united kingdom
ukraine

Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33

Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33
(2023/C 66/08)

Niniejsza informacja zostaje opublikowana zgodnie z art. 17 ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 1 .

INFORMACJA DOTYCZĄCA ZATWIERDZENIA ZMIANY STANDARDOWEJ

"Südsteiermark"

PDO-AT-A0228-AM01

Data przekazania informacji: 29.11.2022

OPIS I UZASADNIENIE ZATWIERDZONEJ ZMIANY

1. Maksymalna wydajność z hektara

Do zbiorów w 2020 r. maksymalna wydajność z hektara wynosiła 9 000 kg/ha, a począwszy od zbiorów w 2020 r. ustalono ją na 10 000 kg/ha.

2. Odmiany winorośli

W przypadku win objętych ChNP Südsteiermark do zbiorów w 2018 r. dozwolone były bez ograniczeń wszystkie odmiany winorośli dopuszczone w Austrii do celów produkcji win gatunkowych ("Qualitätswein"). Począwszy od zbiorów w 2018 r. ograniczono wykaz dozwolonych odmian winorośli.

JEDNOLITY DOKUMENT

1. Nazwa lub nazwy

Südsteiermark

2. Rodzaj oznaczenia geograficznego

ChNP - chroniona nazwa pochodzenia

3. Kategorie produktów sektora wina

1. Wino

4. Opis wina lub win

Südsteiermark g.U.

ZWIĘZŁY OPIS TEKSTOWY

Na obszarze produkcji win objętych ChNP Südsteiermark produkuje się wyłącznie wina białe.

Barwa: Wina białe mają barwę od jasnosłomkowożółtej do zielonożółtej. Wina białe wysokiej jakości (np. "Reserve") mogą po dłuższym okresie leżakowania mieć również barwę od jasnozłotożółtej do złotożółtej.

Aromat: W przypadku win objętych ChNP Sudsteiermark przeważają aromaty owoców ziarnkowych, takich jak jabłka, gruszki i pigwy. Wspólna dla wszystkich win jest wyrazista i wspierająca paletę aromatyczną struktura kwasowości. Młode wina mogą również zawierać trawiaste nuty świeżo skoszonej łąki, zielonej papryki lub pokrzywy.

Smak: Istotnym elementem smakowym win objętych ChNP Südsteiermark jest kwasowość, która stanowi podłoże i wzmocnienie owocowych nut smakowych. Fermentacja jabłkowo-mlekowa jest rzadko stosowana w przypadku win objętych ChNP Südsteiermark.

Ogólne cechy analityczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości) 15,0
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości) 9,0
Minimalna kwasowość ogólna 4,0 grama na litr, wyrażona jako kwas winowy
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr) 18
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr) 200

5. Praktyki enologiczne

5.1. Szczególne praktyki enologiczne

-

5.2. Maksymalna wydajność

1. Südsteiermark g.U.

10 000 kilogramów winogron z hektara

6. Wyznaczony obszar geograficzny

Przedmiotowe wina pochodzą z obszaru odpowiadającemu okręgowi administracyjnemu Leibnitz, z wyjątkiem gmin Strass in der Steiermark, St. Veit in der Südsteiermark, Allerheiligen bei Wildon, St. Georgen an der Stiefing, Gabers- dorf, Schwarzautal oraz Heiligenkreuz am Wasen.

7. Odmiany winorośli

Chardonnay - Morillon

Grauer Burgunder - Pinot Gris

Grauer Burgunder - Ruländer

Muskateller - Gelber Muskateller

Sauvignon Blanc

Traminer - Gelber Traminer

Traminer - Gewürztraminer

Traminer - Roter Traminer

Weißer Burgunder - Klevner

Weißer Burgunder - Pinot Blanc

Weißer Burgunder - Weißburgunder

Weißer Riesling - Rheinriesling

Weißer Riesling - Riesling

Welschriesling

8. Opis związku lub związków

Südsteiermark g.U.

Klimat: Klimat panujący na obszarze, na którym produkowane są wina objęte ChNP Südsteiermark, jest kształtowany m.in. przez wpływy z obszaru śródziemnomorskiego i obszaru panońskiego. Wpływ klimatu śródziemnomorskiego zapewnia wilgotność i ciepło, a tym samym długi okres wegetacyjny. Wpływy klimatu panońskiego poświadczają przede wszystkim niskie temperatury nocne oraz wysoka wilgotność powietrza w pierwszej połowie dnia.

