[Międzynarodowy Komitet Doradczy ds. Bawełny - Decyzja (UE) 2017/876 - Członek personelu organizacji międzynarodowej do której przystąpiła Unia - Porozumienie dotyczące warunków rezygnacji skarżącej - Skarga na bezczynność - Częściowy brak wezwania do działania - Brak legitymacji procesowej - Niedopuszczalność - Odpowiedzialność - Związek przyczynowy]Język postępowania: angielski
(2023/C 155/60)
(Dz.U.UE C z dnia 2 maja 2023 r.)
Strony
Strona pozwana: Maria del Carmen Sánchez-Gavito León (Reston, Wirginia, Stany Zjednoczone) (przedstawiciele: M. Veissiere, adwokat)
Strona pozwana: Rada Unii Europejskiej (przedstawiciele: A. Antoniadis, M. Bauer i A. Boggio-Tomasaz, pełnomocnicy), Komisja Europejska (przedstawiciele: T. Lilamand i M. Monfort, pełnomocnicy)
Przedmiot
W swej skardze wniesionej na podstawie art. 265 i 268 TFUE skarżąca żąda, po pierwsze, stwierdzenia niezgodnego z prawem niepodjęcia działań przez Radę Unii Europejskiej i Komisję Europejską, gdyż instytucje te niezgodnie z prawem nie podjęły działań w następstwie formalnego wezwania do działania skierowanego do nich przez skarżącą, będącą obywatelką Hiszpanii i byłym pracownikiem Międzynarodowego Komitetu Doradczego ds. Bawełny (ICAC), do którego Unia przystąpiła na mocy decyzji Rady (UE) 2017/876 z dnia 18 maja 2017 r. w sprawie przystąpienia Unii Europejskiej do Międzynarodowego Komitetu Doradczego ds. Bawełny (ICAC) (Dz.U. 2017, L 134, s. 23), a po drugie, zasądzenia odszkodowania za szkody jakie miałaby ona ponieść z uwagi na zachowanie Rady i Komisji oraz ich pracowników, powstrzymujących się od działania, mimo iż wiedzieli oni o zaistniałej sytuacji molestowania jej przez dyrektora wykonawczego ICAC oraz nie przestrzeganie przez tego ostatniego porozumienia dotyczącego warunków rezygnacji skarżącej ze stanowiska w sekretariacie ICAC, a także brak jakichkolwiek środków prawnych umożliwiających skarżącej podniesienie zarzutów.
Sentencja
1) Skarga zostaje oddalona.
2) María del Carmen Sánchez-Gavito León zostaje obciążona kosztami postępowania.