Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych
(2023/C 156/05)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1  w terminie trzech miesięcy od daty niniejszej publikacji.

JEDNOLITY DOKUMENT

"Szabolcsi alma"

Nr UE: PGI-HU-02852 - 22.6.2022

ChNP () ChOG (X)

1. Nazwa lub nazwy ChOG

"Szabolcsi alma"

2. Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Węgry

3. Opis produktu rolnego lub środka spożywczego

3.1. Typ produktu

Klasa 1.6: Owoce, warzywa i zboża, świeże lub przetworzone 3.2. Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

Chronione oznaczenie geograficzne "Szabolcsi alma" może być stosowane do oznaczania jabłek odmian Gala, Jonathan, Jonagold, Golden Delicious, Red Delicious, Idared oraz Pinova przeznaczonych do spożycia w stanie świeżym oraz do wszystkich innych odmian (mutantów/klonów) uprawianych na wyznaczonym obszarze geograficznym, które spełniają cechy jakościowe opisane poniżej.

Właściwości jakościowe odmian z oznaczeniem "Szabolcsi alma" są następujące:

- jabłka słodko-kwaśne, o orzeźwiającym smaku i zapachu oraz chrupiącym miąższu;

- wysoka zawartość cukru: co najmniej 12 °w skali Brixa u odmian Gala, Red Delicious oraz Idared i co najmniej 13 °w skali Brixa u odmian Jonathan, Jonagold, Golden Delicious oraz Pinova, w zależności od odmiany;

- jędrność miąższu co najmniej 5,5 kg/cm2.

Właściwości jakościowe związane z wyglądem owocu (kształt, przeciętna masa, średnica) oraz barwą skórki, zależnymi od odmiany, przedstawiono w poniższej tabeli:

Odmiana Wygląd Barwa skórki
Gala Jabłko małe, kuliste lub spłaszczone Przeciętna masa: 150-170 g średnica: 65-85 mm Barwa zasadnicza dojrzałego owocu żółtawa z rozmytym czerwonym rumieńcem i paskami u niektórych odmian.
Jonathan: Jabłko średniej wielkości do małego, o stożkowato-kulistym kształcie, delikatnie żebrowane, symetryczne

Przeciętna masa: 120-130 g

Średnica: 65-75 mm

Barwa zasadnicza dojrzałego owocu żółtawozielona z jaskrawoczerwoną skórką znaczoną szerokimi ciemnoczerwonymi paskami.
Jonagold Jabłko duże, kuliste lub o lekko stożkowatym kształcie, zrównoważone, z nieznacznym żebrowaniem

Przeciętna masa: 220-250 g

Średnica: 70-90 mm

Barwa zasadnicza żółtawozielona, 40-60 % skórki jasnoczerwone/ciemnoczerwone.
Golden

Delicious

Jabłko o kulistym lub lekko wydłużonym ściętym stożkowatym kształcie Przeciętna masa: 140-180 g

Średnica: 70-85 mm

Barwa zasadnicza zielonkawożółta, później żółta.
Red Delicious: Jabłko średniej wielkości lub duże, wydłużone, z żebrowaniem nad kielichem

Przeciętna masa: 150-170 g

Średnica: 70-90 mm

Barwa zasadnicza rozmyta, ciemnoczerwona i prążkowana; cała powierzchnia skórki lekko prążkowana i błyszcząca, o głęboko karminowej barwie.
Idared Jabłko średniej wielkości do dużego, o kształcie spłaszczonej kuli, z delikatnym żebrowaniem Przeciętna masa: 170-220 g

Średnica: 70-95 mm

Barwa zasadnicza jaskrawoczerwona z rozmytym rumieńcem.
Pinova Jabłko średniej wielkości, o lekko wydłużonym, stożkowatym kształcie

Przeciętna masa: 150-180 g

Średnica: 65-85 mm

Barwa zasadnicza żółta; ponad połowa powierzchni skórki charakterystycznie cynobrowa lub w cynobrowe paski.

