Język postępowania: angielski
(Dz.U.UE C z dnia 8 kwietnia 2024 r.)
Strony
Strona wnosząca odwołanie: Global Nanotechnologies AE schediasmou anaptyxis paraskevis kai emporias ylikon nanotechnologias (Glonatech) (przedstawiciel: N. Scandamis, dikigoros)
Druga strona postępowania: Europejska Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych (REA)
Żądania wnoszącego odwołanie
Strona wnosząca odwołanie zwraca się do Trybunału o:
- uchylenie zaskarżonego wyroku w całości lub w części; oraz
- uznanie noty obciążeniowej REA nr 3242113938 z dnia 22 grudnia 2021 r. dotyczącej roszczenia wobec strony wnoszącej odwołanie, opiewającej, po uwzględnieniu wszelkich korekt, na kwotę 202 833,48 EUR, za nieważną i pozbawioną skutków prawnych;
- tytułem żądania ewentualnego, przekazanie sprawy Sądowi do ponownego rozpoznania w zakresie żądań przedstawionych przed Sądem;
- w każdym przypadku zasądzenie od REA na rzecz strony wnoszącej odwołanie kosztów postępowania oraz innych kosztów i wydatków poniesionych w związku z niniejszym odwołaniem i wcześniejszym postępowaniem przed Sądem.
Zarzuty i główne argumenty
Zarzut pierwszy, dotyczący naruszenia prawa do skutecznej ochrony sądowej poprzez odmowę zastosowania zasady dobrej administracji jako właściwej w odniesieniu do braku ekwiwalentności świadczeń stron umowy o udzielenie dotacji.
Zarzut drugi, dotyczący błędnej wykładni prawa UE w odniesieniu do uzgodnionego finansowania ryczałtowego opartego na konkretnych osiągniętych wynikach.
Zarzut trzeci, dotyczący błędnej interpretacji umowy o udzielnie dotacji przyjętej Sąd na podstawie błędnej wykładni wyżej wymienionych przepisów prawa UE w odniesieniu do zakresu i wpływu kontroli wkładów UE w formie finansowania ryczałtowego, a także błędnej wykładni prawa belgijskiego jako części ius commune w odniesieniu do zasady dobrej wiary.
Zarzut czwarty, dotyczący błędnej oceny przez Sąd przedstawionych dowodów, wynikającej z błędnej oceny fatum probandum w odniesieniu do finansowania ryczałtowego oraz przeinaczenia tych dowodów poprzez odmówienie im mocy dowodowej.
Zarzut piąty, dotyczący błędnego odrzucenia przez Sąd twierdzenia strony wnoszącej odwołanie, że - w okolicznościach wątpliwości podnoszonych przez REA, przy braku nieprawidłowości ostatecznie uznanych za "niesystematyczne" przez samą REA i pomimo szczególnego charakteru finansowania jako zależnego od wyników/rezultatu - onus probandi powinien zostać odwrócony na podstawie art. 1315 belgijskiego kodeksu cywilnego, a zasada proporcjonalności powinna mieć pełne zastosowanie w odniesieniu do warunków określonych dla nagrody ustalonej na początku i ukształtowanej w trakcie realizacji.
Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.
23.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
22.04.2025Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
17.04.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2024.2414 |
Rodzaj: | Ogłoszenie |
Tytuł: | Sprawa C-114/24 P: Odwołanie od wyroku Sądu (trzecia izba) wydanego w dniu 13 grudnia 2023 r. w sprawie T-409/22, Glonatech/REA, wniesione w dniu 13 lutego 2024 r. przez Global Nanotechnologies AE schediasmou anaptyxis paraskevis kai emporias ylikon nanotechnologias (Glonatech) |
Data aktu: | 08/04/2024 |
Data ogłoszenia: | 08/04/2024 |