Sprawa T-50/24: Skarga wniesiona w dniu 31 stycznia 2024 r. - Deutsche Umwelthilfe/Komisja

Skarga wniesiona w dniu 31 stycznia 2024 r. - Deutsche Umwelthilfe/Komisja
(Sprawa T-50/24)

(C/2024/2056)

Język postępowania: niemiecki

(Dz.U.UE C z dnia 18 marca 2024 r.)

Strony

Strona skarżąca: Deutsche Umwelthilfe eV (Hannover, Niemcy) (przedstawiciele: R. Klinger i C. Douhaire, adwokaci)

Strona pozwana: Komisja Europejska

Żądania

Strona skarżąca wnosi do Sądu o:

- stwierdzenie nieważności decyzji Komisji Ares(2023)8214217 z dnia 1 grudnia 2023 r., którą Komisja oddaliła wniosek skarżącej o przeprowadzenie kontroli wewnętrznej rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/918 1  w zakresie, w jakim przedłuża ono okres zatwierdzenia substancji S-metolachor;

- obciążenie strony pozwanej kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

Na poparcie skargi strona skarżąca podnosi sześć zarzutów.

1. Zarzut pierwszy: naruszenie art. 17 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 2  poprzez błędne stwierdzenie, że należy założyć, iż zatwierdzenie wygaśnie przed wydaniem decyzji w przedmiocie wniosku o jego odnowienie

Mając na uwadze etap, na jakim znajduje się postępowanie w przedmiocie odnowienia zatwierdzenia substancji czynnej, przy wydaniu rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/918 i przy przeprowadzaniu kontroli tego środka strona pozwana nie powinna była przyjąć, że przed tą datą nie zostanie podjęta decyzja o odnowieniu zatwierdzenia substancji czynnej S-metolachlor.

2. Zarzut drugi: naruszenie art. 17 rozporządzenia (WE) nr 1107/2007 poprzez błędne stwierdzenie, iż należy założyć, że przyczyny wygaśnięcia zatwierdzenia przed jego odnowieniem są poza kontrolą występującego z wnioskiem producenta

Poprzez zbyt późne przedłożenie uzupełniającej dokumentacji i dostarczenie niekompletnych informacji, które nie pozwalały na dokonanie decydującej oceny ryzyka, występujący z wnioskiem producent przyczynił się do przedłużenia postępowania w przedmiocie kontroli zatwierdzenia substancji czynnej.

3. Zarzut trzeci: naruszenie art. 17 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 w związku z celem polegającym na zapewnieniu wysokiego poziomu ochrony i zasadą ostrożności poprzez błędną wykładnię tego przepisu, w myśl której nie przyznaje on żadnego zakresu uznania i nawet w przypadku istnienia wskazówek co do nieakceptowalnych lub szkodliwych skutków ważność zatwierdzenia należy przedłużyć

Wykładnia art. 17 rozporządzenia (WE) nr1107/2009, w myśl której przepis ten nie przyznaje Komisji żadnego zakresu uznania, w ramach którego, odmawiając przedłużenia zatwierdzenia, Komisja może i powinna wziąć pod uwagę zagrożenia dla środowiska i zdrowia, jest także sprzeczna z nadrzędnym celem, jakim jest zapewnienie wysokiego poziomu ochrony, z zasadą ostrożności i z systematyką rozporządzenia (WE) n 1107/2009.

4. Zarzut czwarty: naruszenie art. 17 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 w związku z celem polegającym na zapewnieniu wysokiego poziomu ochrony i zasadą ostrożności ze względu na długość całkowitego okresu przedłużenia zatwierdzenia

W każdym wypadku systematyczne przedłużanie o kilka lat, które ostatecznie sprowadzałoby się do odnowienia wygasłego zatwierdzenia na długi okres stoi w sprzeczności z celem ochrony i zasadą ostrożności.

5. Zarzut piąty: naruszenie art. 17 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 poprzez przedłużenie zatwierdzenia o zbyt długi okres.

Przewidziany w rozporządzeniu (UE) 2023/918 okres przedłużenia wykracza poza okres, który jest niezbędny do ukończenia postępowania.

6. Zarzut szósty: naruszenie obowiązku uzasadnienia wynikającego z art. 296 TFUE i z art. 41 ust. 2 lit c) Karty praw podstawowych Unii Europejskiej

1 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/918 z dnia 4 maja 2023 r. zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 540/2011 w odniesieniu do przedłużenia okresów zatwierdzenia substancji czynnych: aklonifen, ametoktradyna, beflubutamid, bentiowalikarb, boskalid, kaptan, kletodym, cykloksydym, cyflumetofen, dazomet, diklofop, dimetomorf, etefon, fenazachina, fluopikolid, fluoksastrobina, flurochloridon, folpet, formetanat, wirus polihedrozy jądrowej Helicoverpa armigera, hymeksazol, kwas indolilo-3-masłowy, mandipropamid, metalaksyl, metaldehyd, metam, metazachlor, metrybuzyna, milbemektyna, paklobutrazol, penoksulam, fenmedifam, pirymifos metylu, propamokarb, prochinazyd, protiokonazol, S-metolachlor, wirus polihedrozy jądrowej Spodoptera littoralis, Trichoderma asperellum szczep T34 i Trichoderma atroviride szczep I-1237 (Dz.U. 2023, L 119, s. 160).
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r. dotyczące wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin i uchylające dyrektywy Rady 79/117/EWG i 91/414/EWG (Dz.U. 2009, L 309, s. 1).

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024