(C/2024/4279)PREZYDIUM PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO,
(Dz.U.UE C z dnia 1 lipca 2024 r.)
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 223 ust. 2,
uwzględniając Statut posła do Parlamentu Europejskiego 1 ,
uwzględniając art. 25 Regulaminu Parlamentu Europejskiego,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Zgodnie z art. 69 ust. 2 przepisów wykonawczych do Statutu posła do Parlamentu Europejskiego 2 (zwanych dalej "przepisami wykonawczymi") maksymalna miesięczna pokrywana kwota kosztów pomocy parlamentarnej z tytułu korzystania z usług osobistych współpracowników, o której mowa w art. 29 ust. 4 przepisów wykonawczych, podlega, w stosownych przypadkach, waloryzacji dokonywanej co roku przez Prezydium na podstawie wspólnego wskaźnika ustanowionego przez Eurostat w celu pomiaru zmiany kosztów utrzymania urzędników UE (zwanego dalej "wspólnym wskaźnikiem") zgodnie z art. 65 i zgodnie z załącznikiem XI do regulaminu pracowniczego urzędników Unii Europejskiej i warunków zatrudnienia innych pracowników, ustanowionych w rozporządzeniu Rady (EWG, Euratom, EWWiS) nr 259/68 3 (zwanego dalej "regulaminem pracowniczym"). Decyzję o waloryzacji Prezydium podejmuje zazwyczaj w grudniu, a obowiązuje ona z mocą wsteczną od lipca danego roku. Jednak ze względu na nadzwyczajną inflację w ostatnich latach konieczne jest dostosowanie pośrednie.
(2) Zgodnie z przytoczonymi wyżej przepisami regulaminu pracowniczego specyficznym progiem umożliwiającym pośrednią aktualizację wynagrodzeń urzędników UE jest wzrost inflacji o ± 3,0 % lub więcej w okresie sześciu miesięcy od 1 lipca do 1 stycznia. Na okres od 1 lipca 2023 r. do 1 stycznia 2024 r. wspólny wskaźnik obliczony przez Eurostat wynosi 103,0 (+ 3,0 %). Ponieważ zmiana ta jest równa progowi w wysokości 3 %, niezbędna jest ogólna pośrednia aktualizacja nominalnych wynagrodzeń urzędników UE ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r.
(3) Aktualizacja dotyczy również wynagrodzeń akredytowanych asystentów parlamentarnych posłów, objętych regulaminem pracowniczym. Z uwagi na to, że wynagrodzenia akredytowanych asystentów parlamentarnych są wypłacane z puli przeznaczonej dla posłów na koszty pomocy parlamentarnej, należy odpowiednio dostosować wysokość tej puli środków.
(4) W związku z tym Komisja określiła współczynnik waloryzacji na okres od stycznia do czerwca 2024 r. na + 3,0 %. Maksymalna miesięczna kwota pokrywanych kosztów z tytułu pomocy parlamentarnej powinna zatem wzrosnąć do 29 557 EUR ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r., a przepisy wykonawcze należy odpowiednio zmienić,
PODEJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: