Konkluzje Rady dotyczące specjalnego sprawozdania Europejskiego Trybunału Obrachunkowego nr 01/2023 pt. "Narzędzia ułatwiające podróżowanie po UE podczas pandemii COVID-19: adekwatne inicjatywy o zróżnicowanym wpływie - od sukcesu po ograniczone stosowanie"

Konkluzje Rady dotyczące specjalnego sprawozdania Europejskiego Trybunału Obrachunkowego nr 01/2023 pt. "Narzędzia ułatwiające podróżowanie po UE podczas pandemii COVID-19: adekwatne inicjatywy o zróżnicowanym wpływie - od sukcesu po ograniczone stosowanie"
(2023/C 145/03)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

1. PRZYJMUJE DO WIADOMOŚCI sprawozdanie specjalne Europejskiego Trybunału Obrachunkowego nr 01/2023 (zwanego dalej "Trybunałem"), będące uzupełnieniem jego sprawozdania specjalnego nr 13/2022 pt. "Swobodne przemieszczanie się w UE podczas pandemii COVID-19 - ograniczony nadzór nad kontrolami na granicach wewnętrznych i nieskoordynowane działania państw członkowskich", oraz odpowiedzi Komisji na ustalenia Trybunału.

2. ZWRACA UWAGĘ na bezprecedensowy charakter pandemii i na fakt, że należało opracować skuteczne narzędzia, zwłaszcza informatyczne, które ułatwiłyby podróżowanie po UE.

3. PRZYJMUJE DO WIADOMOŚCI ustalenia zawarte w sprawozdaniu, w szczególności fakt, że:

- mimo ograniczonych uprawnień w dziedzinie polityki zdrowia publicznego Komisja szybko podjęła działania i zaproponowała odpowiednie rozwiązania techniczne mające ułatwić podróżowanie po UE podczas pandemii COVID-19;

- Komisja szybko uruchomiła 71 mln EUR na opracowanie narzędzi mających ułatwić podróżowanie po UE;

- Komisja w odpowiednim czasie udostępniła bramę sieciową służącą do ustalania kontaktów zakaźnych i system unijnych cyfrowych zaświadczeń COVID. Prace techniczne nad zaświadczeniem dobiegły końca, zanim państwa członkowskie zakończyły wdrażanie planów szczepień;

- Komisja zaproponowała unijne rozwiązanie dotyczące karty lokalizacji pasażera, dopiero po tym jak kilka państw członkowskich opracowało własne narzędzia.

4. Z ZADOWOLENIEM PRZYJMUJE szybkie przyjęcie rozporządzeń o unijnym cyfrowym zaświadczeniu COVID i szybkie uruchomienie infrastruktury technicznej. Unijne cyfrowe zaświadczenie COVID skutecznie pomogło podróżować podczas pandemii COVID-19, ponieważ usprawniło wymianę informacji i koordynację w obliczu ograniczeń w podróżach między państwami członkowskimi.

5. PRZYJMUJE DO WIADOMOŚCI zalecenia Trybunału i ZWRACA SIĘ do Komisji, aby w szczególności:

- ustaliła, które unijne narzędzia utworzone podczas pandemii COVID-19 okazały się najbardziej przydatne dla obywateli i państw członkowskich, i zbadała potencjalne sposoby wykorzystania infrastruktury technicznej, w szczególności w przypadku unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID, do innych stosownych celów, uwzględniając kompetencję państw członkowskich w dziedzinie wydawania dokumentów tożsamości i dokumentów podróży i zgodnie z odpowiednią podstawą prawną;

- poprzez synergie lub uproszczenia ułatwiła obywatelom UE dostęp do unijnych narzędzi umożliwiających transgra- niczne ustalanie kontaktów zakaźnych w czasie kryzysów zdrowotnych, zgodnie z zasadą proporcjonalności i z poszanowaniem kompetencji krajowych;

- przeanalizowała zapotrzebowanie na ewentualne dodatkowe narzędzia z myślą o możliwych kryzysach w przyszłości, w ścisłej koordynacji z państwami członkowskimi na właściwych forach, zwłaszcza ze względu na wymogi ochrony danych. Wszelkie nowe wnioski ustawodawcze powinny w miarę możliwości opierać się na uprzedniej ocenie skutków lub przynajmniej na wstępnych konsultacjach.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2023.145.3

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Konkluzje Rady dotyczące specjalnego sprawozdania Europejskiego Trybunału Obrachunkowego nr 01/2023 pt. "Narzędzia ułatwiające podróżowanie po UE podczas pandemii COVID-19: adekwatne inicjatywy o zróżnicowanym wpływie - od sukcesu po ograniczone stosowanie"
Data aktu: 27/04/2023
Data ogłoszenia: 27/04/2023