Decyzja wykonawcza Komisji z dnia 15 maja 2024 r. dotycząca przedłużenia działania podjętego przez maltański Urząd ds. Konkurencji i Konsumentów polegającego na pozwoleniu na udostępnianie na rynku i stosowanie produktu biobójczego Wofasteril® SC super zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI
z dnia 15 maja 2024 r.
dotycząca przedłużenia działania podjętego przez maltański Urząd ds. Konkurencji i Konsumentów polegającego na pozwoleniu na udostępnianie na rynku i stosowanie produktu biobójczego Wofasteril® SC super zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012 (C/2024/3111)
(Jedynie tekst w języku angielskim i maltańskim jest autentyczny)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012 z dnia 22 maja 2012 r. w sprawie udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych 1 , w szczególności jego art. 55 ust. 1 akapit trzeci, a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 21 czerwca 2023 r. maltański Urząd ds. Konkurencji i Konsumentów ("maltański właściwy organ") przyjął, zgodnie z art. 55 ust. 1 akapit pierwszy rozporządzenia (UE) nr 528/2012, decyzję zezwalającą na udostępnianie na rynku i stosowanie na oddziale ścisłej izolacji ("High Degree Isolation Unit" (HDIU)) w szpitalu Mater Dei w Msida produktu biobójczego Wofasteril® SC super do dnia 18 grudnia 2023 r. ("działanie"). Zgodnie z art. 55 ust. 1 akapit drugi tego rozporządzenia maltański właściwy organ poinformował Komisję i właściwe organy pozostałych państw członkowskich o podjętym działaniu i jego uzasadnieniu.

(2) Zgodnie z informacjami przekazanymi przez maltański właściwy organ działanie było konieczne w celu ochrony zdrowia publicznego. Produkt biobójczy Wofasteril® SC super stosują pracownicy służby zdrowia na oddziale HDIU do dezynfekcji środków ochrony indywidualnej (ŚOI) przed ich zdjęciem po wyjściu z sal pacjentów. Jako że na oddziale HDIU przebywają pacjenci, u których podejrzewa się lub u których stwierdzono choroby spowodowane czynnikami wysoce zakaźnymi, takimi jak wirusy wywołujące wirusową gorączkę krwotoczną, środki odkażające mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa personelu medycznego.

(3) Jak wskazał maltański właściwy organ, bezpieczne zarządzanie pacjentami na oddziale HDIU wymaga rygorystycznych zasad dotyczących zakładania i zdejmowania ŚOI w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa personelu. W ramach procedury zdejmowania ŚOI należy zdezynfekować przed ich usunięciem. System odkażania zainstalowany w szpitalu Mater Dei wykorzystuje w szczególności Wofasteril® SC super, który zdaniem producenta systemu jest jedynym produktem biobójczym o udowodnionej skuteczności działania w tym systemie. Wofasteril® SC super jest zatem niezbędny do prawidłowego funkcjonowania oddziału HDIU oraz zagwarantowania bezpieczeństwa personelu.

(4) Wofasteril® SC super to produkt biobójczy należący do grupy produktowej 2 ("środki dezynfekcyjne lub glonobójcze nieprzeznaczone do bezpośredniego stosowania wobec ludzi ani zwierząt"), zgodnie z definicją w załączniku V do rozporządzenia (UE) nr 528/2012. Wofasteril® SC super zawiera kwas peroksooctowy jako substancję czynną. Kwas peroksooctowy jest zatwierdzony do stosowania w produktach należących do grupy produktowej 2, a wniosek o pozwolenie unijne dotyczące Wofasteril® SC super jest obecnie poddawany ocenie.

(5) W dniu 24 listopada 2023 r. Komisja otrzymała od maltańskiego właściwego organu uzasadniony wniosek o zezwolenie na przedłużenie działania zgodnie z art. 55 ust. 1 akapit trzeci rozporządzenia (UE) nr 528/2012. Uzasadniony wniosek zawierał te same informacje, które przedstawiono w momencie podejmowania działania, i opierał się on na obawach, że wobec braku rozwiązań alternatywnych do stosowania w systemie odkażania na oddziale HDIU w szpitalu Mater Dei zaprzestanie stosowania Wofasteril® SC super uniemożliwiłoby właściwe odkażanie ŚOI pracowników służby zdrowia i stanowiłoby zagrożenie dla zdrowia publicznego ze względu na wysoce zakaźny charakter chorób leczonych na oddziale HDIU. Komisja przeanalizowała informacje zawarte w uzasadnionym wniosku, jak wskazano powyżej.

(6) Brak właściwego odkażania ŚOI pracowników służby zdrowia na oddziale HDIU w szpitalu Mater Dei może zagrażać zdrowiu publicznemu, a zagrożeniu temu nie można odpowiednio zapobiec poprzez zastosowanie innego produktu biobójczego lub innych środków. Należy zatem zezwolić maltańskiemu właściwemu organowi na przedłużenie działania.

(7) Termin stosowania działania upłynął w dniu 18 grudnia 2023 r., dlatego też niniejsza decyzja powinna mieć zastosowanie z mocą wsteczną.

(8) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Produktów Biobójczych,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Maltański Urząd ds. Konkurencji i Konsumentów może przedłużyć do dnia 21 czerwca 2025 r. działanie polegające na zezwoleniu na udostępnianie na rynku i stosowanie produktu biobójczego Wofasteril® SC super do odkażania środków ochrony indywidualnej pracowników służby zdrowia na oddziale ścisłej izolacji w szpitalu Mater Dei w Msida, pod warunkiem że zapewni on stosowanie produktu wyłącznie pod jego nadzorem.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do maltańskiego Urzędu ds. Konkurencji i Konsumentów.

Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 19 grudnia 2023 r.

Sporządzono w Brukseli dnia 15 maja 2024 r.

1 Dz.U. L 167 z 27.6.2012, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2012/528/oj.

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.3111

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza Komisji z dnia 15 maja 2024 r. dotycząca przedłużenia działania podjętego przez maltański Urząd ds. Konkurencji i Konsumentów polegającego na pozwoleniu na udostępnianie na rynku i stosowanie produktu biobójczego Wofasteril® SC super zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012
Data aktu: 15/05/2024
Data ogłoszenia: 21/05/2024