Niniejsza informacja zostaje opublikowana zgodnie z art. 17 ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 1 INFORMACJA DOTYCZĄCA ZATWIERDZENIA ZMIANY STANDARDOWEJ
"Listrac-Medoc"
PDO-FR-A0276-AM02
Data przekazania informacji: 31.3.2023
OPIS I UZASADNIENIE ZATWIERDZONEJ ZMIANY
1. Oficjalny kod geograficzny
Wykaz gmin został zaktualizowany z uwzględnieniem oficjalnego kodu geograficznego, wersja z 2022 r., w odniesieniu do obszaru geograficznego i obszaru bezpośredniego sąsiedztwa.
Zmiana ta ma wyłącznie redakcyjny charakter, obszaru geograficznego nie zmieniono.
W wyniku tej zmiany zmieniono pkt 6 i 9 jednolitego dokumentu.
2. Wprowadzenie odmian winorośli o przeznaczeniu adaptacyjnym
W specyfikacji produktu dodano odmiany arinarnoa N, castets N marselan N i touriga nacional N. Są to późne odmiany winorośli, co może stanowić atut w kontekście ocieplenia klimatu. Ponadto odmiany te charakteryzują się wysoką odpornością na szarą pleśń, a także na mączniaka prawdziwego i mączniaka rzekomego. Te 4 odmiany umożliwiają produkcję złożonych i wyrazistych win o bogatych barwach i dobrej strukturze, zgodnie z typowymi cechami win czerwonych objętych nazwą Listrac Medoc.
Udział tych odmian w wykorzystywanych odmianach winorośli jest ograniczony do 5 %, a do 10 % w asamblażu.
Nie wymaga to zmian w jednolitym dokumencie.
3. Odstęp
Minimalny odstęp między krzewami w tym samym rzędzie zostaje zmniejszony z 0,80 m do 0,70 m.
Środek ten umożliwia zwiększenie gęstości nasadzeń, co skutkuje większą konkurencją między winoroślami i lepszą jakością winogron.
Zmieniono pkt 5 jednolitego dokumentu.
4. Cięcie
Dostosowano zasady cięcia w odniesieniu do winnic, w których odstęp między krzewami wynosi 0,70-0,80 m.
Zmieniono pkt 5 jednolitego dokumentu.
5. Przepisy rolnośrodowiskowe
Dodano różne przepisy dotyczące ochrony środowiska.
- Z działek należy usuwać obumarłe krzewy; składowanie takich obumarłych krzewów na działkach jest zabronione.
- Przed każdym nowym nasadzeniem każdy podmiot gospodarczy musi przeprowadzić fizykochemiczną analizę gleby na działce, na której prowadzona będzie uprawa, w celu uzyskania wszelkich niezbędnych informacji dotyczących jej potencjału i warunków uprawy winorośli.
- W celu zachowania cech środowiska fizycznego i biologicznego, które są podstawą charakteru tego obszaru:
- Odchwaszczanie chemiczne na końcach rzędów jest zabronione.
- Całkowite chemiczne odchwaszczanie działki jest zabronione.
- Każdy podmiot gospodarczy wylicza i rejestruje swój wskaźnik częstotliwości zabiegów (fr. IFT).
Zmiany te w większym stopniu uwzględniają wymagania społeczne dotyczące ograniczenia stosowania środków ochrony roślin i lepszego uwzględnienia potrzeb środowiska.
Nie wymaga to zmian w jednolitym dokumencie.
6. Normy analityczne
Specyfikacja została zmieniona w odniesieniu do szeregu norm analitycznych:
- zwiększenie maksymalnej zawartości kwasu jabłkowego z 0,20 do 0,30 grama na litr.
- zmniejszenie zawartości cukrów w winach z 3 do 2 gramów na litr.
- zwiększenie zawartości kwasowości lotnej z 12,25 do 13,26 miliekwiwalentów na litr.
- zwiększenie maksymalnej całkowitej objętościowej zawartości alkoholu po wzbogaceniu z 13 % do 13,5 %.
Celem tych zmian jest ujednolicenie norm analitycznych dla wszystkich oznaczeń na poziomie gmin w regionie Medoc (Margaux, Pauillac, Saint-Julien, Moulis i Saint-Estephe), aby ułatwić kontrolę podmiotów gospodarczych posiadających wiele oznaczeń.
Zmieniono pkt 4 i 5 jednolitego dokumentu.
7. Dojrzewanie
Najwcześniejszą datę zakończenia procesu dojrzewania zmienia się z 31 sierpnia następującego po zbiorach na 1 czerwca po zbiorach.
Potencjalne skrócenie okresu dojrzewania pozwala na wydobycie bardziej owocowego smaku oraz produkcję zarówno win lekkich, jak i bardziej wyrafinowanych win nadających się do długiego leżakowania.
Ma to również wpływ na datę wprowadzenia do obrotu dla konsumentów.
Nie wymaga to zmian w jednolitym dokumencie.
8. Obrót między uprawnionymi właścicielami składów
W rozdziale 1 usuwa się pkt IX ppkt 5 lit. b) dotyczący daty wprowadzenia win do obrotu między uprawnionymi właścicielami składów.
Nie wymaga to zmian w jednolitym dokumencie.
9. Środki przejściowe
Ze specyfikacji produktu usunięto środki przejściowe, które wygasły.
Nie wymaga to zmian w jednolitym dokumencie.
10. Główne punkty podlegające kontroli
Do głównych punktów podlegających kontroli dodaje się dodatkową objętość dla poszczególnych producentów.
Nie wymaga to zmian w jednolitym dokumencie.
11. Odniesienie do organu kontrolnego
Brzmienie odniesienia do organu kontrolnego zostało zmienione w celu ujednolicenia brzmienia z innymi specyfikacjami nazw. Przedmiotowa zmiana ma charakter wyłącznie redakcyjny.
Nie wymaga to zmian w jednolitym dokumencie.
JEDNOLITY DOKUMENT
1. Nazwa lub nazwy
Listrac-Medoc
2. Rodzaj oznaczenia geograficznego
ChNP - chroniona nazwa pochodzenia
3. Kategorie produktów sektora wina
1. Wino
4. Opis wina lub win
KRÓTKI OPIS
Wina posiadają naturalną objętościową zawartość alkoholu wynoszącą co najmniej 11 %. Po wzbogaceniu całkowita objętościowa zawartość alkoholu w winach nie przekracza 13,5 %; Zawartość kwasu jabłkowego we wszystkich partiach wina wprowadzanego do obrotu luzem lub zapakowanego nie przekracza 0,30 g/l. Zawartość cukrów fermentujących (glukozy i fruktozy) we wszystkich partiach wina wprowadzanego do obrotu luzem lub zapakowanego nie przekracza 2 g/l. Kwasowość lotna wszystkich partii wina wprowadzanego do obrotu luzem lub zapakowanego przed dniem 1 października w roku następującym po roku, w którym miały miejsce zbiory, nie przekracza 13,26 meq/l (0,65 g/l, wyrażone jako H2SO4). Po tej dacie maksymalną zawartość kwasowości lotnej ustala się na 16,33 meq/l (0,98 g/l wyrażonej jako H2SO4). W przypadku wszystkich partii wina wprowadzanych do obrotu (luzem) całkowita zawartość dwutlenku siarki nie przekracza 140 miligramów na litr. Są to czerwone wina niemusu- jące, o intensywnej barwie, garbnikowe, najczęściej produkowane z asamblażów, w których przeważa odmiana merlot N, zmieszana głównie z odmianą cabernet-sauvignon N. Odmiana petit verdot N i cabernet franc N są czasami obecne w asamblażu i, rzadziej, odmiana cot N i carmenere N. Te wina nadające się do długiego leżakowania mają szczególny charakter, łącząc w smaku moc garbnikową i krągłość spowodowaną przewagą odmiany merlot N, co wyróżnia winnice na półwyspie Medoc.
