RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 178/2002 z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiające ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołujące Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiające procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności 1 , w szczególności jego art. 25 ust. 1,
uwzględniając kandydatury przedłożone Radzie przez Bułgarię, Francję, Włochy i Litwę, a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Nieodzowne jest zapewnienie niezależności, wysokich standardów naukowych, przejrzystości i sprawności działania Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Niezbędne jest również zapewnienie współpracy EFSA z państwami członkowskimi.
(2) Art. 25 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 178/2002 wymaga, aby każde państwo członkowskie nominowało członka i zastępcę członka jako swoich przedstawicieli w zarządzie EFSA. Nominowani w ten sposób członkowie i zastępcy członków są powoływani przez Radę na okres czterech lat, z możliwością przedłużenia, oraz mają prawo głosu.
(3) Decyzją z dnia 7 kwietnia 2022 r. 2 Rada powołała przedstawicieli państw członkowskich na stanowiska członków i zastępców członków zarządu EFSA na okres od dnia 1 lipca 2022 r. do dnia 30 czerwca 2026 r.
(4) Pismem z dnia 7 października 2022 r. EFSA został poinformowany, że Roger GENET, członek z Francji, przeszedł na emeryturę.
(5) Pismem z dnia 1 grudnia 2022 r. EFSA został poinformowany, że Massimo CASCIELLO, członek z Włoch, przeszedł na emeryturę.
(6) Pismem z dnia 9 grudnia 2022 r. EFSA został poinformowany, że Mantas STAŠKEVIČIUS, członek z Litwy, złożył rezygnację.
(7) Pismem z dnia 12 grudnia 2022 r. EFSA został poinformowany, że Svetlana TCHERKEZOVA, zastępczyni członka z Bułgarii, złożyła rezygnację.
(8) Należy zatem powołać czterech nowych przedstawicieli na okres pozostający do końca kadencji ich poprzedników.
(9) Przedstawiciele nominowani przez Bułgarię, Francję, Włochy i Litwę mają odpowiednie i rozległe doświadczenie i wiedzę fachową w dziedzinie prawa i polityki łańcucha żywnościowego, w tym oceny ryzyka, a także w dziedzinie zarządzania, administracji, finansów i prawa. Ich powołanie gwarantuje zatem, że w zarządzie EFSA utrzymane zostaną najwyższe standardy kompetencji i jak najszerszy dostępny zakres odpowiedniego doświadczenia.
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: