Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33

Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33

(C/2023/471)

(Dz.U.UE C z dnia 27 października 2023 r.)

Niniejsza informacja zostaje opublikowana zgodnie z art. 17 ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 1 .

INFORMACJA DOTYCZĄCA ZATWIERDZENIA ZMIANY STANDARDOWEJ

"Orvieto"

PDO-IT-A0846-AM02

Data przekazania informacji: 4 sierpnia 2023 r.

OPIS I UZASADNIENIE ZATWIERDZONEJ ZMIANY

Stosowanie nazwy większego obszaru geograficznego "Umbria"

Opis: Obecnie na etykietach można używać nazwy większego obszaru geograficznego "Umbria". Musi być umieszczona po nazwie "Orvieto" i znajdować się poniżej szczególnego określenia tradycyjnego ("Denominazione di origine controllata" [kontrolowana nazwa pochodzenia]) lub określenia unijnego ("Denominazione di origine protetta" [chroniona nazwa pochodzenia]), w następujący sposób:

Orvieto

Denominazione di origine controllata

lub Denominazione di origine protetta

(lub akronim "DOC")

Umbria

Rozmiar czcionki używanej w nazwie "Umbria" nie może być większy niż rozmiar czcionki używanej w oznaczeniu "Orvieto", a czcionka (typ fontu), styl, odstępy, wyróżnienie, kolor i intensywność barwy muszą być takie same w przypadku obu oznaczeń.

Opis: Poparcie Consorzio Tutela Vini [organizacji ochrony wina] dla umieszczania nazwy większego obszaru geograficznego "Umbria" wynika z potrzeby lepszej identyfikacji produktu pod względem obszaru, do którego należy, znanego z jego historii i piękna. Wino objęte ChNP "Orvieto" ma własną szczególną tożsamość, a przede wszystkim własną wartość, którą należy eksponować. Celem umieszczenia nazwy większego obszaru geograficznego "Umbria" na etykiecie jest zatem dokładne wyeksponowanie tej ukrytej wartości i ukazanie jej konsumentom.

Zmiana dotyczy art. 7 specyfikacji produktu oraz sekcji jednolitego dokumentu "Wymogi dodatkowe - przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania".

JEDNOLITY DOKUMENT

1. Nazwa lub nazwy

Orvieto

2. Rodzaj oznaczenia geograficznego

ChNP - chroniona nazwa pochodzenia

3. Kategorie produktów sektora wina

1. Wino

4. Opis wina lub win

Wino białe objęte ChNP "Orvieto", w tym wina z oznaczeniami Superiore (najwyższa jakość), Muffa Nobile (szlachetna pleśń) i Vendemmia Tardiva (późne zbiory)

ZWIĘZŁY OPIS TEKSTOWY

Barwa: słomkowożółta o zróżnicowanej intensywności w przypadku wina podstawowego i wina z oznaczeniem Superiore; aż po złotożółtą, w miarę dojrzewania przechodząca w bursztyn w przypadku wina z oznaczeniem Muffa Nobile. Zapach: przyjemny i delikatny, intensywny i elegancki w przypadku win z oznaczeniami Muffa Nobile i Vendemmia Tardiva. Smak: od wytrawnego z lekko gorzkim posmakiem do słodkiego w przypadku wina podstawowego i wina z oznaczeniem Superiore; słodki w przypadku win z oznaczeniami Vendemmia Tardiva i Muffa Nobile. Wina o barwie słomkowożółtej charakteryzujące się delikatnymi owocowymi aromatami, umiarkowaną kwasowością i odpowiednią zawartością alkoholu uzyskuje się z winogron dwóch głównych odmian winorośli wchodzących w skład mieszanki odmian winorośli. Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11,50 %. Zawartość ekstraktu: 14 g/l w przypadku wina; 20 g/l w przypadku win z oznaczeniami Muffa Nobile i Vendemmia Tardiva.

