united kingdom
ukraine

Publikacja jednolitego dokumentu zmienionego w następstwie zatwierdzenia zmiany nieznacznej zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 1151/2012

Publikacja jednolitego dokumentu zmienionego w następstwie zatwierdzenia zmiany nieznacznej zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 1151/2012
(2023/C 70/09)

Komisja Europejska zatwierdziła niniejszą zmianę nieznaczną w rozumieniu art. 6 ust. 2 akapit trzeci rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 664/2014 1 .

Wniosek o zatwierdzenie niniejszej zmiany nieznacznej jest dostępny w bazie danych Komisji eAmbrosia.

JEDNOLITY DOKUMENT

"POLLO Y CAPÓN DEL PRAT"

Nr UE: PGI-ES-0095-AM01 - 20.9.2021

ChNP () ChOG (X)

1. Nazwa

"Pollo y Capón del Prat"

2. Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Hiszpania

3. Opis produktu rolnego lub środka spożywczego

3.1. Typ produktu

Klasa 1.1 Mięso świeże

3.2. Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

Produktem objętym ChOG "Pollo y Capón del Prat" jest świeże mięso kurcząt i kapłonów rasy Prat. Wszystkie kapłony zostały wykastrowane chirurgicznie.

Kurczęta i kapłony charakteryzują się niebieskimi nogami, perłowo białą skórką i wydłużoną piersią. Ich mięso jest delikatnie słodkie, bez nadmiaru tłuszczu.

Jaja wylęgowe mają różowy kolor i mają regularny kształt; ważą co najmniej 55 gramów.

Pisklęta mają złoto-beżowy kolor i ważą co najmniej 32 gramy.

Minimalny wiek uboju wynosi 77 dni w przypadku kurcząt i 182 dni w przypadku kapłonów.

Chronione oznaczenie geograficzne obejmuje świeże, schłodzone lub zamrożone tusze kategorii A, całe lub w kawałkach.

3.3. Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

Pasza dla ptaków odpowiada ich potrzebom żywieniowym na każdym etapie rozwoju. Od 30 dnia życia piskląt pasza musi zawierać co najmniej 18 % surowego białka wyrażonego jako substancja naturalna (na podstawie wilgotności 12 %).

Minimalnymi składnikami są:

- 65 % zbóż

- 25 % nasion oleistych i pochodnych.

Zakazane są przeciwutleniacze, emulgatory, zagęszczacze, środki żelujące i tłuszcze zwierzęce, z wyjątkiem pochodnych mleka.

3.4. Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Gospodarstwa produkcyjne znajdują się na obszarze geograficznym wyznaczonym dla ChOG.

3.5. Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Przetwarzanie, w tym czynności uboju, rozbioru, sortowania kawałków mięsa i zamrażania przed wysyłką "Pollo y Capón del Prat", nie musi być przeprowadzane na obszarze opisanym w pkt 4.

Czas transportu między gospodarstwem a zakładami przetwórczymi (rzeźnie i zakłady pakujące) nie może przekraczać 2,5 godzin w celu zminimalizowania stresu dla ptaków i zapewnienia jakości produktu końcowego. Zakłady przetwórcze muszą zapewnić właściwą identyfikowalność ptaków i mięsa objętych ChOG.

Tusze objęte ChOG mają postać:

- tusz tradycyjnych, wypatroszonych

- tusz gotowych do przyrządzenia

- ćwierćtusz, półtusz lub tusz krojonych na jakąkolwiek inną prawnie zatwierdzoną formę (w tym mięso mielone).

Data ważności schłodzonego, niezamrożonego mięsa wynosi 7 dni po uboju.

3.6. Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Na etykietach muszą znajdować się słowa "chronione oznaczenie geograficzne (ChOG)" oraz nazwa produktu objętego ChOG.

Produkty przeznaczone do spożycia muszą być oznakowane przy pomocy numeracji zatwierdzonej przez radę regulacyjną ChOG.

4. Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Obszar objęty oznaczeniem obejmuje gminy Castelldefels, Cornellà de Llobregat, El Prat de Llobregat, Gavà, Sant Boi de Llobregat, Sant Climent de Llobregat, Sant Feliu de Llobregat, Viladecans i Santa Coloma de Cervelló.

5. Związek z obszarem geograficznym

Związek między produktem objętym ChOG a wyznaczonym obszarem opiera się na renomie kurcząt i kapłonów rasy Prat tam produkowanych, a konkretnie w gminie El Prat de Llobregat, która jest głównym ośrodkiem produkcji produktu objętego ChOG. Rasa wykorzystywanych ptaków jest w pełni identyfikowana z gminą El Prat de Llobregat, od której pochodzi nazwa rasy. Ptaki te zawdzięczają swój przydomek pota blava, niebieskie nogi, szaroniebieskiemu odcieniowi nóg. Mieszkańcy gminy są również nazywani pota blava ze względu na związek regionu z tą rasą.

Specyficzny charakter produktów objętych chronionym oznakowaniem geograficznym wynika z wykorzystywanej rasy drobiu, nierozerwalnie związanej z obszarem produkcji produktu objętego ChOG. Rasa Prat, która jest jedyną rasą objętą ChOG w tym regionie, jest rodzima w powiecie Baix Llobregat, w którym znajduje się obszar produkcji produktu objętego ChOG. Jest to jedna z najbardziej typowych ras ptaków, wysoko ceniona ze względu na to, że produkuje jaja o dobrej wielkości i różowym kolorze oraz w szczególności ze względu na delikatną słodycz mięsa.

Trwała obecność pota blava w gospodarstwach w gminie El Prat umożliwiła zachowanie tej rasy, która dominowała w pierwszej połowie XX wieku. Wraz ze zmianami w tradycyjnej hodowli drobiu i pojawieniem się ras mieszanych znaczenie pota blava zmalało. To właśnie dzięki wytrwałości rolników i hodowców El Prat, którzy kontynuowali chów kurcząt i kapłonów pota blava oraz wprowadzanie ich i jaj tej rasy do obrotu, sława i znaczenie tych ptaków utrwaliły się. O sławie i znaczeniu świadczy fakt, że pota blava stała się symbolem regionu i bez wątpienia stanowi główną atrakcję targów Fira Avícola de la Raça Prat, które po raz pierwszy odbyły się w 1941 r., a od 1975 r. są imprezą doroczną.

Dlatego też w celu ochrony i zachowania tej produkcji w 1987 r. utworzono ogólne oznaczenie jakości Pollastre i Capó de la Raça Prat, a następnie wpisano je do wspólnotowego rejestru jako ChOG w 1996 r. (Pollastre i capó oznacza w języku katalońskim "kurczaki i kapłony". Ze względu na szczególną sytuację językową w Katalonii produkt ten może być określany terminem w dowolnym z dwóch języków używanych na wyznaczonym obszarze geograficznym - hiszpańskim i katalońskim).

Odesłanie do publikacji specyfikacji produktu

Podczas rozpatrywania wniosku o zmianę zaktualizowana specyfikacja produktu jest dostępna za pośrednictwem linku: http://agricultura.gencat.cat/web/.content/al_alimentacio/al02_qualitat_alimentaria/normativa-dop-igp/plecs-vigor/pliego- condiciones-igp-pollastre-capo-Prat_modificacion-menor-caratula-COM-1_es.pdf a po zatwierdzeniu, za pośrednictwem linku: http://agricultura.gencat.cat/ca/ambits/alimentacio/segells-qualitat-diferenciada/distintius-origen/dop-igp/normativa- dop-igp/plecs-condicions/en-vigor/

1 Dz.U. L 179 z 19.6.2014, s. 17.

Zmiany w prawie

Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Senat za ustawą

Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.

Grażyna J. Leśniak 23.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Prezydent podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 11.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2023.70.13

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja jednolitego dokumentu zmienionego w następstwie zatwierdzenia zmiany nieznacznej zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 1151/2012
Data aktu: 27/02/2023
Data ogłoszenia: 27/02/2023