Decyzja nr 578 z dnia 25 sierpnia 2023 r. otwierająca procedurę udzielania zezwoleń na poszukiwanie i rozpoznawanie ropy naftowej i gazu ziemnego - podziemnych zasobów naturalnych - zgodnie z definicją w art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podziemnych zasobach naturalnych, w bloku 1-26 Khan Tervel, zlokalizowanym w wyłącznej strefie ekonomicznej Republiki Bułgarii na Morzu Czarnym, oraz ogłaszająca, że zezwolenia będą udzielane na podstawie konkurencyjnej procedury przetargowej

DECYZJA nr 578
z dnia 25 sierpnia 2023 r.
otwierająca procedurę udzielania zezwoleń na poszukiwanie i rozpoznawanie ropy naftowej i gazu ziemnego - podziemnych zasobów naturalnych - zgodnie z definicją w art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podziemnych zasobach naturalnych, w "bloku 1-26 Khan Tervel", zlokalizowanym w wyłącznej strefie ekonomicznej Republiki Bułgarii na Morzu Czarnym, oraz ogłaszająca, że zezwolenia będą udzielane na podstawie konkurencyjnej procedury przetargowej
(C/2024/3850)

REPUBLIKA BUŁGARII RADA MINISTRÓW

Na podstawie art. 5 ust. 2, art. 7 ust. 2 pkt 8, art. 23 ust. 1 i 2, art. 23a, art. 42 ust. 1 pkt 1 i art. 44 ust. 1 i 3 ustawy o podziemnych zasobach naturalnych oraz art. 2 ust. 1 pkt 1, art. 6 ust. 2 pkt 2 i art. 7 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia w sprawie przeprowadzania procedur przetargowych na podstawie ustawy o podziemnych zasobach naturalnych, przyjętego dekretem Rady Ministrów nr 42 z 2023 r. oraz uzasadnionego wniosku Ministra Energii

RADA MINISTRÓW STANOWI, CO NASTĘPUJE:

1. Otwiera się procedurę udzielania zezwoleń na poszukiwanie i rozpoznawanie ropy naftowej i gazu ziemnego w "bloku 1-26 Khan Tervel", zlokalizowanym w wyłącznej strefie ekonomicznej Republiki Bułgarii na Morzu Czarnym, o powierzchni 4 032 km2 i wyznaczonym współrzędnymi 1-7 określonymi w załączniku.

2. Zezwolenia, o którym mowa w pkt 1, udziela się w drodze konkurencyjnej procedury przetargowej, zgodnie z którą oferenci nie są obecni przy rozpatrywaniu ofert.

3. Okres ważności zezwolenia na poszukiwanie i rozpoznawanie ustala się na pięć lat od daty wejścia w życie umowy w sprawie poszukiwania i rozpoznawania, z możliwością przedłużenia tego okresu zgodnie z art. 31 ust. 3 i 4 ustawy o podziemnych zasobach naturalnych.

4. Termin zakupu dokumentacji przetargowej upływa o godzinie 17.30 w 120. dniu po opublikowaniu niniejszej decyzji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

5. Termin składania zgłoszeń do udziału w procedurze przetargowej upływa o godzinie 17.30 w 140. dniu po opublikowaniu niniejszej decyzji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

6. Termin składania ofert spełniających wymogi dokumentacji przetargowej upływa o godzinie 17.30 w 155. dniu po opublikowaniu niniejszej decyzji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

7. Cenę dokumentacji przetargowej ustala się na 10 000 BGN. Dokumentację przetargową można uzyskać w Ministerstwie Energetyki przed upływem terminu określonego w pkt 4, po przedstawieniu polecenia zapłaty.

7.1. Kwotę określoną w pkt 7 należy wpłacić na rachunek bankowy Ministerstwa Energetyki:

BIC rachunku BNB dla płatności w walucie bułgarskiej (BGN) - BNBGBGSD,

SWIFT rachunku BNB dla płatności w walucie obcej - BNBGBGSF;

IBAN - BG94 BNBG 9661 3000 1421 01, siedziba główna BNB.

7.2. W tytule przelewu należy podać następujące informacje: "Zakup specyfikacji przetargowej dotyczącej bloku 1-26 Khan Tervel w imieniu wnioskodawcy", a na zleceniu płatniczym musi znajdować się nazwa wnioskodawcy.

7.3. Osoba odbierająca specyfikację przetargową podpisuje w imieniu wnioskodawcy oświadczenie o zachowaniu poufności informacji w niej zawartych.

8. Wnioskodawcy, którzy pragną wziąć udział w procedurze przetargowej, muszą spełniać wymogi określone w art. 23a ust. 3, 4 i 5 ustawy o podziemnych zasobach naturalnych i nie mogą podlegać żadnym podstawom wykluczenia na podstawie art. 23 ust. 2 ustawy o podziemnych zasobach naturalnych.

9. Wnioskodawca, niezależnie od tego, czy jest osobą fizyczną lub prawną, czy też ich grupą, musi posiadać minimalne możliwości finansowe, techniczne i zawodowe niezbędne do prowadzenia działalności w zakresie poszukiwania i rozpoznawania.

9.1. Minimalna zdolność finansowa do zapewnienia zasobów finansowych niezbędnych do prowadzenia działań objętych zezwoleniem. Wnioskodawca musi mieć wygenerowane dochody netto w wysokości co najmniej 150 000 000 EUR w ciągu ostatnich trzech lat obrotowych (zależnie od daty jego założenia); Dowód minimalnej zdolności finansowej przedstawia się za pomocą jednego lub kilku dokumentów, o których mowa w art. 23a ust. 3 ustawy o podziemnych zasobach naturalnych.

