Wytyczne Komisji w sprawie treści i struktury streszczenia sprawozdania z badania klinicznego

WYTYCZNE KOMISJI
w sprawie treści i struktury streszczenia sprawozdania z badania klinicznego
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(2023/C 163/06)

Spis treści

1. Wprowadzenie

2. Streszczenie sprawozdania z badania klinicznego

3. Klauzula przeglądowa

4. Objaśnienie skrótów

5. Odniesienia

1. Wprowadzenie

Niniejszy dokument ma na celu przedstawienie wytycznych Komisji zgodnie z art. 77 ust. 6 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/745 z dnia 5 kwietnia 2017 r. w sprawie wyrobów medycznych (zwanego dalej "rozporządzeniem MDR") dotyczących treści i struktury streszczenia sprawozdania z badania klinicznego.

Niniejsze wytyczne mają na celu zapewnienie, aby streszczenie sprawozdania z badania klinicznego przedstawiało informacje na temat projektu, sposobu prowadzenia, analizy i wyników badania klinicznego w sposób i w formacie łatwo zrozumiałym dla przewidzianego użytkownika wyrobu medycznego.1

Zgodnie z art. 77 ust. 5 rozporządzenia MDR sponsor badania klinicznego przedkłada - w terminie jednego roku od zakończenia badania klinicznego wyrobu lub w terminie trzech miesięcy od jego wcześniejszego zakończenia - sprawozdanie z badania klinicznego, do którego dołącza się streszczenie. Minimalne wymogi dotyczące sprawozdania z badania klinicznego określono w rozdziale III sekcja 7 załącznika XV do rozporządzenia MDR. W rozdziale III sekcja 7 załącznika XV do rozporządzenia MDR określono również, co będzie obejmowało streszczenie, a mianowicie:

- tytuł badania klinicznego,

- cel badania klinicznego,

- opis badania, projekt badawczy i zastosowane metody,

- wyniki badania,

- wnioski wypływające z badania.

Zgodnie z art. 77 ust. 5 rozporządzenia MDR sprawozdanie i streszczenie przedkłada się państwom członkowskim, w których przeprowadzono badanie kliniczne, za pomocą systemu elektronicznego, o którym mowa w art. 73 rozporządzenia MDR. Zgodnie z art. 77 ust. 7 rozporządzenia MDR sprawozdanie i streszczenie są publicznie udostępniane za pośrednictwem systemu elektronicznego, o którym mowa w art. 73 rozporządzenia MDR, najpóźniej w momencie rejestracji wyrobu zgodnie z art. 29 rozporządzenia MDR i przed wprowadzeniem go do obrotu. W przypadku wcześniejszego zakończenia lub tymczasowego wstrzymania badania streszczenie i sprawozdanie udostępnia się publicznie natychmiast po ich przedłożeniu.

2. Streszczenie sprawozdania z badania klinicznego

Objaśnienie

- Dokument ten jest streszczeniem. Należy podać jedynie istotne informacje. W przypadku gdy wymagany jest "krótki opis", powinien on być jak najbardziej zwięzły. Należy unikać zwykłego kopiowania tekstu z pełnego sprawozdania z badania klinicznego.

- Użyty język musi być odpowiedni dla przewidzianego użytkownika wyrobu. Przy opracowywaniu tego streszczenia należy zawsze brać pod uwagę poziom kompetencji zdrowotnych i umiejętności rozumowania matematycznego użytkownika.

- Należy zadbać o to, by w dokumencie tym nie zawarto żadnych treści promocyjnych.

2.1. Strona tytułowa

Data streszczenia:
Tytuł badania klinicznego:
Nazwa i dane kontaktowe podmiotu sponsorującego badanie:
Nazwa podmiotu finansującego badanie2:
Niepowtarzalny numer identyfikacyjny: Przed pełnym uruchomieniem bazy danych Eudamed będzie to numer CIV-ID, który uzyskuje się od właściwego organu udzielającego pozwolenia.

Po uruchomieniu bazy danych Eudamed będzie to niepowtarzalny numer identyfikacyjny, o którym mowa w art. 70 ust. 1 rozporządzenia MDR.

Numer planu badania klinicznego:

