Język postępowania: niemiecki(2023/C 338/09)
(Dz.U.UE C z dnia 25 września 2023 r.)
Sąd odsyłający
Handelsgericht Wien
Strony w postępowaniu głównym
Strona wnosząca apelację: DocLX Travel Events GmbH
Druga strona postępowania apelacyjnego: Bundesarbeitskammer
Pytania prejudycjalne
Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej zostają przedstawione na podstawie art. 267 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) następujące pytania dotyczące art. 12 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2302 1 z dnia 25 listopada 2015 r.:
1) Czy oceny odpowiedniości, a tym samym wysokości opłaty za rozwiązanie umowy należy dokonywać z uwzględnieniem daty złożenia oferty przez organizatora, zawarcia umowy o udział w imprezie turystycznej, złożenia przez podróżnego oświadczenia o rozwiązaniu umowy, planowanego zakończenia imprezy turystycznej czy też innego momentu?
2) Czy oceny odpowiedniości, a tym samym wysokości opłaty za rozwiązanie umowy należy dokonywać na podstawie prawidłowego wyliczenia biznesowo-ekonomicznego, czy też według innych kryteriów, na przykład zryczałtowanego szacunku określonego procentowo względem ceny imprezy turystycznej?
3) Czy wykładni tego przepisu należy dokonywać w ten sposób, że w wypadku uzgodnienia w umowie o udział w imprezie turystycznej nieodpowiednio wysokiej opłaty za rozwiązanie umowy organizator zachowuje swoje roszczenie o uiszczenie odpowiedniej (w świetle odpowiedzi na pytania pierwsze i drugie) opłaty za rozwiązanie umowy, czy też wysokość tego roszczenia należy obliczyć konkretnie w oparciu o rzeczywiście poniesioną przez organizatora szkodę, czy też traci on to roszczenie w całości?
4) Czy przy ocenie odpowiedniości opłaty za rozwiązanie umowy, w szczególności, jeżeli uzgodniono ją w standardowej wysokości, można opierać się na prawie krajowym, jeżeli w wypadku spodziewanych nadmiernych trudności procesowych umożliwia ono określenie wysokości danej kwoty w ramach swobodnej oceny sądu?