9.2. Minimalna zdolność techniczna - dostępność środków umożliwiających wdrożenie minimalnego programu prac - oprogramowanie do interpretacji zgromadzonych danych sejsmicznych. Dowód minimalnej zdolności technicznej przedstawia się za pomocą jednego lub kilku dokumentów, o których mowa w art. 23a ust. 4 ustawy o podziemnych zasobach naturalnych.

9.3. Minimalna zdolność zawodowa - dostępność podstawowego personelu eksperckiego odpowiedzialnego za wykonywanie czynności objętych zezwoleniem, w tym co najmniej trzech osób posiadających kwalifikacje geologa, geofizyka i inżyniera wiertniczego, z których każda posiada doświadczenie zawodowe - co najmniej 3-letnie doświadczenie zawodowe oraz udział w zarządzaniu co najmniej jednym projektem poszukiwania lub rozpoznawania głębinowego lub wydobywania zasobów mineralnych - ropy naftowej i gazu ziemnego (wysokość kolumny wodnej powyżej 200 m) lub w realizacji takiego projektu, w ciągu ostatnich pięciu lat. Dowód minimalnej zdolności zawodowej przedstawia się za pomocą dokumentów, o których mowa w art. 23a ust. 5 ustawy o podziemnych zasobach naturalnych.

9.4. W przypadku gdy wnioskodawcą jest konsorcjum, które nie ma osobowości prawnej, wymogi określone w pkt 9.1, 9.2 i 9.3 mają zastosowanie do całego konsorcjum.

9.5. Wnioskodawca może udowodnić zdolność finansową, techniczną i zawodową, odnosząc się do zasobów osoby trzeciej, pod warunkiem że wykaże, że nie ma podstaw do wykluczenia na podstawie art. 23 ust. 2 ustawy o podziemnych zasobach naturalnych w odniesieniu do osoby trzeciej oraz że podczas prowadzenia działalności w ramach umowy o poszukiwanie i rozpoznawanie zasoby osoby trzeciej będą dostępne wnioskodawcy.

10. Oferty wnioskodawców ocenia się na podstawie proponowanych programów pracy, zasobów przeznaczonych na ochronę środowiska i korzyści dodatkowych, jak przewidziano w specyfikacji przetargowej.

11. Wadium z tytułu udziału w konkurencyjnej procedurze przetargowej ustala się na kwotę 15 000 BGN, płatną w terminie określonym w pkt 5 na rachunek bankowy Ministerstwa Energetyki, o którym mowa w pkt 7.1.

12. Wnioskodawcy, którzy nie zostali dopuszczeni do udziału w konkurencyjnej procedurze przetargowej, otrzymają zwrot wadium w ciągu 14 dni od daty wejścia w życie decyzji komisji konkursowej o ich niedopuszczeniu.

13. Wadium zwycięskiego oferenta zwraca się w ciągu 14 dni od wejścia w życie umowy, natomiast wadia pozostałych oferentów są zwracane w terminie 14 dni od daty ogłoszenia w Monitorze Państwowym decyzji Rady Ministrów o udzieleniu zezwolenia na poszukiwanie i rozpoznawanie.

14. Wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu przetargowym oraz oferty przetargowe należy składać w Rejestrze Ministerstwie Energetyki zgodnie z art. 47 ustawy o podziemnych zasobach naturalnych.

15. Oferty muszą być zgodne z wymogami i warunkami określonymi w specyfikacji przetargowej.

16. Konkurencyjna procedura przetargowa jest prowadzona nawet w przypadku dopuszczenia do udziału tylko jednego wnioskodawcy.

17. Minister Energetyki jest upoważniony do:

17.1 przesłania niniejszej decyzji do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej;

17.2 zorganizowania i przeprowadzenia konkurencyjnej procedury przetargowej.

18. Niniejszą decyzję publikuje się w Monitorze Państwowym oraz na stronie internetowej Rady Ministrów.

19. Odwołania od niniejszej decyzji można wnosić do Naczelnego Sądu Administracyjnego w terminie 14 dni od daty jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

ZAŁĄCZNIK

Rejestr współrzędnych punktów granicznych opisujących obszar "bloku 1-26 Khan Tervel"

System współrzędnych WGS84
Nr Długość geograficzna E Szerokość geograficzna N
1 29°07'28.85" 42°48'47.00"
2 30°34'10.00" 42°48'03.00"
3 29°58'30.00" 42°33'27.00"
4 29°49'36.00" 42°29'24.00"
5 29°34'20.00" 42°26'24.00"
6 29°20'45.00" 42°14'28.00"
7 29°07'32.31" 42°11'22.71"

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.3850

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja nr 578 z dnia 25 sierpnia 2023 r. otwierająca procedurę udzielania zezwoleń na poszukiwanie i rozpoznawanie ropy naftowej i gazu ziemnego - podziemnych zasobów naturalnych - zgodnie z definicją w art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podziemnych zasobach naturalnych, w bloku 1-26 Khan Tervel, zlokalizowanym w wyłącznej strefie ekonomicznej Republiki Bułgarii na Morzu Czarnym, oraz ogłaszająca, że zezwolenia będą udzielane na podstawie konkurencyjnej procedury przetargowej
Data aktu: 25/08/2023
Data ogłoszenia: 18/06/2024