Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33

Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33

(C/2023/471)

(Dz.U.UE C z dnia 27 października 2023 r.)

Niniejsza informacja zostaje opublikowana zgodnie z art. 17 ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 1 .

INFORMACJA DOTYCZĄCA ZATWIERDZENIA ZMIANY STANDARDOWEJ

"Orvieto"

PDO-IT-A0846-AM02

Data przekazania informacji: 4 sierpnia 2023 r.

OPIS I UZASADNIENIE ZATWIERDZONEJ ZMIANY

Stosowanie nazwy większego obszaru geograficznego "Umbria"

Opis: Obecnie na etykietach można używać nazwy większego obszaru geograficznego "Umbria". Musi być umieszczona po nazwie "Orvieto" i znajdować się poniżej szczególnego określenia tradycyjnego ("Denominazione di origine controllata" [kontrolowana nazwa pochodzenia]) lub określenia unijnego ("Denominazione di origine protetta" [chroniona nazwa pochodzenia]), w następujący sposób:

Orvieto

Denominazione di origine controllata

lub Denominazione di origine protetta

(lub akronim "DOC")

Umbria

Rozmiar czcionki używanej w nazwie "Umbria" nie może być większy niż rozmiar czcionki używanej w oznaczeniu "Orvieto", a czcionka (typ fontu), styl, odstępy, wyróżnienie, kolor i intensywność barwy muszą być takie same w przypadku obu oznaczeń.

Opis: Poparcie Consorzio Tutela Vini [organizacji ochrony wina] dla umieszczania nazwy większego obszaru geograficznego "Umbria" wynika z potrzeby lepszej identyfikacji produktu pod względem obszaru, do którego należy, znanego z jego historii i piękna. Wino objęte ChNP "Orvieto" ma własną szczególną tożsamość, a przede wszystkim własną wartość, którą należy eksponować. Celem umieszczenia nazwy większego obszaru geograficznego "Umbria" na etykiecie jest zatem dokładne wyeksponowanie tej ukrytej wartości i ukazanie jej konsumentom.

Zmiana dotyczy art. 7 specyfikacji produktu oraz sekcji jednolitego dokumentu "Wymogi dodatkowe - przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania".

JEDNOLITY DOKUMENT

1. Nazwa lub nazwy

Orvieto

2. Rodzaj oznaczenia geograficznego

ChNP - chroniona nazwa pochodzenia

3. Kategorie produktów sektora wina

1. Wino

4. Opis wina lub win

Wino białe objęte ChNP "Orvieto", w tym wina z oznaczeniami Superiore (najwyższa jakość), Muffa Nobile (szlachetna pleśń) i Vendemmia Tardiva (późne zbiory)

ZWIĘZŁY OPIS TEKSTOWY

Barwa: słomkowożółta o zróżnicowanej intensywności w przypadku wina podstawowego i wina z oznaczeniem Superiore; aż po złotożółtą, w miarę dojrzewania przechodząca w bursztyn w przypadku wina z oznaczeniem Muffa Nobile. Zapach: przyjemny i delikatny, intensywny i elegancki w przypadku win z oznaczeniami Muffa Nobile i Vendemmia Tardiva. Smak: od wytrawnego z lekko gorzkim posmakiem do słodkiego w przypadku wina podstawowego i wina z oznaczeniem Superiore; słodki w przypadku win z oznaczeniami Vendemmia Tardiva i Muffa Nobile. Wina o barwie słomkowożółtej charakteryzujące się delikatnymi owocowymi aromatami, umiarkowaną kwasowością i odpowiednią zawartością alkoholu uzyskuje się z winogron dwóch głównych odmian winorośli wchodzących w skład mieszanki odmian winorośli. Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11,50 %. Zawartość ekstraktu: 14 g/l w przypadku wina; 20 g/l w przypadku win z oznaczeniami Muffa Nobile i Vendemmia Tardiva.

