dany dokument został już udostępniony przez ESDZ, odpowiedź może zawierać informacje dla wnioskodawcy na temat tego, jak uzyskać żądany dokument, np. odniesienie do publikacji lub adres internetowy, pod którym dokument jest dostępny.
3. 
Jeżeli objętość egzemplarzy dokumentów, które mają zostać przesłane pocztą, przekracza 20 stron, wnioskodawca może zostać obciążony opłatą w wysokości 0,10 EUR za stronę plus koszty przesyłki. Opłaty za inne nośniki ustalane są indywidualnie w każdym przypadku, lecz nie mogą przekraczać rozsądnej stawki.
Artykuł  10

Rejestr publiczny ESDZ

1. 
Dokumenty, do których dostępu udziela się na wniosek złożony na podstawie rozporządzenia, są publikowane w rejestrze publicznym ESDZ. Rejestr jest dostępny w formie elektronicznej.
2. 
Dokumenty, które są uznane za "sensytywne" na podstawie art. 9 ust. 3 rozporządzenia, zamieszcza się w rejestrze tylko za zgodą ich autora.
Artykuł  11

Sprawozdawczość

Na podstawie art. 17 ust. 1 rozporządzenia ESDZ publikuje co roku sprawozdanie zawierające liczbę przypadków, w których ESDZ odmówiła udzielenia dostępu do dokumentów, powody takich odmów oraz liczbę dokumentów sensytywnych niezamieszczonych w rejestrze.

Artykuł  12

Uchylenie decyzji PROC HR(2011) 012

Niniejsza decyzja uchyla i zastępuję decyzję PROC HR(2011) 012.

Artykuł  13

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie następnego dnia po jej podpisaniu.

Sporządzono w Brukseli dnia 23 maja 2024 r.

1 Dz.U. L 201 z 3.8.2010, s. 30.
2 Rozporządzenie (WE) nr 1049/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 30 maja 2001 r. w sprawie publicznego dostępu do dokumentów Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji (Dz.U. L 145 z 31.5.2001, s. 43).
3 Decyzja Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa z dnia 19 lipca 2011 r. w sprawie zasad dostępu do dokumentów (Dz.U. C 243 z 20.8.2011, s. 16).
4 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 z dnia 23 października 2018 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje, organy i jednostki organizacyjne Unii i swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia rozporządzenia (WE) nr 45/2001 i decyzji nr 1247/2002/WE (Dz.U. L 295 z 21.11.2018, s. 39).

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.4431

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa z dnia 23 maja 2024 r. w sprawie zasad dostępu do dokumentów
Data aktu: 23/05/2024
Data ogłoszenia: 11/07/2024
Data wejścia w życie: 12/07/2024