Skarga wniesiona w dniu 8 maja 2024 r. przez Urząd Nadzoru EFTA przeciwko Islandii (Sprawa E-12/24)

Skarga wniesiona w dniu 8 maja 2024 r. przez Urząd Nadzoru EFTA przeciwko Islandii
(Sprawa E-12/24)

(C/2024/4352)

(Dz.U.UE C z dnia 4 lipca 2024 r.)

Skarga przeciwko Islandii została wniesiona do Trybunału EFTA w dniu 8 maja 2024 r. przez Urząd Nadzoru EFTA, reprezentowany przez Hildur Hjörvar, Sigrun Ingibjörg Gisladóttir i Melpo-Menie Joséphidès, działające w charakterze pełno- mocniczek Urzędu Nadzoru EFTA, Avenue des Arts 19H, 1000 Bruksela, Belgia.

Urząd Nadzoru EFTA występuje do Trybunału EFTA o:

1. orzeczenie, że Islandia uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na mocy art. 7 Porozumienia EOG poprzez niewłą- czenie do krajowego porządku prawnego aktu, o którym mowa w rozdziale V pkt 56z załącznika XIII do Porozumienia EOG (rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/697 z dnia 25 maja 2020 r. zmieniające rozporządzenie (UE) 2017/352 w celu umożliwienia podmiotowi zarządzającemu portem lub właściwemu organowi wprowadzenia elastyczności w zakresie pobierania opłat za korzystanie z infrastruktury portowej w kontekście epidemii COVID-19), dostosowanego protokołem 1 do Porozumienia EOG, oraz

2. obciążenie Islandii kosztami postępowania.

Kontekst prawny i faktyczny oraz zarzuty prawne przytoczone na poparcie skargi:

- W niniejszym wniosku Urząd Nadzoru EFTA ("Urząd") wnosi o orzeczenie przez Trybunał, że Islandia nie przyjęła środków niezbędnych do włączenia do krajowego porządku prawnego aktu przywołanego w rozdziale V pkt 56z załącznika XIII do Porozumienia EOG, dostosowanego protokołem 1 do tego Porozumienia, jak wymaga tego art. 7 Porozumienia EOG.

- Islandia nie udzieliła formalnej odpowiedzi na wezwanie do usunięcia uchybienia wystosowane przez Urząd Nadzoru EFTA 4 lipca 2023 r. W piśmie z dnia 25 września 2023 r. Islandia poinformowała ESA, że Islandzki Urząd Ochrony Konkurencji wyraził pewne obawy dotyczące barier w dostępie do obiektów portowych i usług portowych w Islandii.

- W dniu 22 listopada 2023 r. Urząd Nadzoru EFTA wydał uzasadnioną opinię, w której podtrzymał swoje stanowisko, że przedmiotowy akt nie został włączony do krajowego porządku prawnego Islandii. Islandia nie odpowiedziała na uzasadnioną opinię.

- Do dnia, w którym upłynął termin wyznaczony w uzasadnionej opinii, Islandia nie powiadomiła Urzędu o jakichkolwiek środkach wprowadzonych w celu włączenia przedmiotowego aktu do krajowego porządku prawnego ani też Urząd nie dysponował żadnymi innymi informacjami, które by wskazywały na to, że akt ten został włączony do krajowego porządku prawnego Islandii.

- Urząd stwierdza, że do dnia, w którym złożono niniejszy wniosek, Islandia nie włączyła aktu do krajowego porządku prawnego ani nie poinformowała o tym Urzędu.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024