Ogólne cechy analityczne |
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości) |
|
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości) |
|
Minimalna kwasowość ogólna |
w miliekwiwalentach na litr |
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr) |
|
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr) |
|
5. Praktyki winiarskie
5.1. Szczególne praktyki enologiczne
1. Gęstość nasadzeń i odstęp
Praktyka uprawy
Minimalna gęstość nasadzeń wynosi co najmniej 7 000 krzewów na hektar.
Odstęp między rzędami wynosi 1,50 m lub mniej.
Odstęp między krzewami w tym samym rzędzie wynosi co najmniej 0,70 metra.
2. Zasady cięcia
Praktyka uprawy
Cięcie jest obowiązkowe. Dokonuje się go najpóźniej na etapie rozwinięcia liści (etap 9 skali Lorenza).
W winnicach, w których odstęp między krzewami w jednym rzędzie wynosi więcej niż 0,80 m, stosuje się następujące techniki ciecia:
- cięcie w formie dwuramiennej, tj. w formie dwuramiennego sznura Guyota lub cięcie medokańskie (fr. taille médocaine), w przypadku którego pozostawia się maksymalnie 5 oczek na ramię;
- cięcie w formie jednoramiennego sznura Guyota lub cięcie mieszane, w przypadku którego pozostawia się maksymalnie 7 oczek na krzew;
- cięcie krótkie, w formie czteroramiennego wachlarza lub w formie podwójnego sznura, w przypadku którego pozostawia się maksymalnie 12 oczek na krzew, lub w formie pojedynczego sznura, w przypadku którego pozostawia się maksymalnie 7 oczek na krzew.
W winnicach, w których odstęp między krzewami w rzędzie wynosi 0,70-0,80 m, zezwala się wyłącznie na cięcie w formie pojedynczego sznura, w formie maksymalnie czteroramiennego wachlarza i jednoramiennego sznura Guyota. Ponadto w tych winnicach obowiązuje maksymalne obciążenie wynoszące 7 oczek na krzew.
3. Wzbogacanie
Szczególne praktyki enologiczne
Zezwala się na stosowanie substraktywnych technik wzbogacania przy progu stężenia wynoszącym 15 %.
Całkowita objętościowa zawartość alkoholu w winach po wzbogaceniu nie przekracza 13,5 %.
5.2. Maksymalne zbiory
63 hektolitry z hektara
6. Wyznaczony obszar geograficzny
Zbiór winogron, produkcja wina i jego dojrzewanie odbywają się na obszarze następującej gminy w departamencie Gironde określonych na podstawie oficjalnego kodu geograficznego ("code officiel géographique") z dnia 1 stycznia 2022 r.: Listrac-Médoc.
7. Odmiana winorośli
Cabernet franc N
Cabernet-Sauvignon N
Carmenère N
Merlot N
Petit Verdot N
8. Opis związku lub związków
Pokolenia wytwórców wina przyczyniały się do wykorzystania walorów obszarów winnic Listrac-Médoc. Kumulacja praktyk uprawy znacząco zmieniła skład gleby na obszarze uprawy, przyczyniając się do jej równowagi i uzyskania szczególnych właściwości agronomicznych oraz optymalizując jego potencjał odwadniania. Poprawa warunków sanitarnych i mechanizacja winnic nie odwiodły producentów wina od podtrzymywania praktyk winiarskich, których celem jest wytwarzanie win czerwonych o uznanym rozpoznawalnym charakterze.
Zgodnie z praktykami określonymi już w dekrecie z dnia 8 czerwca 1957 r. określającym chronioną nazwę pochodzenia "Listrac" z wyznaczonego obszaru wyłączone są tereny hydromorficzne, głębokie gleby ilaste, powodujące czasowe uwilgotnienie warstw powierzchniowych oraz gleby zbudowane z czarnych piasków próchniczych bez nachylenia, osadzonych często na warstwie zeszkliwionych złogów żelazowych, nazywanych lokalnie "aliosem". Podobnie z obszaru produkcji wyłączone są dna osi dolin, dolne części działek wklęsłych, obszary graniczące z potokami, które sprzyjają gromadzeniu się wiosną zimnego powietrza powodującego ryzyko przymrozków i opóźnień w dojrzewaniu winogron.
