Język postępowania: angielski
(2023/C 338/33)
(Dz.U.UE C z dnia 25 września 2023 r.)
Strony
Strona skarżąca: Mylan Ireland Ltd (Dublin, Irlandia) (przedstawiciele: K. Roox, T. De Meese, J. Stuyck, M. Van Nieuwenborgh i C. Dumont, adwokaci)
Strona pozwana: Komisja Europejska (przedstawiciele: E. Mathieu i C. Valero, pełnomocnicy)
Przedmiot
We wniosku opartym na art. 278 i 279 TFUE skarżąca zwraca się w istocie, po pierwsze, o zawieszenie wykonania decyzji Komisji Europejskiej zawartej w piśmie z dnia 17 marca 2023 r., w którym Komisja domaga się, aby skarżąca przestrzegała okresu ochrony obrotu referencyjnym produktem leczniczym Tecfidera - fumaran dimetylu w odniesieniu do wprowadzenia do obrotu produktu leczniczego Dimethyl fumarate Mylan - dimethyl fumarate (zwanego dalej"DMF Mylan") oraz aby złożyła pisemne zobowiązania w tym względzie, a także wszelkich innych późniejszych decyzji lub aktów przedłużających lub zastępujących zaskarżony akt w zakresie, w jakim jej dotyczą, a po drugie, o nakazanie Komisji, aby nie podejmowała jakiegokolwiek innego środka, który byłby równoznaczny z cofnięciem pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, z którego korzysta, lub z zakazem wprowadzania do obrotu produktu leczniczego DMF Mylan.
Sentencja
1) Wniosek o zastosowanie środków tymczasowych zostaje oddalony.
2) Rozstrzygnięcie o kosztach nastąpi w orzeczeniu kończącym postępowanie w sprawie.
W piątek, 19 grudnia 2025 roku, Senat przyjął bez poprawek uchwalone na początku grudnia przez Sejm bardzo istotne zmiany w przepisach dla pracodawców obowiązanych do tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Odnoszą się one do tych podmiotów, w których nie działają organizacje związkowe. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.
19.12.2025Nowe okresy wliczane do okresu zatrudnienia mogą wpłynąć na wymiar urlopów wypoczynkowych osób, które jeszcze nie mają prawa do 26 dni urlopu rocznie. Pracownicy nie nabywają jednak prawa do rozliczenia urlopu za okres sprzed dnia objęcia pracodawcy obowiązkiem stosowania art. 302(1) Kodeksu pracy, wprowadzającego zaliczalność m.in. okresów prowadzenia działalności gospodarczej czy wykonywania zleceń do stażu pracy.
19.12.2025Wszyscy pracodawcy, także ci zatrudniający choćby jednego pracownika, będą musieli dokonać wartościowania stanowisk pracy i określić kryteria służące ustaleniu wynagrodzeń pracowników, poziomów wynagrodzeń i wzrostu wynagrodzeń. Jeszcze więcej obowiązków będą mieli średni i duzi pracodawcy, którzy będą musieli raportować lukę płacową. Zdaniem prawników, dla mikro, małych i średnich firm dostosowanie się do wymogów w zakresie wartościowania pracy czy ustalenia kryteriów poziomu i wzrostu wynagrodzeń wymagać będzie zewnętrznego wsparcia.
18.12.2025Minister finansów i gospodarki podpisał cztery rozporządzenia wykonawcze dotyczące funkcjonowania KSeF – potwierdził we wtorek resort finansów. Rozporządzenia określają m.in.: zasady korzystania z KSeF, w tym wzór zawiadomienia ZAW-FA, przypadki, w których nie ma obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych, a także zasady wystawiania faktur uproszczonych.
16.12.2025Od 1 stycznia 2026 r. zasadą będzie prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów przy użyciu programu komputerowego. Nie będzie już można dokumentować zakupów, np. środków czystości lub materiałów biurowych, za pomocą paragonów bez NIP nabywcy. Takie zmiany przewiduje nowe rozporządzenie w sprawie PKPiR.
15.12.2025Senat zgłosił w środę poprawki do reformy orzecznictwa lekarskiego w ZUS. Zaproponował, aby w sprawach szczególnie skomplikowanych możliwe było orzekanie w drugiej instancji przez grupę trzech lekarzy orzeczników. W pozostałych sprawach, zgodnie z ustawą, orzekać będzie jeden. Teraz ustawa wróci do Sejmu.
10.12.2025| Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2023.338.25 |
| Rodzaj: | Postanowienie |
| Tytuł: | Sprawa T-227/23 R: Postanowienie prezesa Sądu z dnia 19 lipca 2023 r. - Mylan Ireland v. Komisja Europejska |
| Data aktu: | 19/07/2023 |
| Data ogłoszenia: | 25/09/2023 |