Ogólne cechy analityczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna kwasowość ogólna 4,5 grama na litr, wyrażona jako kwas winowy
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr)
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr)

5. Praktyki enologiczne

5.1. Szczególne praktyki enologiczne

-

5.2. Maksymalna wydajność:

1. Orvieto

11 000 kilogramów winogron z hektara

2. Orvieto Superiore

8 000 kg winogron z hektara

3. Orvieto Muffa Nobile

5 000 kg winogron z hektara

4. Orvieto Vendemmia Tardiva

7 000 kg winogron z hektara

6. Wyznaczony obszar geograficzny

Winogrona wykorzystywane do produkcji win objętych ChNP "Orvieto" muszą być uprawiane na obszarze obejmującym, w całości lub w części, obszary administracyjne następujących gmin: Orvieto, Allerona, Alviano, Baschi, Castel Giorgio, Castel Viscardo, Ficulle, Guardea, Montecchio, Fabro, Montegabbione, Monteleone d'Orvieto i Porano w prowincji Terni oraz Castiglione in Teverina, Civitella D'Agliano, Graffignano, Lubriano i Bagnoregio w prowincji Viterbo.

Winogrona wykorzystywane do produkcji win objętych chronioną nazwą pochodzenia "Orvieto", w odniesieniu do których można stosować określenie "Classico", muszą być produkowane na najstarszym obszarze pochodzenia wskazanym w specyfikacji produktu.

7. Odmiany winorośli

Grechetto B.

Trebbiano Toscano B. - Procanico

8. Opis związku lub związków

Wino białe objęte ChNP "Orvieto", w tym wina z oznaczeniami Superiore (najwyższa jakość), Muffa Nobile (szlachetna pleśń) i Vendemmia Tardiva (późne zbiory)

Obszar ten położony jest na pagórkowatym terenie w południowozachodniej Umbrii, rozciągającym się aż do północnej części Lacjum. Obszar, na którym produkuje się "Orvieto Classico", to tereny wokół "Rupe" (masywu tufo- wego). Uważa się, że to już Etruskowie odkryli, że szczególny skład skały tufowej sprzyja produkcji i przechowywaniu wina. Najczęściej produkowana jest wersja wytrawna, ale nadal istnieje tradycja produkcji win półwytrawnych, pół- słodkich i słodkich. Wina są również produkowane z przejrzałych winogron zaatakowanych przez Botrytis cinerea, co nadaje im wyjątkowe cechy koncentracji i wytworności. Techniki uprawy i wysoki poziom profesjonalizmu producentów przyczyniły się do poprawy wizerunku win "Orvieto" na całym świecie.

9. Dodatkowe wymogi zasadnicze (pakowanie, etykietowanie i inne wymogi)

Stosowanie nazwy większego obszaru geograficznego "Umbria"

Ramy prawne:

przepisy UE

Rodzaj wymogów dodatkowych:

przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Opis wymogu:

Nazwę większego obszaru geograficznego "Umbria" można stosować na etykietach oraz do prezentacji win objętych ChNP "Orvieto". Nazwa większego obszaru geograficznego "Umbria" musi być umieszczona po nazwie "Orvieto" i znajdować się poniżej szczególnego określenia tradycyjnego ("Denominazione di origine controllata" [kontrolowana nazwa pochodzenia]) lub określenia unijnego ("Denominazione di origine protetta" [chroniona nazwa pochodzenia]), w następujący sposób:

Orvieto

Denominazione di origine controllata

lub Denominazione di origine protetta

(lub akronim "DOC")

Umbria

Rozmiar czcionki używanej w nazwie "Umbria" nie może być większy niż rozmiar czcionki używanej w oznaczeniu "Orvieto", a czcionka (typ fontu), styl, odstępy, wyróżnienie, kolor i intensywność barwy muszą być takie same w przypadku obu oznaczeń.

Link do specyfikacji produktu

https://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/19814

1 Dz.U. L 9 z 11.1.2019, s. 2..

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2023.471

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33
Data aktu: 27/10/2023
Data ogłoszenia: 27/10/2023