Wyjątkowy charakter "Listrac-Médoc" uwidocznił się dopiero w miarę rozwoju jego cech charakterystycznych, przede wszystkim poprzez wybór odmian winorośli i stosowanych metod uprawy. Obecnie odmiana merlot N, osiągająca dużą wyrazistość na glebach gliniasto-wapiennych, dominuje nad innymi odmianami winorośli. Łączy się ją na glebach głównie żwirowych z odmianą cabernet-sauvignon N i rzadko z odmianą petit verdot N i cabernet franc N. Taki oryginalny wybór odmian winorośli w dużej mierze przyczynił się do tożsamości win objętych kontrolowaną nazwą pochodzenia.
Takie zróżnicowanie wymaga selektywnego prowadzenia winnicy. Maksymalna liczba oczek pozostałych przy cięciu w zależności od wybranej metody jest ograniczona, podobnie jak średnia dopuszczalna maksymalna ilość winogron z danej działki. Tłoczenie tych zagęszczonych winogron w piwnicy musi odbywać z zachowaniem delikatności, co oznacza, że zakazane są prasy ciągłe.
Podobnie jak w przypadku innych kontrolowanych nazw pochodzenia z półwyspu Médoc, wina typu "cru" pochodzące z gminy Listrac-Médoc są wysoko oceniane w różnych klasyfikacjach winnic opracowywanych od XVII i XVIII wieku.
Klasyfikacja win "crus bourgeois" z 1932 r. wyróżnia 28 winnic "Listrac-Médoc", w tym 8 jako "Crus Bourgeois Supérieurs". Po okresie kryzysu i restrukturyzacji winnic w latach 50. i 60. XX wieku wydaje się, że wina "Listrac-Médoc" pomyślnie przetrwały trudny okres.
Niewątpliwie utworzenie kontrolowanej nazwy pochodzenia "Listrac-Médoc" umożliwiło przetrwanie elicie, która umocniła renomę i atrakcyjność tej nazwy "gminnej", o czym świadczy zakup winnic w latach 70. przez inwestorów, którzy pasjonują się renomowanymi winami.
9. Dodatkowe wymogi zasadnicze (pakowanie, etykietowanie i inne wymogi)
Obszar bezpośredniego sąsiedztwa (1)
Ramy prawne:
przepisy krajowe
Rodzaj wymogów dodatkowych:
odstępstwo dotyczące produkcji na wyznaczonym obszarze geograficznym
Opis wymogu:
Obszar bezpośredniego sąsiedztwa, określony na zasadzie odstępstwa w odniesieniu do winifikacji win, stanowi obszar następujących gmin departamentu Gironde, określonych na podstawie oficjalnego kodu geograficznego z dnia 1 stycznia 2022 r.: Arcins, Arsac, Avensan, Blanquefort, Castelnau-de-Médoc, Cissac-Médoc, Cussac-Fort- Médoc, Labarde, Lamarque, Ludon-Médoc, Macau, Margaux-Cantenac, Moulis-en-Médoc, Parempuyre, Pauillac, Le Pian-Médoc, Saint-Estèphe, Saint-Julien-Beychevelle, Saint-Laurent-Médoc, Saint-Sauveur, Saint-Seurin-de-Cadourne, Soussans, Le Taillan-Médoc i Vertheuil.