Gleba: Na obszarze produkcji win objętych ChNP Südsteiermark nie ma dominującego typu gleby. Na obszarze tym przeważają gleby łupkowe, piaszczyste, marglowe i wapienne.

Związek: Oprócz warunków klimatycznych i glebowych do wykształcenia się na tym obszarze szczególnego rodzaju win przyczynia się również uprawa winorośli w winnicach położonych na stromych (o nachyleniu ponad 100 %) zboczach, typowych dla obszaru produkcji win objętych ChNP Südsteiermark. Chłodne noce typowe dla klimatu panońskiego skutkują winami o bardzo owocowym smaku i wyraźnej kwasowości. Wilgotno-ciepłe warunki będące wynikiem wpływu klimatu śródziemnomorskiego skutkują znaczną dojrzałością win, typową dla uprawianych odmian winorośli. Na tym szczególnym połączeniu warunków klimatycznych korzysta zwłaszcza odmiana Sauvignon Blanc, z której powstają wina o typowym dla tej odmiany charakterze i o intensywnych smakowych nutach zielonej papryki i świeżo skoszonej łąki. Inną szczególną cechą obszaru, na którym produkowane są wina objęte ChNP Südsteiermark, jest fakt, że leży on na wysokości około 600 m.n.p.m., co dodatkowo wzmacnia wpływ klimatu panońskiego (chłodne noce). Odmiany winorośli o z natury już wyraźnej palecie aromatycznej (jak np. Gelber Muskateller lub odmiany z rodziny Burgunder) nabierają na tej wysokości nad poziomem morza jeszcze większej intensywności pod względem aromatycznym.

9. Dodatkowe wymogi zasadnicze (pakowanie, etykietowanie i inne wymogi)

Produkcja

Ramy prawne

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych

odstępstwo dotyczące produkcji na wyznaczonym obszarze geograficznym

Opis wymogu

W odniesieniu do wszystkich win objętych ChNP w austriackiej ustawie o winach określono, że produkcja wina objętego ChNP musi odbywać się w tym regionie uprawy winorośli (regionie pochodzenia ChOG), w którym znajduje się obszar objęty ChNP, lub w sąsiadującym regionie uprawy winorośli. Austria korzysta zatem zasadniczo z odstępstwa przewidzianego w art. 5 rozporządzenia (UE) 2019/33.

Produkcja poza Styrią (Steiermark) może odbywać się wyłącznie po dokonaniu odpowiedniego zgłoszenia do regionalnej komisji ds. wina (Regionale Weinkomitee Steiermark) i udzieleniu przez nią zezwolenia, np. w przypadku działających ponad granicami regionu producentów wina z siedzibą poza regionem południowej Styrii (Südsteiermark). Na stosownych fakturach, specyfikacjach wysyłkowych i dokumentach przewozowych musi być wskazane pochodzenie z obszaru produkcji win objętych ChNP Südsteiermark.

Ramy prawne

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych

pakowanie na wyznaczonym obszarze geograficznym

Opis wymogu

W austriackiej ustawie o winach nie określono żadnych ogólnych przepisów dotyczących butelkowania win objętych ChNP.

W celu zapewnienia jakości i typowych cech charakterystycznych win objętych ChNP Südsteiermark określa się następujące warunki butelkowania win objętych ChNP Südsteiermark:

Butelkowanie poza obszarem uprawy winorośli Steiermark (Styria) może się odbywać wyłącznie po dokonaniu odpowiedniego zgłoszenia do regionalnej komisji ds. wina (Regionale Weinkomitee Steiermark) i udzieleniu przez nią zezwolenia. Na stosownych fakturach, specyfikacjach wysyłkowych i dokumentach przewozowych musi być wskazane pochodzenie z obszaru Südsteiermark.

Link do specyfikacji produktu

https://info.bml.gv.at/themen/landwirtschaft/landwirtschaft-in-oesterreich/pflanzliche-produktion/wein/Weinherkunft.html

1 Dz.U. L 9 z 11.1.2019, s. 2.

Zmiany w prawie

Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Senat za ustawą

Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.

Grażyna J. Leśniak 23.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Prezydent podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 11.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2023.66.28

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33
Data aktu: 23/02/2023
Data ogłoszenia: 23/02/2023