26 października 2022 r. Komisja Europejska wydała wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenia (UE) nr 260/2012 i (UE) 2021/1230 w odniesieniu do poleceń przelewu natychmiastowego w euro 1 .
Celem wniosku jest poprawa niskiego poziomu wykorzystania poleceń przelewu natychmiastowego w euro, aby umożliwić czerpanie z nich korzyści, w tym zwiększenie wydajności dla konsumentów, akceptantów, użytkowników korporacyjnych, dostawców usług płatniczych i spółek z branży technologii finansowych, a także administracji publicznej, w tym organów podatkowych. Drugim celem jest rozszerzenie środków płatniczych w punktach interakcji, w szczególności w odniesieniu do transakcji transgranicznych. Na koniec 2021 r. jedynie 11 % poleceń przelewu w euro przesyłanych w UE stanowiły płatności natychmiastowe, chociaż struktura płatności natychmiastowych w euro już istnieje, m.in. w ramach schematu poleceń przelewu natychmiastowego w jednolitym obszarze płatności w euro (SEPA) z 2017 r.
Spośród problemów, których dotyczy wniosek, dwa mają szczególne znaczenie dla ochrony danych: aby rozwiać obawy płatników dotyczące bezpieczeństwa płatności natychmiastowych, we wniosku zobowiązano dostawców usług płatniczych do weryfikacji zgodności identyfikatora rachunku płatniczego i nazwy odbiorcy płatności podanych przez płatnika zanim płatnik zatwierdzi płatność. W przypadku braku zgodności dostawca usług płatniczych powiadamia płatnika o wszelkich wykrytych rozbieżnościach oraz o stopniu takich rozbieżności. EIOD z zadowoleniem przyjmuje wniosek, a w szczególności proponowaną weryfikację zgodności, która dałaby płatnikom możliwość porównania ich danych z odpowiedziami systemu i podjęcia świadomych decyzji, czy zatwierdzenie płatności jest bezpieczne. W przypadku gdy takie zabezpieczenie nie jest potrzebne, wniosek przewiduje możliwość rezygnacji z niego przez płatników, dzięki czemu zmniejsza się zakres przetwarzania danych osobowych.
Przy obecnych przepisach wysoki odsetek odrzuconych płatności natychmiastowych jest spowodowany błędną identyfikacją osób biorących udział w przelewach natychmiastowych jako osób umieszczonych na unijnych listach sankcyjnych. We wniosku przewidziano wymóg kontroli dotyczącej sankcji w formie bardzo częstych weryfikacji klientów pod kątem unijnej listy sankcyjnej, a nie w odniesieniu do każdej pojedynczej transakcji, aby uniknąć wyników fałszywie dodatnich. EIOD z zadowoleniem przyjmuje fakt, że we wniosku ukierunkowuje się praktykę w stronę okresowej weryfikacji, która może być stosowana z należytą starannością, tak aby uniknąć wyników fałszywie dodatnich i tak aby osoby, których dane dotyczą, nie doświadczały nieuzasadnionych odmów płatności.
EIOD nie ma żadnych uwag dotyczących pozostałych przepisów wniosku.
1. WPROWADZENIE
1. 26 października 2022 r. Komisja Europejska wydała wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenia (UE) nr 260/2012 i (UE) 2021/1230 w odniesieniu do poleceń przelewu natychmiastowego w euro.
2. Celem wniosku jest poprawa niskiego poziomu wykorzystania poleceń przelewu natychmiastowego w euro, aby umożliwić czerpanie z nich korzyści, w tym zwiększenie wydajności dla konsumentów, akceptantów, użytkowników korporacyjnych, dostawców usług płatniczych i spółek z branży technologii finansowych, a także administracji publicznej, w tym organów podatkowych. Drugim celem jest rozszerzenie środków płatniczych w punktach interakcji, w szczególności w odniesieniu do transakcji transgranicznych.
3. Dwa akty prawne UE w dziedzinie płatności - dyrektywa z 2015 r. w sprawie usług płatniczych w ramach rynku wewnętrznego (PSD2) 2 oraz rozporządzenie w sprawie płatności transgranicznych w Unii 3 - mają już zastosowanie do płatności natychmiastowych i będą nadal obowiązywać po wejściu w życie omawianego wniosku. Komisja zdecydowała jednak, aby to rozporządzenie w sprawie SEPA 4 zawierało nowe przepisy, ponieważ ustanowiono w nim wymogi techniczne i handlowe w odniesieniu do wszystkich poleceń przelewu w euro, a płatności natychmiastowe w euro stanowią nową kategorię poleceń przelewu w euro.
4. Niniejszą opinię EIOD wydano w odpowiedzi na konsultacje przeprowadzone przez Komisję Europejską 27 października 2022 r. zgodnie z art. 42 ust. 1 EUDPR 5 . Europejski Inspektor Ochrony Danych z zadowoleniem przyjmuje odniesienie się do tych konsultacji w motywie 23 wniosku.
5. PODSUMOWANIE
17. W związku z powyższym EIOD z zadowoleniem przyjmuje przewidziane we wniosku środki mające na celu weryfikację danych odbiorcy płatności i powstrzymanie się od weryfikacji użytkowników usług płatniczych podczas polecenia przelewu natychmiastowego.
18. Regularna weryfikacja kompensacyjna z unijną listą sankcyjną, niezależnie od konkretnej transakcji, nie budzi żadnych obaw.
Bruksela, 19 grudnia 2022 r.
W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.
23.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
22.04.2025Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
17.04.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2023.60.12 |
Rodzaj: | Informacja |
Tytuł: | Streszczenie opinii Europejskiego Inspektora Ochrony Danych w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenia (UE) nr 260/2012 i (UE) 2021/1230 w odniesieniu do poleceń przelewu natychmiastowego w euro (Pełny tekst niniejszej opinii jest dostępny w wersji angielskiej, francuskiej i niemieckiej na stronie internetowej EIOD https://edps.europa.eu) |
Data aktu: | 17/02/2023 |
Data ogłoszenia: | 17/02/2023 |