Obszar bezpośredniego sąsiedztwa (2)
Ramy prawne:
przepisy krajowe
Rodzaj wymogów dodatkowych:
odstępstwo dotyczące produkcji na wyznaczonym obszarze geograficznym
Opis wymogu:
Obszar bezpośredniego sąsiedztwa, określony na zasadzie odstępstwa w odniesieniu do produkcji i dojrzewania win, stanowi obszar następujących gmin departamentu Gironde, określonych na podstawie oficjalnego kodu geograficznego z dnia 1 stycznia 2022 r.: Abzac, Aillas, Ambarès-et-Lagrave, Ambès, Anglade, Arbanats, Arcins, Arsac, Les Arti- gues-de-Lussac, Artigues-près-Bordeaux, Arveyres, Asques, Aubiac, Auriolles, Auros, Avensan, Ayguemorte-les-Gra- ves, Bagas, Baigneaux, Barie, Baron, Barsac, Bassanne, Bassens, Baurech, Bayas, Bayonsur-Gironde, Bazas, Beautiran, Bégadan, Bègles, Béguey, Bellebat, Bellefond, Belvès-de-Castillon, Bernos-Beaulac, Berson, Berthez, Beychac-et-Caillau, Bieujac, Les Billaux, Birac, Blaignac, Blaignan-Prignac, Blanquefort, Blasimon, Blaye, Blésignac, Bommes, Bonnetan, Bonzac, Bordeaux, Bossugan, Bouliac, Bourdelles, Bourg, Le Bouscat, Branne, Brannens, Braud-et-Saint-Louis, La Brède, Brouqueyran, Bruges, Budos, Cabanac-et-Villagrains, Cabara, Cadarsac, Cadaujac, Cadillac, Cadillac-en-Fronsadais, Camarsac, Cambes, Camblanes-et-Meynac, Camiac-et-Saint-Denis, Camiran, Camps-sur-l'Isle, Campugnan, Cané- jan, Capian, Caplong, Carbon-Blanc, Cardan, Carignan-de-Bordeaux, Cars, Cartelègue, Casseuil, Castelmoron-d'Albret, Castelnau-de-Médoc, Castelviel, Castets et Castillon, Castillon-la-Bataille, Castres-Gironde, Caudrot, Caumont, Cauvig- nac, Cavignac, Cazats, Cazaugitat, Cénac, Cenon, Cérons, Cessac, Cestas, Cézac, Chamadelle, Cissac-Médoc, Civrac-de- Blaye, Civrac-de-Dordogne, Civrac-en-Médoc, Cleyrac, Coimères, Coirac, Comps, Coubeyrac, Couquèques, Courpiac, Cours-de-Monségur, Cours-les-Bains, Coutras, Coutures, Créon, Croignon, Cubnezais, Cubzac-les-Ponts, Cudos, Cursan, Cussac-Fort-Médoc, Daignac, Dardenac, Daubèze, Dieulivol, Donnezac, Donzac, Doulezon, Les Eglisottes-et-Cha- laures, Escoussans, Espiet, Les Esseintes, Etauliers, Eynesse, Eyrans, Eysines, Faleyras, Fargues, Fargues-Saint-Hilaire, Le
Fieu, Flaujagues, Floirac, Floudès, Fontet, Fossés-et-Baleyssac, Fours, Francs, Fronsac, Frontenac, Gabarnac, Gaillan-en- Médoc, Gajac, Galgon, Gans, Gardegan-et-Tourtirac, Gauriac, Gauriaguet, Générac, Génissac, Gensac, Gironde-sur- Dropt, Gornac, Gours, Gradignan, Grayan-et-l'Hôpital, Grézillac, Grignols, Guillac, Guillos, Guîtres, Le Haillan, Haux, Hure, Illats, Isle-Saint-Georges, Izon, Jau-Dignac-et-Loirac, Jugazan, Juillac, La Sauve, Labarde, Labescau, Ladaux, Lados, Lagorce, Lalande-de-Pomerol, Lamarque, Lamothe-Landerron, La Lande-de-Fronsac, Landerrouat, Lander- rouet-sur-Ségur, Landiras, Langoiran, Langon, Lansac, Lapouyade, Laroque, Laruscade, Latresne, Lavazan, Léogeats, Léognan, Lesparre-Médoc, Lestiac-sur-Garonne, Les Lèves-et-Thoumeyragues, Libourne, Lignan-de-Bazas, Lignan-de- Bordeaux, Ligueux, Listrac-de-Durèze, Lormont, Loubens, Loupes, Loupiac, Loupiac-de-la-Réole, Ludon-Médoc, Lugaignac, Lugasson, Lugon-et-l'Ile-du-Carnay, Lussac, Macau, Madirac, Maransin, Marcenais, Margaux-Cantenac, Mar- gueron, Marimbault, Marions, Marsas, Martignas-sur-Jalle, Martillac, Martres, Masseilles, Massugas, Mauriac, Mazères, Mazion, Mérignac, Mérignas, Mesterrieux, Mombrier, Mongauzy, Monprimblanc, Monségur, Montagne, Montagoudin, Montignac, Montussan, Morizès, Mouillac, Mouliets-et-Villemartin, Moulis-en-Médoc.