3.3. Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

3.4. Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Uprawa i zbiory jabłek z oznaczeniem "Szabolcsi alma" mogą odbywać się wyłącznie na obszarze geograficznym określonym w punkcie 4.

3.5. Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

3.6. Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Chronione oznaczenie geograficzne "Szabolcsi alma" musi zostać podane na etykiecie opakowania w rozmiarze większym niż rozmiar czcionki zastosowanej do pozostałych napisów umieszczonych na etykiecie.

4. Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Jabłka oznaczone jako "Szabolcsi alma" są uprawiane i zbierane w granicach administracyjnych komitatu Szabolcs- Szatmár-Bereg.

5. Związek z obszarem geograficznym

Tym, co łączy jabłka oznaczane jako "Szabolcsi alma" z obszarem geograficznym, jest jakość.

Jabłka z tym oznaczeniem można odróżnić od innych jabłek dzięki ich charakterystycznym cechom, wymienionym w punkcie 3.2.

Te szczególne właściwości jabłek "Szabolcsi alma" ujęte w punkcie 3.2 są efektem ściśle powiązanych ze sobą czynników, takich jak obszar geograficzny, korzystne warunki glebowe i klimatyczne obszaru produkcji oraz wysokie kwalifikacje hodowców jabłek.

Warunki glebowe regionu Szabolcs-Szatmár-Bereg wybitnie sprzyjają produkcji jabłek. Warunki glebowe oraz topo- graficzno-klimatyczne występujące w naturalnym obszarze geograficznym komitatu Szabolcs-Szatmár-Bereg sprawiły, że w regionie tym opłacalna jest hodowla jabłek i innych rodzimych gatunków owoców, typowych dla klimatu umiarkowanego (Pethő, 2005).

Obszar komitatu Szabolcs-Szatmár-Bereg jest drugą pod względem wielkości równiną aluwialną na Węgrzech, która wznosi się 20-50 metrów ponad poziom równiny zalewowej Kraju Zacisańskiego. Zawartość próchnicy w glebie (ok. 2 %) i duża zawartość wapienia w czarnoziemie powstałym na piaszczystych lessach występujących w płaskich partiach równiny aluwialnej, a także obecność lekkiej gleby ilastej odłożonej przez dopływy Cisy stanowią korzystne warunki do sadzenia drzew jabłoni.

Liczba godzin nasłonecznienia waha się między 1 950 a 2 050, co daje około 300-400 godzin więcej niż w krajach leżących na zachód i północ od Węgier. Klimat komitatu Szabolcs-Szatmár-Bereg sprzyja zatem produkcji jabłek. Poza nasłonecznieniem, czynnikiem wpływającym na klimat tego regionu są także masy powietrza nadpływające znad oceanu, kontynentu oraz Morza Śródziemnego. Co za tym idzie, w regionie tym przeważa na zmianę klimat morski i kontynentalny.

Sezon wegetacyjny w komitacie Szabolcs-Szatmár-Bereg rozpoczyna się 6-8 dni później niż w pozostałych węgierskich komitatach. Pora letnia jest umiarkowanie ciepła, a przeciętna temperatura w lipcu wynosi 20-23 °C. W miesiącach jesiennych średnia temperatura jest o 1-2 °C niższa niż w pozostałej części kraju - wynika to z większego nocnego wypromieniowania ciepła w tym rejonie, co spowalnia proces dojrzewania owoców.

