WNIOSEK O ZATWIERDZENIE ZMIANY W SPECYFIKACJI PRODUKTU NA POZIOMIE UNII
"Мелник"
PDO-BG-A1472-AM01
Data złożenia wniosku: 24.3.2021
1. Wnioskodawca i uzasadniony interes
Regionalna Izba Producentów Winorośli i Wina "Pirin"
Regionalna Izba Producentów Winorośli i Wina "Pirin" została zarejestrowana zgodnie z ustawą o winach i napojach spirytusowych, a jej członkami są producenci z uzasadnionym interesem dotyczącym zmiany specyfikacji wina "Мелник" objętego ChNP.
2. Punkt w specyfikacji produktu, którego dotyczą zmiany
Nazwa produktu
Kategoria produktu sektora wina
Związek
Ograniczenia dotyczące wprowadzania do obrotu
3. Opis i uzasadnienie zmiany
3.1. Rozszerzenie obszaru geograficznego
Wyznaczony obszar produkcji wina "Мелник" objętego ChNP obejmuje obecnie tylko wieś Drangowo w gminie Petricz, w obwodzie Błagojewgrad. Na obszarze tym znajduje się niewielka liczba winnic, które prowadzą ograniczoną produkcję i mają niewielki udział w rynku. Ze względu na obecnie wyznaczone granice obszar ten nie jest w stanie zająć odpowiedniej pozycji na rynku i wykorzystać wartości dodanej win z oznaczeniem ChNP "Мелник". Obszar ten należy poddać przeglądowi mającemu na celu jego prawidłowe zdefiniowanie, biorąc pod uwagę fakt, że gleba i cechy klimatyczne są identyczne na większym obszarze, gdzie dostępne są odmiany, z których produkuje się wina o organoleptycznych cechach charakterystycznych. Dzięki temu obszar ten może odzyskać swoją renomę rynkową i zdobyć udział w rynku współmierny do jakości win. W celu przygotowania niniejszego wniosku przeprowadzono szeroko zakrojone badanie tego obszaru, w tym z perspektywy historycznej. Zbadano właściwości gleby, sporządzono mapę klimatyczną i załączono dokument przedstawiający działki obsadzone odmianami wymienionymi i rozpowszechnionymi na tym obszarze. Rozszerzenie obszaru ma wpływ na związek, nie unieważniając go, ponieważ nie oddziałuje na specyficzne właściwości glebowe i klimatyczne tego obszaru ani na wpływ czynnika ludzkiego na produkcję wina "Мелник" objętego ChNP. Dodano następujące miejscowości w regionie Błagojewgrad:
- w gminie Sandanski wsie: Lechowo, Nowo Chodżowo, Piperica, Petrowo, Janowo, Wranja, Katunci, Kalimanci, Chyrsowo, Złatolist, Zornica, Winogradi, Chotowo, Łozenica, Lewunowo, Nowo Dełczewo, Damjanica, Spatowo, Skławe, Lesznica, Polenica, Płoski, Debrene, Dżigurowo, Łaskarewo, Ładarewo, Lubowka, Gorna Suszica, Rożen, Kowaczewo, Czeresznica, Gorno Spanczewo i Belewechczewo oraz miasto Sandanski;
- w gminie Petricz wsie: Kulata, Czuczuligowo, Dołno Spanczewo, Marino pole, Topołnica, Drangowo, Kapatowo, Mitino, Marikostinowo, Kromidowo, Nowo Konomładi, Generał Todorow, Rupite, Starczewo, Kyrnałowo, Mich- newo i Bełasica oraz miasto Petricz;
- w gminie Strumjani wsie: Ilindenci, Drakata, Mikrewo i Kamenica;
- w gminie Kresna miasto Kresna i wieś Dołna Gradesznica.
Zmiana ta dotyczy pkt 3 "Obszar produkcji wina »Мелник« objętego ChNP" specyfikacji produktu i pkt 6 jednolitego dokumentu "Wyznaczony obszar geograficzny".
