Opinia Komisji z dnia 17 maja 2024 r. dotycząca planu trwałego składowania odpadów promieniotwórczych pochodzących z likwidacji i demontażu elektrowni jądrowej Emsland (KKE) w kraju związkowym Dolna Saksonia w Niemczech (Jedynie tekst w języku niemieckim jest autentyczny)

OPINIA KOMISJI
z dnia 17 maja 2024 r.
dotycząca planu trwałego składowania odpadów promieniotwórczych pochodzących z likwidacji i demontażu elektrowni jądrowej Emsland (KKE) w kraju związkowym Dolna Saksonia w Niemczech

(Jedynie tekst w języku niemieckim jest autentyczny)

(C/2024/3208)

(Dz.U.UE C z dnia 21 maja 2024 r.)

Poniższą ocenę przeprowadzono zgodnie z postanowieniami Traktatu Euratom, bez uszczerbku dla ewentualnych dodatkowych ocen, które mogą zostać przeprowadzone na podstawie Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, oraz wynikających z niego zobowiązań, a także z prawodawstwa wtórnego 1 .

26 maja 2023 r. Komisja Europejska otrzymała od rządu Niemiec - zgodnie z art. 37 traktatu Euratom - dane ogólne dotyczące planu trwałego składowania odpadów promieniotwórczych 2  pochodzących z likwidacji i demontażu elektrowni jądrowej Emsland.

Na podstawie tych danych oraz dodatkowych informacji, o które Komisja wystąpiła 28 września 2023 r. i które zostały przedłożone przez władze niemieckie 8 listopada 2023 r. i 11 stycznia 2024 r., a także po konsultacji z grupą ekspertów, Komisja wydała następującą opinię:

1. Odległość między obiektem a najbliższą granicą z innym państwem członkowskim, w tym przypadku Niderlandami, wynosi 20 km.

2. W warunkach normalnej likwidacji i normalnego demontażu elektrowni jądrowej Emsland (KKE) uwolnienia płynnych i gazowych substancji promieniotwórczych nie powinny spowodować znaczącego, z punktu widzenia zdrowia, narażenia ludności w innym państwie członkowskim, biorąc pod uwagę dawki graniczne określone w dyrektywie ustanawiającej podstawowe normy bezpieczeństwa 3 .

3. Stałe odpady promieniotwórcze są kondycjonowane i tymczasowo składowane na terenie obiektu (w nowym budynku Emsland Technology and Logistics, TLE) do czasu ich przemieszczenia do odpowiednio licencjonowanych zakładów przetwarzania lub obiektów trwałego składowania znajdujących się w Niemczech.

4. Pozostałe odpady stałe oraz pozostałości, które nie przekraczają dopuszczalnych poziomów emisji, zostaną zwolnione z mechanizmów kontrolnych i będą składowane jako odpady zwykłe lub zostaną przeznaczone do ponownego wykorzystania bądź recyklingu. Zostanie to przeprowadzone zgodnie z kryteriami określonymi w dyrektywie ustanawiającej podstawowe normy bezpieczeństwa.

5. W przypadku nieplanowanych uwolnień substancji promieniotwórczych, które mogą nastąpić w następstwie wypadku o charakterze i skali rozpatrywanych w danych ogólnych, uwolnienia te nie powinny spowodować znaczącego, z punktu widzenia zdrowia, skażenia promieniotwórczego wody, gleby ani powietrza w innym państwie członkowskim, biorąc pod uwagę poziomy referencyjne określone w dyrektywie ustanawiającej podstawowe normy bezpieczeństwa.

W związku z powyższym w opinii Komisji wdrożenie planu trwałego składowania wszystkich rodzajów odpadów promieniotwórczych pochodzących z likwidacji i demontażu elektrowni jądrowej Emsland (KKE), znajdującej się w kraju związkowym Dolna Saksonia w Niemczech, zarówno w warunkach normalnej eksploatacji, jak i w razie wypadków o charakterze i skali określonych w danych ogólnych, nie spowoduje znaczącego z punktu widzenia zdrowia skażenia promieniotwórczego wody, gleby ani powietrza w innym państwie członkowskim, biorąc pod uwagę przepisy dyrektywy ustanawiającej podstawowe normy bezpieczeństwa.

Sporządzono w Brukseli dnia 17 maja 2024 r.

1 Przykładowo, zgodnie z Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej bardziej szczegółowej ocenie należy poddać aspekty środowiskowe. Komisja pragnie w szczególności zwrócić uwagę na przepisy dyrektywy 2011/92/UE w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko, zmienionej dyrektywą 2014/52/UE, dyrektywy 2001/42/WE w sprawie oceny wpływu niektórych planów i programów na środowisko, jak również dyrektywy 92/43/EWG w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory oraz dyrektywy 2000/60/WE ustanawiającej ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej.
2 Składowanie odpadów radioaktywnych w rozumieniu pkt 1 zalecenia Komisji 2010/635/Euratom z dnia 11 października 2010 r. w sprawie stosowania art. 37 Traktatu Euratom (Dz.U. L 279 z 23.10.2010, s. 36).
3 Dyrektywa Rady 2013/59/Euratom z dnia 5 grudnia 2013 r. ustanawiająca podstawowe normy bezpieczeństwa w celu ochrony przed zagrożeniami wynikającymi z narażenia na działanie promieniowania jonizującego oraz uchylająca dyrektywy 89/618/Euratom, 90/641/Euratom, 96/29/Euratom, 97/43/Euratom i 2003/122/Euratom (Dz.U. L 13 z 17.1.2014, s. 1).

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.3208

Rodzaj: Opinia
Tytuł: Opinia Komisji z dnia 17 maja 2024 r. dotycząca planu trwałego składowania odpadów promieniotwórczych pochodzących z likwidacji i demontażu elektrowni jądrowej Emsland (KKE) w kraju związkowym Dolna Saksonia w Niemczech (Jedynie tekst w języku niemieckim jest autentyczny)
Data aktu: 17/05/2024
Data ogłoszenia: 21/05/2024