Obszar bezpośredniego sąsiedztwa (3)
Ramy prawne:
przepisy krajowe
Rodzaj wymogów dodatkowych:
odstępstwo dotyczące produkcji na wyznaczonym obszarze geograficznym
Opis wymogu:
Moulon, Mourens, Naujac-sur-Mer, Naujan-et-Postiac, Néac, Nérigean, Neuffons, Le Nizan, Noaillac, Noaillan, Omet, Ordonnac, Paillet, Parempuyre, Pauillac, Les Peintures, Pellegrue, Périssac, Pessac, Pessac-sur-Dordogne, Petit-Palais-et- Cornemps, Peujard, Le Pian-Médoc, Le Pian-sur-Garonne, Pineuilh, Plassac, Pleine-Selve, Podensac, Pomerol, Pompé- jac, Pompignac, Pondaurat, Porchères, Porte-de-Benauge, Portets, Le Pout, Préchac, Preignac, Prignac-et-Marcamps, Pugnac, Puisseguin, Pujols, Pujols-sur-Ciron, Le Puy, Puybarban, Puynormand, Queyrac, Quinsac, Rauzan, Reignac, La Réole, Rimons, Riocaud, Rions, La Rivière, Roaillan, Romagne, Roquebrune, La Roquille, Ruch, Sablons, Sadirac, Sail- lans, Saint-Aignan, Saint-André-de-Cubzac, Saint-André-du-Bois, Saint-André-et-Appelles, Saint-Androny, Saint- Antoine-du-Queyret, Saint-Antoine-sur-l'Isle, Saint-Aubin-de-Blaye, Saint-Aubin-de-Branne, Saint-Aubin-de-Médoc, Saint-Avit-de-Soulège, Saint-Avit-Saint-Nazaire, Saint-Brice, Saint-Caprais-de-Bordeaux, Saint-Christoly-de-Blaye, Saint-Christoly-Médoc, Saint-Christophe-de-Double, Saint-Christophe-des-Bardes, Saint-Cibard, Saint-Ciers-d'Abzac, Saint-Ciers-de-Canesse, Saint-Cierssur-Gironde, Saint-Côme, Saint-Denis-de-Pile, Saint-Emilion, Saint-Estèphe, Saint- Etienne-de-Lisse, Saint-Exupéry, Saint-Félix-de-Foncaude, Saint-Ferme, Saint-Genès-de-Blaye, Saint-Genès-de-Castil- lon, Saint-Genèsde-Fronsac, Saint-Genès-de-Lombaud, Saint-Genis-du-Bois, Saint-Germain-de-Grave, Saint-Germain- de-la-Rivière, Saint-Germain-d'Esteuil, Saint-Germain-du-Puch, Saint-Gervais, Saint-Girons-d'Aiguevives, Saint- Hilaire-de-la-Noaille, Saint-Hilaire-du-Bois, Saint-Hippolyte, Saint-Jean-de-Blaignac, Saint-Jean-d'Illac, Saint-Julien- Beychevelle, Saint-Laurent-d'Arce, Saint-Laurent-des-Combes, Saint-Laurent-du-Bois, Saint-Laurentdu-Plan, Saint-Laurent-Médoc, Saint-Léon, Saint-Loubert, Saint-Loubès, Saint-Louis-de-Montferrand, Saint-Macaire.
