REPUBLIKA BUŁGARII RADA MINISTRÓWNa podstawie art. 5 ust. 2, art. 7 ust. 2 pkt 8, art. 23 ust. 1 i 2, art. 23a, art. 42 ust. 1 pkt 1 i art. 44 ust. 1 i 3 ustawy o podziemnych zasobach naturalnych oraz art. 2 ust. 1 pkt 1, art. 6 ust. 2 pkt 2 i art. 7 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia w sprawie przeprowadzania procedur przetargowych na podstawie ustawy o podziemnych zasobach naturalnych, przyjętego dekretem Rady Ministrów nr 42 z 2023 r. oraz uzasadnionego wniosku Ministra Energii
RADA MINISTRÓW STANOWI, CO NASTĘPUJE:
1. Otwiera się procedurę udzielania zezwoleń na poszukiwanie i rozpoznawanie ropy naftowej i gazu ziemnego w "bloku 1-26 Khan Tervel", zlokalizowanym w wyłącznej strefie ekonomicznej Republiki Bułgarii na Morzu Czarnym, o powierzchni 4 032 km2 i wyznaczonym współrzędnymi 1-7 określonymi w załączniku.
2. Zezwolenia, o którym mowa w pkt 1, udziela się w drodze konkurencyjnej procedury przetargowej, zgodnie z którą oferenci nie są obecni przy rozpatrywaniu ofert.
3. Okres ważności zezwolenia na poszukiwanie i rozpoznawanie ustala się na pięć lat od daty wejścia w życie umowy w sprawie poszukiwania i rozpoznawania, z możliwością przedłużenia tego okresu zgodnie z art. 31 ust. 3 i 4 ustawy o podziemnych zasobach naturalnych.
4. Termin zakupu dokumentacji przetargowej upływa o godzinie 17.30 w 120. dniu po opublikowaniu niniejszej decyzji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
5. Termin składania zgłoszeń do udziału w procedurze przetargowej upływa o godzinie 17.30 w 140. dniu po opublikowaniu niniejszej decyzji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
6. Termin składania ofert spełniających wymogi dokumentacji przetargowej upływa o godzinie 17.30 w 155. dniu po opublikowaniu niniejszej decyzji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
7. Cenę dokumentacji przetargowej ustala się na 10 000 BGN. Dokumentację przetargową można uzyskać w Ministerstwie Energetyki przed upływem terminu określonego w pkt 4, po przedstawieniu polecenia zapłaty.
7.1. Kwotę określoną w pkt 7 należy wpłacić na rachunek bankowy Ministerstwa Energetyki:
BIC rachunku BNB dla płatności w walucie bułgarskiej (BGN) - BNBGBGSD,
SWIFT rachunku BNB dla płatności w walucie obcej - BNBGBGSF;
IBAN - BG94 BNBG 9661 3000 1421 01, siedziba główna BNB.
7.2. W tytule przelewu należy podać następujące informacje: "Zakup specyfikacji przetargowej dotyczącej bloku 1-26 Khan Tervel w imieniu wnioskodawcy", a na zleceniu płatniczym musi znajdować się nazwa wnioskodawcy.
7.3. Osoba odbierająca specyfikację przetargową podpisuje w imieniu wnioskodawcy oświadczenie o zachowaniu poufności informacji w niej zawartych.
8. Wnioskodawcy, którzy pragną wziąć udział w procedurze przetargowej, muszą spełniać wymogi określone w art. 23a ust. 3, 4 i 5 ustawy o podziemnych zasobach naturalnych i nie mogą podlegać żadnym podstawom wykluczenia na podstawie art. 23 ust. 2 ustawy o podziemnych zasobach naturalnych.
9. Wnioskodawca, niezależnie od tego, czy jest osobą fizyczną lub prawną, czy też ich grupą, musi posiadać minimalne możliwości finansowe, techniczne i zawodowe niezbędne do prowadzenia działalności w zakresie poszukiwania i rozpoznawania.
9.1. Minimalna zdolność finansowa do zapewnienia zasobów finansowych niezbędnych do prowadzenia działań objętych zezwoleniem. Wnioskodawca musi mieć wygenerowane dochody netto w wysokości co najmniej 150 000 000 EUR w ciągu ostatnich trzech lat obrotowych (zależnie od daty jego założenia); Dowód minimalnej zdolności finansowej przedstawia się za pomocą jednego lub kilku dokumentów, o których mowa w art. 23a ust. 3 ustawy o podziemnych zasobach naturalnych.
