(Dz.U.UE C z dnia 1 grudnia 2023 r.)
Niniejsza informacja zostaje opublikowana zgodnie z art. 17 ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 1 .
INFORMACJA DOTYCZĄCA ZATWIERDZENIA ZMIANY STANDARDOWEJ
"Ştefăneşti"
PDO-RO-A1309-AM01
Data przekazania informacji: 25 września 2023 r.
OPIS I UZASADNIENIE ZATWIERDZONEJ ZMIANY
1. Dodanie nowych miejscowości do geograficznego obszaru produkcji
Określony geograficzny obszar produkcji wskazany w specyfikacji produktu zmieniono przez dodanie nowych, pobliskich miejscowości o warunkach środowiskowych, glebowych i klimatycznych zbliżonych do warunków już uwzględnionych w specyfikacji. W miejscowościach tych tradycyjnie prowadzi się produkcję gatunkowego wina objętego ChNP §tefane§ti i jest o nich mowa w krajowych aktach ustawodawczych dotyczących sektora winorośli i wina.
Dodaje się następujące miasta/gminy/wsie położone w powiecie Arges:
- miasto Costesti - wsie Costesti, Bro§teni, Starci, Smei, Podu Bro§teni, Laceni i Parvu Ro§u;
- gmina Lunca Corbului - wsie Lunca Corbului, Silięteni, Langesti, Marghia de Jos, Marghia de Sus, Catane, Cie§ti i Padureti;
- gmina Suseni - wsie Suseni, Tutuleęti, Odaeni, Strambeni, Ceręani, Burdeli i Galae§e§ti;
- gmina Buzoesti - wsie Buzoe§ti, Vulpe§ti, Redea, Ione§ti, Tom§anca, Bujoreni, §erboeni, Cornatel, Curteanca, Pod- eni i Vladuta;
- gmina Negrasi - wsie Negrasi, Buta, Barlogu i Mozacu.
W miejscowościach tych znajdują się winnice wymienione w krajowym rejestrze winnic. Zostały one wyznaczone na szczeblu krajowym jako odpowiednie do sadzenia szlachetnych odmian winorośli dopuszczonych na szczeblu krajowym na mocy obowiązujących przepisów krajowych.
Ponieważ w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa, Rybołówstwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich nr 732/2005 w sprawie zatwierdzenia wykazu kontrolowanych nazw pochodzenia stosowanych w Rumunii w odniesieniu do win niemu- sujących, ze zmianami, przewidziano również stosowanie podnazwy pochodzenia Costesti w ramach ChNP Stefanesti jako podnazwy, która może towarzyszyć nazwie pochodzenia Stefanesti, należy również wskazać tę podnazwę pochodzenia, która obejmuje miejscowości dodawane do obszaru.-
Podnazwa pochodzenia Costesti -została przypadkowo pominięta w specyfikacji produktu przesłanej do Komisji Europejskiej w celu ubiegania się o ochronę. W związku z tym należy ją teraz dodać w celu zapewnienia zgodności z przepisami krajowymi odnoszącymi się do tej podnazwy pochodzenia, która może być stosowana na szczeblu krajowym, a także w odpowiedzi na wnioski producentów z miejscowości objętych podnazwą pochodzenia Costesti.-
Zmieniono rozdział III specyfikacji produktu oraz pkt 6 jednolitego dokumentu.
2. Wskazanie nowych przepisów dotyczących etykietowania
Do specyfikacji produktu dodano przepis dotyczący etykietowania - na etykiecie win z wyżej wymienionych miejscowości nazwę Costesti można umieścić obok obowiązkowej nazwy Stefanesti, jeżeli producenci sobie tego życzą, ponieważ nazwa Costesti (nazwa jednostki geograficznej mniejszej niż określony obszar DOC) widnieje w obowiązujących przepisach krajowych jako podnazwa w ramach chronionej kontrolowanej nazwy pochodzenia (DOC) Stefa- nesti (zarządzenie Ministra Rolnictwa nr 732/2005 z późniejszymi zmianami).-
W przeszłości nazwa Costesti kojarzyła się z tradycją uprawy winorośli i produkcji wina, ponieważ w tym regionie powstało i funkcjonowało słynne konsorcjum winiarskie.
Przez dodanie nazwy Costesti zapewnia się zgodność specyfikacji produktu z przepisami krajowymi określającymi nazwy rumuńskich chronionych nazw pochodzenia (ChNP) w odniesieniu do win gatunkowych.
W związku z tym kontrolowanej nazwie pochodzenia §tefane§ti - na życzenie lokalnych producentów - może towarzyszyć podnazwa Costesti, jak wskazano w przepisach krajowych dotyczących stosowania DOC §tefane§ti.
Co więcej, zgodnie z wolą producentów do kontrolowanej nazwy pochodzenia "STEFANESTI" można również dodać jedną z następujących nazw pojedynczych winnic (jednostki geograficzne mniejsze niż określony obszar): FLORICA, IZVORANI, GOLEASCA, VALENI, DEALUL SCHITULUI, VRANESTI, GORGANU, TOPOLOVENI lub SILISTENI.
Odpowiednio zmieniono rozdział XII specyfikacji produktu oraz pkt 9 jednolitego dokumentu.
W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.
23.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
22.04.2025Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
17.04.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2023.1390 |
Rodzaj: | Ogłoszenie |
Tytuł: | Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 |
Data aktu: | 01/12/2023 |
Data ogłoszenia: | 01/12/2023 |