Obszar bezpośredniego sąsiedztwa (4)
Ramy prawne:
przepisy krajowe
Rodzaj wymogów dodatkowych:
odstępstwo dotyczące produkcji na wyznaczonym obszarze geograficznym
Opis wymogu:
Saint-Magne-de-Castillon, Saint-Maixant, Saint-Mariens, Saint-Martial, Saint-Martin-de-Laye, Saint-Martin-de-Lerm, Saint-Martin-de-Sescas, Saint-Martin-du-Bois, Saint-Martin-du-Puy, Saint-Martin-Lacaussade, Saint-Médard-de-Guiziè- res, Saint-Médard-d'Eyrans, Saint-Médard-en-Jalles, Saint-Michel-de-Fronsac, Saint-Michel-de-Lapujade, Saint-Michel- de-Rieufret, Saint-Morillon, Saint-Palais, Saint-Pardon-de-Conques, Saint-Paul, Saint-Pey-d'Armens, Saint-Pey-de-Castets, Saint-Philippe-d'Aiguille, Saint-Philippe-du-Seignal, Saint-Pierre-d'Aurillac, Saint-Pierre-de-Bat, Saint-Pierre-de-Mons, Saint-Quentin-de-Baron, Saint-Quentin-de-Caplong, Saint-Romain-la-Virvée, Saint-Sauveur, Saint-Sauveur-de-Puynor- mand, Saint-Savin, Saint-Selve, Saint-Seurin-de-Bourg, Saint-Seurin-de-Cadourne, Saint-Seurin-de-Cursac, Saint-Seurin- sur-l'Isle, Saint-Sève, Saint-Sulpice-de-Faleyrens, Saint-Sulpice-de-Guilleragues, Saint-Sulpice-de-Pommiers, Saint-Sul- pice-et-Cameyrac, Sainte-Terre, Saint-Trojan, Saint-Vincent-de-Paul, Saint-Vincent-de-Pertignas, Saint-Vivien-de-Blaye, Saint-Vivien-de-Médoc, Saint-Vivien-de-Monségur, Saint-Yzan-de-Soudiac, Saint-Yzans-de-Médoc, Sainte-Colombe, Sainte-Croix-du-Mont, Sainte-Eulalie, Sainte-Florence, Sainte-Foy-la-Grande, Sainte-Foy-la-Longue, Sainte-Gemme, Sainte-Hélène, Sainte-Radegonde, Salaunes, Salleboeuf, Les Salles-de-Castillon, Samonac, Saucats, Saugon, Sauternes, Sauveterre-de-Guyenne, Sauviac, Savignac, Savignac-de-l'Isle, Semens, Sendets, Sigalens, Sillas, Soulac-sur-Mer, Soulignac, Soussac, Soussans, Tabanac, Le Taillan-Médoc, Taillecavat, Talais, Talence, Targon, Tarnès, Tauriac, Tayac, Teuillac, Tizac-de-Curton, Tizac-de-Lapouyade, Toulenne, Le Tourne, Tresses, Uzeste, Valeyrac, Val-de-Livenne, Val de Virvée, Vayres, Vendays-Montalivet, Vensac, Vérac, Verdelais, Le Verdon-sur-Mer, Vertheuil, Vignonet, Villandraut, Villegouge, Villenave-de-Rions, Villenave-d'Ornon, Villeneuve, Virelade, Virsac i Yvrac.
Większa jednostka geograficzna
Ramy prawne:
przepisy krajowe
Rodzaj wymogów dodatkowych:
przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania
Opis wymogu:
Na etykiecie można wskazać nazwę większej jednostki geograficznej: "Vin de Bordeaux - Médoc" lub "Grand Vin de Bordeaux - Médoc".
Czcionka, którą zapisana jest ta nazwa, nie może być większa (wysokość i szerokość) niż dwie trzecie wielkości czcionki, którą zapisano zarejestrowaną nazwę pochodzenia.
Link do specyfikacji produktu
https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-b66db29a-4436-4772-8669-cff6fb14213a