Konkluzje Rady dotyczące specjalnego sprawozdania Europejskiego Trybunału Obrachunkowego nr 01/2023 pt. "Narzędzia ułatwiające podróżowanie po UE podczas pandemii COVID-19: adekwatne inicjatywy o zróżnicowanym wpływie - od sukcesu po ograniczone stosowanie"

Konkluzje Rady dotyczące specjalnego sprawozdania Europejskiego Trybunału Obrachunkowego nr 01/2023 pt. "Narzędzia ułatwiające podróżowanie po UE podczas pandemii COVID-19: adekwatne inicjatywy o zróżnicowanym wpływie - od sukcesu po ograniczone stosowanie"
(2023/C 145/03)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

1. PRZYJMUJE DO WIADOMOŚCI sprawozdanie specjalne Europejskiego Trybunału Obrachunkowego nr 01/2023 (zwanego dalej "Trybunałem"), będące uzupełnieniem jego sprawozdania specjalnego nr 13/2022 pt. "Swobodne przemieszczanie się w UE podczas pandemii COVID-19 - ograniczony nadzór nad kontrolami na granicach wewnętrznych i nieskoordynowane działania państw członkowskich", oraz odpowiedzi Komisji na ustalenia Trybunału.

2. ZWRACA UWAGĘ na bezprecedensowy charakter pandemii i na fakt, że należało opracować skuteczne narzędzia, zwłaszcza informatyczne, które ułatwiłyby podróżowanie po UE.

3. PRZYJMUJE DO WIADOMOŚCI ustalenia zawarte w sprawozdaniu, w szczególności fakt, że:

- mimo ograniczonych uprawnień w dziedzinie polityki zdrowia publicznego Komisja szybko podjęła działania i zaproponowała odpowiednie rozwiązania techniczne mające ułatwić podróżowanie po UE podczas pandemii COVID-19;

- Komisja szybko uruchomiła 71 mln EUR na opracowanie narzędzi mających ułatwić podróżowanie po UE;

- Komisja w odpowiednim czasie udostępniła bramę sieciową służącą do ustalania kontaktów zakaźnych i system unijnych cyfrowych zaświadczeń COVID. Prace techniczne nad zaświadczeniem dobiegły końca, zanim państwa członkowskie zakończyły wdrażanie planów szczepień;

- Komisja zaproponowała unijne rozwiązanie dotyczące karty lokalizacji pasażera, dopiero po tym jak kilka państw członkowskich opracowało własne narzędzia.

4. Z ZADOWOLENIEM PRZYJMUJE szybkie przyjęcie rozporządzeń o unijnym cyfrowym zaświadczeniu COVID i szybkie uruchomienie infrastruktury technicznej. Unijne cyfrowe zaświadczenie COVID skutecznie pomogło podróżować podczas pandemii COVID-19, ponieważ usprawniło wymianę informacji i koordynację w obliczu ograniczeń w podróżach między państwami członkowskimi.

5. PRZYJMUJE DO WIADOMOŚCI zalecenia Trybunału i ZWRACA SIĘ do Komisji, aby w szczególności:

- ustaliła, które unijne narzędzia utworzone podczas pandemii COVID-19 okazały się najbardziej przydatne dla obywateli i państw członkowskich, i zbadała potencjalne sposoby wykorzystania infrastruktury technicznej, w szczególności w przypadku unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID, do innych stosownych celów, uwzględniając kompetencję państw członkowskich w dziedzinie wydawania dokumentów tożsamości i dokumentów podróży i zgodnie z odpowiednią podstawą prawną;

- poprzez synergie lub uproszczenia ułatwiła obywatelom UE dostęp do unijnych narzędzi umożliwiających transgra- niczne ustalanie kontaktów zakaźnych w czasie kryzysów zdrowotnych, zgodnie z zasadą proporcjonalności i z poszanowaniem kompetencji krajowych;

- przeanalizowała zapotrzebowanie na ewentualne dodatkowe narzędzia z myślą o możliwych kryzysach w przyszłości, w ścisłej koordynacji z państwami członkowskimi na właściwych forach, zwłaszcza ze względu na wymogi ochrony danych. Wszelkie nowe wnioski ustawodawcze powinny w miarę możliwości opierać się na uprzedniej ocenie skutków lub przynajmniej na wstępnych konsultacjach.

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2023.145.3

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Konkluzje Rady dotyczące specjalnego sprawozdania Europejskiego Trybunału Obrachunkowego nr 01/2023 pt. "Narzędzia ułatwiające podróżowanie po UE podczas pandemii COVID-19: adekwatne inicjatywy o zróżnicowanym wpływie - od sukcesu po ograniczone stosowanie"
Data aktu: 27/04/2023
Data ogłoszenia: 27/04/2023