2.2. Treść i struktura streszczenia sprawozdania z badania klinicznego

Tytuł badania klinicznego - informacje podsumowujące4
Skrócony tytuł badania
Pełny tytuł badania3 Krótki opis projektu, doświadczalnego wyrobu medycznego, komparatora (w stosownych przypadkach), świadczeniodawcy (w stosownych przypadkach) i populacji badania klinicznego.
Terminy badania3 Daty rozpoczęcia badania klinicznego (pierwsza rekrutacja w badaniu klinicznym) i jego zakończenia (ostatnia wizyta ostatniego uczestnika badania klinicznego)5. Aby zapoznać się z dalszym opisem tych terminów, zob. dokument MDCG 2021-6.
Lokalizacje Miejsce przeprowadzenia badania, w tym lokalizacja i państwo.
W stosownych przypadkach powód tymczasowego wstrzymania lub wcześniejszego zakończenia3 Jeżeli dotyczy. Powody mogą obejmować korzystne wyniki w grupie badanej, korzystne wyniki w grupie kontrolnej, ustalenia dotyczące bezpieczeństwa, nieskuteczność, powolną rekrutację, dowody zewnętrzne itp.2
Cel badania klinicznego4
Krótkie uzasadnienie badania klinicznego, w tym:
- podstawowe informacje ogólne na temat badanego wyrobu
- schorzenie objęte leczeniem
W zależności od kontekstu badania klinicznego należy opisać:
- obecny standard opieki
- inne możliwe interwencje
Opis badanego wyrobu, badania klinicznego i zastosowanych metod4
W niniejszej sekcji nie należy uwzględniać żadnych wyników, analiz, wniosków ani punktów do dyskusji.
Opis uczestników4 Opis kryteriów kwalifikowalności uczestników i miejsca.

W stosownych przypadkach opis kryteriów kwalifikowalności w odniesieniu do ośrodków uczestniczących w badaniu oraz ośrodków przeprowadzających interwencje.

Opis wyrobu i komparatora6 Należy zawrzeć opis badanego wyrobu, jego wersję/wariant i przewidziane zastosowanie, w tym różne elementy wymagane do interwencji medycznej obejmującej badany wyrób (np. opieka przedoperacyjna i pooperacyjna, interwencja medyczna/chirurgiczna itp.).

W przypadku badań porównawczych należy przedstawić opisy zarówno interwencji doświadczalnej, jak i komparatora.

Opis procedur używania wyrobu9 Krótki opis procedur i metod niezbędnych do używania wyrobu w badaniu klinicznym.
Projekt badania4 Opis i uzasadnienie wybranego projektu badania, tj. randomizowanego badania z grupą kontrolną (w układzie równoległym, z zastosowaniem klasteryzacji, skrzyżowanego, z zastosowaniem analizy czynnikowej, nie mniejszej skuteczności (non-inferiority)), nierandomizowanego badania porównawczego, badania nieporównawczego lub innego.
Cele i punkty końcowe4 Krótki opis jasno określający podstawowe i drugorzędne cele badania, a także hipotezy, które zostały zbadane.

Należy również jasno określić podstawowe i drugorzędne punkty końcowe.

Wielkość próby 7 Proszę podać szacunkową moc i liczebność próby. W stosownych przypadkach należy uwzględnić korekty dokonane w tym obliczeniu w odniesieniu do odsetka uczestników przerywających leczenie/wyłączonych z obserwacji.10
Randomizacja i zaślepianie8 W stosownych przypadkach opis metod przydziału interwencji i metod zaślepiania (jeżeli zastosowano).
Czas trwania obserwacji4 Długość okresu obserwacji uczestników badania. Należy również wskazać przewidziany okres używania badanego wyrobu.
Jednoczesne leczenie4 Opis wszelkiego leczenia, które było niezbędne w przypadku wszystkich uczestników otrzymujących wyrób medyczny w ramach tego badania klinicznego. W stosownych przypadkach proszę wyjaśnić, w jaki sposób może to różnić się od zwykłego standardu opieki w odniesieniu do tego wyrobu medycznego.
Metody analizy statystycznej4 Krótki opis metod statystycznych stosowanych w celu uzyskania szacunkowych wyników, porównania grup pod kątem wyniku pierwotnego, przeprowadzenia dodatkowych analiz, dostosowania pod kątem błędów systematycznych, rozwiązania problemu brakujących danych.
Istotne zmiany11 W stosownych przypadkach tabela opisująca wszelkie istotne zmiany w planie badania klinicznego, odpowiednie wersje planu badania klinicznego oraz daty wprowadzenia tych zmian. Proszę potwierdzić zatwierdzenie tych zmian przez komisję etyczną.
Wyniki badania4
Przepływ uczestników12 Liczba uczestników poddanych badaniu przesiewowemu, włączonych, przydzielonych i poddanych obserwacji w odniesieniu do każdej interwencji.
Zdecydowanie zaleca się stosowanie tego lub podobnego schematu13.
Należy zauważyć, że poniższy schemat dotyczy randomizowanych badań dwuramiennych. Schemat będzie musiał zostać dostosowany do różnych projektów badań.
grafika
Podstawowe cechy demograficzne i kliniczne4 Jeżeli są dostępne - informacje na temat wieku, płci, pochodzenia etnicznego, kraju, etapu choroby, istotnych chorób współistniejących oraz wszelkich innych czynników wpływających na chorobę u uczestników.
W stosownych przypadkach opis świadczeniodawców (liczba przypadków, kwalifikacje, wiedza specjalistyczna itp.) i ośrodków (wielkość) w każdej grupie.
Wynik interwencji4 Wyniki dotyczące podstawowego punktu końcowego, w tym w miarę możliwości w liczbach bezwzględnych (np. 10/20, a nie 50 %), szacowany rozmiar efektu i dokładność wyniku. Proszę podać, czy jest to analiza wyników w grupach wyodrębnionych zgodnie z zaplanowanym leczeniem (ITT), czy zgodnie z protokołem (PP).
Można podać wyniki drugorzędnych punktów końcowych lub dodatkowych analiz, ale należy omówić zagrożenia związane z wyciąganiem wniosków z tych wyników.
Wyniki w zakresie bezpieczeństwa 14 Opis zdarzeń niepożądanych15, niepożądanego działania wyrobu16 i defektów wyrobu15, wymienionych w tabeli w kolejności od najczęstszych do najrzadszych, w liczbach bezwzględnych (X z YX uczestników) i procentach (X % uczestników) oraz opis charakteru tych zdarzeń/tego działania (oczekiwany/nieoczekiwany).

