(Sprawa C-189/24, Tudmur 1 )(C/2024/3894)
Język postępowania: niemiecki
(Dz.U.UE C z dnia 1 lipca 2024 r.)
Sąd odsyłający
Oberverwaltungsgericht für das Land Nordrhein-Westfalen
Strony w postępowaniu głównym
Strona skarżąca: QS
Strona przeciwna: Republika Federalna Niemiec
Pytania prejudycjalne
Vorlagefragen
1. Czy art. 3 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 604/2013 2 należy interpretować w ten sposób, że w procedurze azylowej i w warunkach przyjmowania wnioskodawców w państwie członkowskim, pierwotnie wyznaczonym jako odpowiedzialne, występują wady systemowe, powodujące pojawienie się ryzyka nieludzkiego lub poniżającego traktowania w rozumieniu art. 4 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej, jeżeli to państwo członkowskie, na podstawie zarządzonego przez to państwo zawieszenia przyjmowania przekazań co do zasady odmawia na czas nieokreślony (wtórnego) przejęcia wnioskodawców ubiegających się o azyl?
2. W razie udzielenia odpowiedzi przeczącej na pytanie pierwsze: Czy art. 3 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr. 604/2013 należy interpretować w ten sposób, że wynikające z prawa Unii wymogi dotyczące wyjaśnienia okoliczności faktycznych, które wymagają ustalenia obiektywnych, wiarygodnych, dokładnych i należycie zaktualizowanych danych na temat procedury azylowej i warunków przyjmowania wnioskodawców, którzy mają zostać przekazani, doznają ograniczenia, jeżeli sąd rozpoznający sprawę nie może uzyskać tych danych, lecz może jedynie ustalić hipotetyczny stan faktyczny, ponieważ rozpatrywane państwo członkowskie co do zasady odmawia (wtórnego) przejęcia wnioskodawców ubiegających się o azyl na podstawie zarządzonego przez państwo zawieszenia na czas nieokreślony przyjmowania przekazań?
1 Niniejszej sprawie została nadana fikcyjna nazwa. Nie odpowiada ona rzeczywistej nazwie ani rzeczywistemu nazwisku żadnej ze stron postępowania.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 604/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie ustanowienia kryteriów i mechanizmów ustalania państwa członkowskiego odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej złożonego w jednym z państw członkowskich przez obywatela państwa trzeciego lub bezpaństwowca (Dz.U. 2013, L 180, s. 31).