united kingdom
ukraine

Sprawa T-62/24: Skarga wniesiona w dniu 8 lutego 2024 r. - Independent Farmers Organisation of Ireland/Komisja

Skarga wniesiona w dniu 8 lutego 2024 r. - Independent Farmers Organisation of Ireland/Komisja
(Sprawa T-62/24)

(C/2024/2955)

Język postępowania: angileski

(Dz.U.UE C z dnia 6 maja 2024 r.)

Strony

Strona skarżąca: Independent Farmers Organisation of Ireland Ltd (Drumdigus, Ireland) (przedstawiciel: B. Burns, Solicitor)

Strona pozwana: Komisja Europejska

Żądania

Strona skarżąca wnosi do Sądu o:

- stwierdzenie nieważności rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2023/2666 z dnia 22 listopada 2023 r. rejestrującego w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych nazwę [Irish Grass Fed Beef (ChOG)], opublikowanego w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 1 ;

- stwierdzenie nieważności przepisów rozporządzenia (UE) nr 1151/2012 2  w zakresie, w jakim nie pozwalały one stronie skarżącej na skuteczny udział w rejestracji ChOG;

- obciążenie strony pozwanej kosztami postępowania poniesionymi przez stronę skarżącą.

Zarzuty i główne argumenty

Na poparcie skargi strona skarżąca podnosi pięć zarzutów.

1. Zarzut pierwszy dotyczący prawa do bycia wysłuchanym.

- Strona skarżąca zarzuca Komisji, że naruszyła jej prawo do bycia wysłuchaną, co stanowi naruszenie art. 41 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej (zwanej dalej "Kartą").

- Strona skarżąca twierdzi, że z naruszeniem jej prawa do bycia wysłuchaną została pozbawiona możliwości bycia wysłuchaną i rozpatrzenia jej stanowiska w przedmiocie wspólnego wniosku Irlandii i Zjednoczonego Królestwa (Irlandii Północnej).

2. Zarzut drugi dotyczący naruszenia art. 4 delegowane Komisji (UE) nr 664/2014 z dnia 18 grudnia 2013 r. uzupełniające rozporządzenie (UE) nr 1151/2012 3 .

- Artykuł 4 stanowi: "W przypadku wspólnych wniosków, o których mowa w art. 49 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1151/2012, odpowiednie krajowe procedury sprzeciwu przeprowadza się we wszystkich zainteresowanych państwach członkowskich".

- Strona skarżąca zarzuca Komisji, że nie przestrzegała tych przepisów, a strona skarżąca została pozbawiona możliwości bycia wysłuchaną w sprawie wspólnego wniosku Irlandii i Zjednoczonego Królestwa (Irlandii Północnej).

w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych (Dz.U. 2012 L 343, s. 1).

3. Zarzut trzeci dotyczący naruszenia zasady dobrej administracji poprzez uznanie nowego wniosku za istotną zmianę.

- Strona skarżąca podnosi się, że Komisja naruszyła prawo i błędnie oceniła okoliczności faktyczne, dokonując rejestracji (bez możliwości wniesienia dalszego sprzeciwu na szczeblu krajowym) w sytuacji, gdy wniosek był w rzeczywistości nowym, wspólnym wnioskiem, lecz krajowe postępowanie w sprawie sprzeciwu zostało przeprowadzone jedynie w państwie członkowskim, z którego pochodził pierwotny wniosek, a to krajowe postępowanie w sprawie sprzeciwu zostało przeprowadzone jedynie w odniesieniu do pierwotnego wniosku.

- Z powodu tego naruszenia strona skarżąca została pozbawiona możliwości wniesienia sprzeciwu wobec wspólnego wniosku państwa trzeciego lub złożonego przy jego udziale oraz udziału w tej procedurze.

4. Zarzut czwarty dotyczący niezgodności z prawem rozporządzenia (EU) nr 1151/2012.

- W zakresie, w jakim rozporządzenie (UE) nr 1151/2012 zezwala na wpisanie nazwy do rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych ("Irish Grass Fed Beef" (ChOG)) w okolicznościach niniejszej sprawy, jest ono nieważne w zakresie, w jakim narusza prawo strony skarżącej do bycia wysłuchaną i do skutecznego udziału w procesie wyznaczania.

5. Zarzut piąty dotyczący skutków dla strony skarżącej.

- Rejestracja ChOG dotyczy bezpośrednio organizacji strony skarżącej i jej członków oraz narusza ich interesy i nie wymaga zastosowania środka wykonawczego.

1 Dz.U. L 2023/2666.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 z dnia 21 listopada 2012 r.
3 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 664/2014 z dnia 18 grudnia 2013 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w odniesieniu do ustanowienia symboli unijnych dotyczących chronionych nazw pochodzenia, chronionych oznaczeń geograficznych i gwarantowanych tradycyjnych specjalności oraz w odniesieniu do niektórych zasad dotyczących pochodzenia paszy i surowców, niektórych przepisów proceduralnych i niektórych dodatkowych przepisów przejściowych (Dz.U. 2014 L 179, s. 17).

Zmiany w prawie

Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Senat za ustawą

Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.

Grażyna J. Leśniak 23.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Prezydent podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 11.04.2025
Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - podpisana

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 11.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.2955

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Sprawa T-62/24: Skarga wniesiona w dniu 8 lutego 2024 r. - Independent Farmers Organisation of Ireland/Komisja
Data aktu: 06/05/2024
Data ogłoszenia: 06/05/2024