Należy przedstawić jedynie zagregowane informacje dotyczące tych zdarzeń/tego działania.5 Wykaz ewentualnych zgonów uczestników.

Liczba uczestników wycofanych z badania i przyczyny.

Odstępstwa od planu badań klinicznych5 W stosownych przypadkach opis wszelkich odstępstw od planu badania klinicznego, które wystąpiły w trakcie badania klinicznego
Wnioski z badania klinicznego4
Co oznaczają wyniki17 Krótki opis wyników badania: ogólna ocena korzyści w stosunku do ryzyka związanego z interwencją w świetle badania

Co wnosi przedmiotowe badanie kliniczne do danych klinicznych związanych z bezpieczeństwem i działaniem wyrobu?

Co wnoszą wyniki do aktualnej wiedzy naukowej17 Krótki opis wyników badania w kontekście aktualnych dowodów: ogólna ocena badanego wyrobu medycznego pod kątem stosunku korzyści do ryzyka w kontekście wszystkich innych dostępnych dowodów oraz wpływ wyników na praktykę kliniczną.
Ograniczenia18 Wszelkie ograniczenia badania, takie jak błędy systematyczne w badaniu, niepewność, która pozostaje po zakończeniu badania, lub ograniczenia w możliwości zastosowania wyników w rzeczywistych warunkach.
Potencjał przyszłych badań18

3. Klauzula przeglądowa

W oparciu o doświadczenia zdobyte podczas stosowania niniejszych wytycznych Komisja może rozważyć zmianę niniejszego dokumentu.

4. Objaśnienie skrótów

CIV-ID numer badania klinicznego
EUDAMED europejska baza danych o wyrobach medycznych
MDR rozporządzenie w sprawie wyrobów medycznych

5. Odniesienia

1. Art. 77 ust. 5 rozporządzenia (UE) 2017/745

2. Podmiot finansujący jest podmiotem, który zapewnia finansowanie badania klinicznego, zgodnie z odniesieniem do finansowania w rozdziale II sekcja 3.1.4 załącznika XV do rozporządzenia (UE) 2017/745

3. Art. 77 rozporządzenia (UE) 2017/745

4. Rozdział III sekcja 7 załącznika XV do rozporządzenia (UE) 2017/745

5. Wytyczne MDCG 2021-6: pytania i odpowiedzi związane z badaniami klinicznymi

6. Rozdział II sekcja 3.6.2 załącznika XV do rozporządzenia (UE) 2017/745

7. Rozdział II sekcja 3.6.3 załącznika XV do rozporządzenia (UE) 2017/745

8. Rozdział II sekcja 3.6.4 załącznika XV do rozporządzenia (UE) 2017/745

9. Rozdział II sekcja 3.6.5 załącznika XV do rozporządzenia (UE) 2017/745

10. Rozdział II sekcja 3.7 załącznika XV do rozporządzenia (UE) 2017/745

11. "Istotna zmiana" opisana w wytycznych MDCG 2021-6: rozporządzenie (UE) 2017/745 - pytania i odpowiedzi związane z badaniami klinicznymi

12. Dostosowane na podstawie rozdziału III sekcja 7 załącznika XV do rozporządzenia (UE) 2017/745 i normy międzynarodowej EN ISO 14155:2020 załącznik D.7

13. Zmodyfikowany schemat CONSORT dla poszczególnych randomizowanych badań z grupą kontrolną dotyczących leczenia pozafarmakologicznego. Isabelle Boutron, MD, PhD; et al dla CONSORT Group: Extending the CONSORT Statement to Randomized Trials of Nonpharmacologic Treatment: Explanation and Elaboration. Ann Intern Med. 2008;148:295-309.

14. Art. 80 rozporządzenia (UE) 2017/745

15. Art. 2 rozporządzenia (UE) 2017/745

16. Rozdział II sekcja 2.5 załącznika XV do rozporządzenia (UE) 2017/745

17. Dostosowane na podstawie rozdziału III sekcja 7 załącznika XV do rozporządzenia (UE) 2017/745 i normy międzynarodowej ISO 14155:2020 załącznik D.8

18. Załącznik D.8 do normy międzynarodowej ISO 14155:2020

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024