9.2. Minimalna zdolność techniczna - dostępność środków umożliwiających wdrożenie minimalnego programu prac - oprogramowanie do interpretacji zgromadzonych danych sejsmicznych. Dowód minimalnej zdolności technicznej przedstawia się za pomocą jednego lub kilku dokumentów, o których mowa w art. 23a ust. 4 ustawy o podziemnych zasobach naturalnych.
9.3. Minimalna zdolność zawodowa - dostępność podstawowego personelu eksperckiego odpowiedzialnego za wykonywanie czynności objętych zezwoleniem, w tym co najmniej trzech osób posiadających kwalifikacje geologa, geofizyka i inżyniera wiertniczego, z których każda posiada doświadczenie zawodowe - co najmniej 3-letnie doświadczenie zawodowe oraz udział w zarządzaniu co najmniej jednym projektem poszukiwania lub rozpoznawania głębinowego lub wydobywania zasobów mineralnych - ropy naftowej i gazu ziemnego (wysokość kolumny wodnej powyżej 200 m) lub w realizacji takiego projektu, w ciągu ostatnich pięciu lat. Dowód minimalnej zdolności zawodowej przedstawia się za pomocą dokumentów, o których mowa w art. 23a ust. 5 ustawy o podziemnych zasobach naturalnych.
9.4. W przypadku gdy wnioskodawcą jest konsorcjum, które nie ma osobowości prawnej, wymogi określone w pkt 9.1, 9.2 i 9.3 mają zastosowanie do całego konsorcjum.
9.5. Wnioskodawca może udowodnić zdolność finansową, techniczną i zawodową, odnosząc się do zasobów osoby trzeciej, pod warunkiem że wykaże, że nie ma podstaw do wykluczenia na podstawie art. 23 ust. 2 ustawy o podziemnych zasobach naturalnych w odniesieniu do osoby trzeciej oraz że podczas prowadzenia działalności w ramach umowy o poszukiwanie i rozpoznawanie zasoby osoby trzeciej będą dostępne wnioskodawcy.
10. Oferty wnioskodawców ocenia się na podstawie proponowanych programów pracy, zasobów przeznaczonych na ochronę środowiska i korzyści dodatkowych, jak przewidziano w specyfikacji przetargowej.
11. Wadium z tytułu udziału w konkurencyjnej procedurze przetargowej ustala się na kwotę 15 000 BGN, płatną w terminie określonym w pkt 5 na rachunek bankowy Ministerstwa Energetyki, o którym mowa w pkt 7.1.
12. Wnioskodawcy, którzy nie zostali dopuszczeni do udziału w konkurencyjnej procedurze przetargowej, otrzymają zwrot wadium w ciągu 14 dni od daty wejścia w życie decyzji komisji konkursowej o ich niedopuszczeniu.
13. Wadium zwycięskiego oferenta zwraca się w ciągu 14 dni od wejścia w życie umowy, natomiast wadia pozostałych oferentów są zwracane w terminie 14 dni od daty ogłoszenia w Monitorze Państwowym decyzji Rady Ministrów o udzieleniu zezwolenia na poszukiwanie i rozpoznawanie.
14. Wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu przetargowym oraz oferty przetargowe należy składać w Rejestrze Ministerstwie Energetyki zgodnie z art. 47 ustawy o podziemnych zasobach naturalnych.
15. Oferty muszą być zgodne z wymogami i warunkami określonymi w specyfikacji przetargowej.
16. Konkurencyjna procedura przetargowa jest prowadzona nawet w przypadku dopuszczenia do udziału tylko jednego wnioskodawcy.
17. Minister Energetyki jest upoważniony do:
17.1 przesłania niniejszej decyzji do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej;
17.2 zorganizowania i przeprowadzenia konkurencyjnej procedury przetargowej.
18. Niniejszą decyzję publikuje się w Monitorze Państwowym oraz na stronie internetowej Rady Ministrów.
19. Odwołania od niniejszej decyzji można wnosić do Naczelnego Sądu Administracyjnego w terminie 14 dni od daty jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.