Wewnętrzne cechy jabłek ze znakiem "Szabolcsi alma" i przyjemność z ich jedzenia są przede wszystkim wynikiem oddziaływania czynników środowiskowych na owoce w procesie ich dojrzewania, takich jak temperatura, światło słoneczne i występowanie rosy o wczesnych porannych porach. Wilgotność względna powietrza w miesiącach letnich to około 75 %. Wyższa wilgotność względna we wrześniu doskonale wpływa na zabarwienie owoców i tempo dojrzewania. Proces dojrzewania jabłek "Szabolcsi alma" przebiega z tego powodu wolniej, a owoc wchłania więcej różnorodnych składników odżywczych. Dzięki temu jabłka "Szabolcsi alma" zawierają więcej cukru, w zależności od odmiany: Gala, Red Delicious i Idared co najmniej 12 °w skali Brixa, a Jonathan, Jonagold, Golden Delicious oraz Pinova co najmniej 13 °w skali Brixa. To właśnie wysoka zawartość cukru nadaje jabłkom ze znakiem "Szabolcsi alma" ich słod- kawo-kwaskowy charakter.

Wrześniowe ciepłe dni, duża wilgotność względna i nocne ochłodzenie oraz rosa powstająca wczesnym rankiem w znacznym stopniu warunkują intensywną barwę odmian "Szabolcsi alma", a także wysoką kwasowość i aromatycz- ność, czego efektem jest słodkawo-kwaskowy smak.

Wysoka zawartość wapnia w glebie przekłada się również na wyższą zawartość wapnia w miąższu owoców, co gwarantuje chrupkość i jędrność jabłek "Szabolcsi alma" na poziomie co najmniej 5,5 kg/cm2.

Oprócz tego, że komitat Szabolcs-Szatmár-Bereg stanowi dla sadowników idealny region do produkcji jabłek, mogą oni tu również korzystać ze specjalistycznej wiedzy pochodzącej z doświadczenia gromadzonego przez wieki, co ma pozytywny wpływ na produkcję jabłek "Szabolcsi alma". Wiedza ta dotyczy produkcji "Szabolcsi alma" i na terenie wyznaczonego obszaru geograficznego jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Najważniejsze dla osiągnięcia charakterystycznych cech wymienionych w punkcie 3.2 jest to, czy hodowcy mają aktualną wiedzę o odmianach jabłek, czy stosują kwalifikowany materiał rozmnożeniowy i to, jak prowadzą swoje uprawy. Ośrodek badań naukowych Instytutu badań nad uprawą roślin owocowych i ozdobnych w Újfehértó (The Újfehértó Research Station of the Fruit and Ornamental Plant Cultivation Research Institute) wspiera te praktyki od ponad 70 lat poprzez utrzymywanie odmian, produkcję kwalifikowanego materiału rozmnożeniowego i specjalistyczne doradztwo. W ośrodku tym prowadzone są badania nad obszarem produkcji odmian oznaczanych jako "Szabolcsi alma", rejestracją drzew owocowych, uprawą i fizjologią odmian jabłek oraz opracowywaniem metod certyfikacji odmian.

Produkcja owoców w komitacie Szabolcs-Szatmár-Bereg ma wielowiekowe tradycje, a to dzięki dobrej glebie i odpowiednim warunkom klimatycznym. W swoich dziełach potwierdza to sławny osmański podróżnik Evliya ęelebi, który w księgach o podróżach po Węgrzech w latach 1660-1666 opisywał bogactwo sadów w Szabolcs, zamożność tamtejszych sadowników i smakowitość owoców. Pisał on także, że w rejonie tym produkuje się owoce w takiej obfitości, że mogłyby wyżywić całą armię osmańskich najeźdźców.

Po drugiej wojnie światowej rozpoczęto realizację zakrojonego na wielką skalę programu upraw plantacyjnych, wskutek czego niemal 50 % krajowych plantacji jabłek ulokowano w komitacie Szabolcs-Szatmár-Bereg, co zaspokaja ponad połowę krajowej produkcji.

Węgierskie hodowle jabłek zyskały swoją reputację dzięki "Szabolcsi alma". Marka "Szabolcsi alma" stała się znakiem rozpoznawczym produktów najwyższej jakości. (T. Szabó - Zs. Csoma 2001).

Odesłanie do publikacji specyfikacji produktu

https://gi.kormany.hu/foldrajzi-arujelzok

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2023.156.27

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych
Data aktu: 03/05/2023
Data ogłoszenia: 03/05/2023