Sprawa C-161/24, OSA: Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Krajský soud v Brně (Republika Czeska) w dniu 29 lutego 2024 r. - OSA - Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním, z.s./Úřad pro ochranu hospodářské soutěže

Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Krajský soud v Brně (Republika Czeska) w dniu 29 lutego 2024 r. - OSA - Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním, z.s./Úřad pro ochranu hospodářské soutěže
(Sprawa C-161/24, OSA)

(C/2024/3736)

Język postępowania: czeski

(Dz.U.UE C z dnia 24 czerwca 2024 r.)

Sąd odsyłający

Krajský soud v Brně

Strony w postępowaniu głównym

Strona skarżąca: OSA - Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním, z.s.

Strona przeciwna: Úřad pro ochranu hospodářské soutěže

Pytania prejudycjalne

1) Czy art. 102 lit. a) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej można interpretować w ten sposób, że nadużyciem pozycji dominującej w rozumieniu tego artykułu jest działanie organizacji zbiorowego zarządzania, która posiada faktyczny monopol w państwie członkowskim i stosuje wobec podmiotów prowadzących obiekty zakwaterowania opłaty za udzielenie licencji na udostępnianie utworów chronionych prawem autorskim przy pomocy odbiorników telewizyjnych i radiowych zainstalowanych w pokojach przeznaczonych do prywatnego zakwaterowania gości, które to opłaty nie uwzględniają rzeczywistego wykorzystania poszczególnych pokoi danych obiektów zakwaterowania?

2) W przypadku udzielenia odpowiedzi twierdzącej na pierwsze pytanie prejudycjalne, czy taką praktykę należy oceniać z punktu widzenia (a) stosowania niesłusznych warunków transakcji, czy (b) stosowania wygórowanych cen?

- Jeżeli właściwym standardem jest stosowanie niesłusznych warunków transakcji, jaki konkretny test należy zastosować do jego oceny?

- Jeżeli właściwym standardem jest stosowanie wygórowanych cen, jaki konkretny test należy zastosować do jego oceny - ogólny "test United Brands" czy jego określoną zmodyfikowaną wersję?

3) Czy aby udowodnić naruszenie art. 102 lit. a) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w odniesieniu do działania, o którym mowa w pytaniu pierwszym, konieczne jest wykazanie rzeczywistego lub potencjalnego negatywnego wpływu na konkurencję (w tym wpływu na dobrobyt konsumentów i prowadzących do wyzysku skutków zachowania podmiotu dominującego)?

4) Czy aby udowodnić naruszenie art. 102 lit. a) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w odniesieniu do działania, o którym mowa w pytaniu pierwszym, konieczne jest wykazanie istotnego wpływu działania na handel między państwami członkowskimi Unii Europejskiej, czy też wystarczające jest uzasadnione założenie, że taki wpływ mógłby zaistnieć bez konieczności badania jego rzeczywistego poziomu?

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.3736

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Sprawa C-161/24, OSA: Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Krajský soud v Brně (Republika Czeska) w dniu 29 lutego 2024 r. - OSA - Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním, z.s./Úřad pro ochranu hospodářské soutěže
Data aktu: 24/06/2024
Data ogłoszenia: 24/06/2024