Sprawa T-417/23: Skarga wniesiona w dniu 19 lipca 2023 r. - TO/EEA

Skarga wniesiona w dniu 19 lipca 2023 r. - TO/EEA
(Sprawa T-417/23)

(C/2023/50)

Język postępowania: francuski

(Dz.U.UE C z dnia 9 października 2023 r.)

Strony

Strona skarżąca: TO (przedstawiciel: É. Boigelot, adwokat)

Strona pozwana: Europejska Agencja Środowiska (EEA)

Żądania

Strona skarżąca wnosi do Sądu o:

- stwierdzenie nieważności dorozumianej decyzji EEA, podjętej w dniu [poufne] 1 , oddalającej odwołanie strony skarżącej z dnia [poufne], i wyraźnej decyzji EEA z dnia [poufne], doręczonej w dniu [poufne], oddalającej wniosek strony skarżącej z dnia [poufne];

- uwzględnienie, w związku z powyższym, pierwotnego wniosku strony skarżącej, którego przedmiotem jest, co następuje:

- zapłata przez EEA kwoty 24 950 EUR tytułem odszkodowania za zawinione działania EEA, wynikające z niedbalstwa polegającego, z jednej strony, na bezpodstawnym pozbawieniu strony skarżącej dodatku zagranicznego, do którego była ona bezspornie uprawniona i który początkowo prawidłowo otrzymywała jako "specjalny zwrot kosztów", ujmowany w rozliczeniu wynagrodzenia [poufne] sporządzanym przez jej nowego i obecnego pracodawcę [poufne], a z drugiejstrony - na braku wykonania dobrowolnie i w rozsądnym terminie decyzji, wydanej przez organ upoważniony do zawierania umów o pracę i przekazanej jej oficjalnie w dniu [poufne], o wypłacie stronie skarżącej wspomnianej kwoty dodatku zagranicznego, uznanej za niesłusznie wstrzymaną;

- dochodzona kwota przedstawia się następująco:

- kwota 2 950 EUR, odpowiadająca kwocie dodatku zagranicznego, której wypłata została niezgodnie z prawem wstrzymana w związku z niewłaściwym wykonaniem wyroku stwierdzającego nieważność z dnia 11 czerwca 2019 r. (sprawa T-462/17);

- kwota 22 000 EUR, tytułem odszkodowania za poniesioną szkodę i zadośćuczynienia za doznaną krzywdę;

- strona skarżąca wnosi również o powiększenie kwoty odpowiadającej powyższemu dodatkowi na zagospodarowanie, którego wypłata została bezpodstawnie i niezgodnie z prawem wstrzymana, o odsetki w wysokości 5 % rocznie, od dnia [poufne], czyli daty wstrzymania wypłaty dodatku;

- wyjaśnienie i, w stosownym wypadku, wypłatę równoważnej kwoty tytułem odszkodowania, w przypadku gdyby omawiane wstrzymanie wypłaty przedmiotowego dodatku okazało się bezpodstawne - do czego odnosi się dodatkowe wstrzymanie wypłaty kwoty 500 EUR, wynikające ze wspomnianego rozliczenia wynagrodzenia [poufne], gdyż wzmianka "Ret.Ant.Ret/Pens" nie jest w tym względzie jasna i nie pozwala na jakąkolwiek ocenę zasadności wstrzymania wypłaty;

- obciążenie strony pozwanej całością kosztów postępowania, zgodnie z art. 134 regulaminu postępowania przed Sądem Unii Europejskiej.

Zarzuty i główne argumenty

Na poparcie skargi strona skarżąca podnosi dwa zarzuty:

1. Zarzut pierwszy, dotyczący naruszenia art. 25 ust. 2 regulaminu pracowniczego urzędników Unii Europejskiej (zwanego dalej "regulaminem") i obowiązku uzasadnienia, art. 19, 24 i 92 warunków zatrudnienia innych pracowników Unii Europejskiej, jak również art. 5 ust. 5 załącznika VII do regulaminu, zawierającego zasady wynagrodzenia i zwrotu kosztów.

Unii Europejskiej; zasady, zgodnie z którą administracja powinna wydać decyzję wyłącznie na podstawie prawnie dopuszczalnych podstaw, to znaczy istotnych i nieobarczonych błędem w ocenie, naruszenia zasady wykonywania umów w dobrej wierze, naruszenie zasad dbałości o dobro urzędnika; nieprzedawnialności wynagrodzenia należnego na mocy umowy pracowniczej oraz przepisów mających zastosowanie do tej umowy; poszanowania uzasadnionych oczekiwań; oraz naruszenie zasady rozsądnego terminu przysługującego administracji na wypełnienie swoich obowiązków.

1 Dane poufne utajnione.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2023.50

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Sprawa T-417/23: Skarga wniesiona w dniu 19 lipca 2023 r. - TO/EEA
Data aktu: 09/10/2023
Data ogłoszenia: 09/10/2023