Język postępowania: niemiecki
(Dz.U.UE C z dnia 6 maja 2024 r.)
Sąd odsyłający
Landgericht Berlin
Strony w postępowaniu głównym
Organ oskarżający: Staatsanwaltschaft Berlin
Oskarżony: M.R.
Pytania prejudycjalne
1) W przedmiocie art. 6 ust. 1 lit. b) dyrektywy 2014/41 1
Czy art. 6 ust. 1 lit. b) dyrektywy 2014/41 stoi na przeszkodzie wydaniu europejskiego nakazu dochodzeniowego (zwanego dalej "END") w celu przekazania danych telekomunikacyjnych już istniejących w państwie wykonującym (Francji), jeżeli w świetle prawa państwa wydającego (Niemiec) porównywalny krajowy środek kontroli operacyjnej byłby niedopuszczalny, a danych pozyskanych w wyniku jego zastosowania nie można by z tego względu wykorzystać w ramach innego postępowania karnego?
2) W przedmiocie art. 6 ust. 1 lit. a) dyrektywy 2014/41
a) Czy art. 6 ust. 1 lit. a) dyrektywy 2014/41 stoi na przeszkodzie wydaniu END w celu przekazania danych z przechwytywania przekazów telekomunikacyjnych już istniejących w państwie wykonującym (Francji) - w szczególności danych o ruchu i danych o lokalizacji, a także nagrań treści komunikatów - jeżeli
* kontrola operacyjna prowadzona przez państwo wykonujące obejmowała wszystkich użytkowników połączenia usługi łączności,
* w ramach END żąda się przekazania danych dotyczących wszystkich połączeń wykorzystywanych na terytorium państwa wydającego,
* ani w momencie zarządzania i wykonywania środka kontroli operacyjnej, ani w momencie wydawania END nie istniały konkretne poszlaki przemawiające za popełnieniem przez tych indywidualnych użytkowników poważnych przestępstw, dających się określić co do rodzaju oraz
* z tego względu w ramach dokonywanej oceny nie istnieją odnoszące się do konkretnego przypadku okoliczności, które podlegałyby ocenie wyłącznie krajowego organu wydającego lub właściwego sądu krajowego?
b) Czy art. 6 ust. 1 lit. a) dyrektywy 2014/41 stoi na przeszkodzie takiemu END, jeżeli integralność danych zgromadzonych w wyniku zastosowania środka kontroli operacyjnej nie może zostać zweryfikowana przez organy w państwie wykonującym ze względu na szeroki wymóg zachowania tajemnicy?
3) Skutki prawne uzyskania dowodów w sposób sprzeczny z prawem Unii
Czy z prawa Unii, a w szczególności z zasady skuteczności, wynika, że naruszenia prawa Unii w trakcie uzyskiwania materiału dowodowego w ramach krajowego postępowania karnego nie mogą pozostać całkowicie bez konsekwencji również w przypadku poważnych przestępstw i w związku z tym muszą być brane pod uwagę na korzyść oskarżonego albo jako okoliczność stojąca na przeszkodzie wykorzystaniu materiału dowodowego, albo na etapie oceny dowodów lub wymierzania kary?
Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.
23.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
22.04.2025Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
17.04.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2024.2913 |
Rodzaj: | Ogłoszenie |
Tytuł: | Sprawa C-675/23: Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Landgericht Berlin (Niemcy) w dniu 14 listopada 2023 r. - Staatsanwaltschaft Berlin/M.R |
Data aktu: | 06/05/2024 |
Data ogłoszenia: | 06/05/2024 |