3.2. Włączenie nowych odmian winorośli
W ciągu ostatnich 20 lat zaszły znaczące zmiany w terytorialnym rozmieszczeniu winnic na proponowanym szerszym obszarze wina Melnik. Zmienił się również wachlarz odmian. Zaobserwowano duże i utrzymujące się zainteresowanie uprawą i winifikacją lokalnych odmian winorośli, a także odmian winorośli, które są nowe w Bułgarii. Ustalono, że odmiany te są doskonale dostosowane do warunków panujących na tym obszarze i że produkowane z nich wina cieszą się rosnącym zainteresowaniem rynku. Zmiana ta umożliwi poszerzenie oferty win w odpowiedzi na zapotrzebowanie konsumentów. Proponuje się włączenie następujących odmian:
- w przypadku win białych: Misket Sandanski, Keratsuda, Tamyanka, Muscat Ottonel, Chardonnay, Sauvignon Blanc, Viognier i Pinot Gris;
- w przypadku win czerwonych i różowych: Shiroka Melnishka Loza, Ranna Melnishka Loza (Melnik 55), Melnik 82, Melnik 1300, Rubin, Ruen, Melnishki Rubin, Cabernet Sauvignon, Syrah, Mourvedre, Cabernet Franc, Pinot Noir i Grenache.
Zmiana ta dotyczy pkt 5 "Odmiany winorośli zatwierdzone do produkcji wina »Мелник« objętego ChNP" specyfikacji produktu i pkt 7 jednolitego dokumentu "Główne odmiany winorośli".
3.3. Dodanie produkcji wina białego
Ze względu na rozszerzony wachlarz odmian i zapotrzebowanie rynku zezwolono na produkcję win białych na tym obszarze. Wina białe są charakterystyczne i wysokiej jakości, ponieważ białe odmiany są dobrze dostosowane do terroir. Wina białe uzupełniają specyfikę obszaru, a ich wyjątkowość wynika z właściwości gleby i klimatu oraz czynników ludzkich. Zmiana ta dotyczy pkt 2 "Właściwości produkowanego wina" i pkt 6 "Związek z obszarem geograficznym" specyfikacji produktu oraz pkt 4 "Opis wina lub win", pkt 5 "Praktyki enologiczne" i pkt 8 "Opis związku lub związków" jednolitego dokumentu.
3.4. Zmiana stosowanych praktyk uprawy
W następstwie założenia nowych winnic i restrukturyzacji istniejących, a także w celu uwzględnienia specyfiki klimatu i poprawy wydajności produkowanego wina można zastosować następujące nowe metody prowadzenia winorośli: prowadzenie w formie sznura Guyota i w formie głowy. Ze względu na zmianę struktury winnic dozwolona gęstość nasadzeń w winnicy wynosi maksymalnie 500 winorośli na dekar lub 5 000 winorośli na hektar. Zmiana ta dotyczy pkt 6 "Związek z obszarem geograficznym" specyfikacji produktu i pkt 5 "Praktyki enologiczne" jednolitego dokumentu.
3.5. Maksymalna wydajność produkcji wina ze 100 kg winogron (wino otrzymane po winifikacji 100 kg winogron)
Ponieważ zezwolono na produkcję wina białego, dodano maksymalną wydajność 60 l (wino otrzymane po winifikacji 100 kg winogron) w odniesieniu do win białych. Zmiana ta dotyczy pkt 6 specyfikacji produktu i pkt 5 "Praktyki eno- logiczne" jednolitego dokumentu.
W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.
23.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
22.04.2025Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
17.04.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2023.272.9 |
Rodzaj: | Ogłoszenie |
Tytuł: | Publikacja wniosku o wprowadzenie zmiany na poziomie Unii w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina na podstawie art. 97 ust. 4 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 |
Data aktu: | 01/08/2023 |
Data ogłoszenia: | 01/08/2023 |