Ogólne cechy analityczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna kwasowość ogólna 4,5 grama na litr, wyrażona jako kwas winowy
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr)
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr)

5. Praktyki enologiczne

5.1. Szczególne praktyki enologiczne

-

5.2. Maksymalna wydajność:

1. Orvieto

11 000 kilogramów winogron z hektara

2. Orvieto Superiore

8 000 kg winogron z hektara

3. Orvieto Muffa Nobile

5 000 kg winogron z hektara

4. Orvieto Vendemmia Tardiva

7 000 kg winogron z hektara

6. Wyznaczony obszar geograficzny

Winogrona wykorzystywane do produkcji win objętych ChNP "Orvieto" muszą być uprawiane na obszarze obejmującym, w całości lub w części, obszary administracyjne następujących gmin: Orvieto, Allerona, Alviano, Baschi, Castel Giorgio, Castel Viscardo, Ficulle, Guardea, Montecchio, Fabro, Montegabbione, Monteleone d'Orvieto i Porano w prowincji Terni oraz Castiglione in Teverina, Civitella D'Agliano, Graffignano, Lubriano i Bagnoregio w prowincji Viterbo.

Winogrona wykorzystywane do produkcji win objętych chronioną nazwą pochodzenia "Orvieto", w odniesieniu do których można stosować określenie "Classico", muszą być produkowane na najstarszym obszarze pochodzenia wskazanym w specyfikacji produktu.

7. Odmiany winorośli

Grechetto B.

Trebbiano Toscano B. - Procanico

8. Opis związku lub związków

Wino białe objęte ChNP "Orvieto", w tym wina z oznaczeniami Superiore (najwyższa jakość), Muffa Nobile (szlachetna pleśń) i Vendemmia Tardiva (późne zbiory)

Obszar ten położony jest na pagórkowatym terenie w południowozachodniej Umbrii, rozciągającym się aż do północnej części Lacjum. Obszar, na którym produkuje się "Orvieto Classico", to tereny wokół "Rupe" (masywu tufo- wego). Uważa się, że to już Etruskowie odkryli, że szczególny skład skały tufowej sprzyja produkcji i przechowywaniu wina. Najczęściej produkowana jest wersja wytrawna, ale nadal istnieje tradycja produkcji win półwytrawnych, pół- słodkich i słodkich. Wina są również produkowane z przejrzałych winogron zaatakowanych przez Botrytis cinerea, co nadaje im wyjątkowe cechy koncentracji i wytworności. Techniki uprawy i wysoki poziom profesjonalizmu producentów przyczyniły się do poprawy wizerunku win "Orvieto" na całym świecie.

9. Dodatkowe wymogi zasadnicze (pakowanie, etykietowanie i inne wymogi)

Stosowanie nazwy większego obszaru geograficznego "Umbria"

Ramy prawne:

przepisy UE

Rodzaj wymogów dodatkowych:

przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Opis wymogu:

Nazwę większego obszaru geograficznego "Umbria" można stosować na etykietach oraz do prezentacji win objętych ChNP "Orvieto". Nazwa większego obszaru geograficznego "Umbria" musi być umieszczona po nazwie "Orvieto" i znajdować się poniżej szczególnego określenia tradycyjnego ("Denominazione di origine controllata" [kontrolowana nazwa pochodzenia]) lub określenia unijnego ("Denominazione di origine protetta" [chroniona nazwa pochodzenia]), w następujący sposób:

Orvieto

Denominazione di origine controllata

lub Denominazione di origine protetta

(lub akronim "DOC")

Umbria

Rozmiar czcionki używanej w nazwie "Umbria" nie może być większy niż rozmiar czcionki używanej w oznaczeniu "Orvieto", a czcionka (typ fontu), styl, odstępy, wyróżnienie, kolor i intensywność barwy muszą być takie same w przypadku obu oznaczeń.

Link do specyfikacji produktu

https://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/19814

1 Dz.U. L 9 z 11.1.2019, s. 2..

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2023.471

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33
Data aktu: 27/10/2023
Data ogłoszenia: 27/10/2023