Decyzja wykonawcza Komisji z dnia 27 marca 2023 r. ustanawiająca wykaz oznaczeń geograficznych chronionych na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013, w odniesieniu do których mają być składane wnioski o rejestrację międzynarodową zgodnie z art. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1753

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI
z dnia 27 marca 2023 r.
ustanawiająca wykaz oznaczeń geograficznych chronionych na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013, w odniesieniu do których mają być składane wnioski o rejestrację międzynarodową zgodnie z art. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1753
(2023/C 113/08)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1753 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie działań Unii po jej przystąpieniu do Aktu genewskiego Porozumienia lizbońskiego w sprawie nazw pochodzenia i oznaczeń geograficznych 1 , w szczególności jego art. 2 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Akt genewski Porozumienia lizbońskiego w sprawie nazw pochodzenia i oznaczeń geograficznych 2  ("akt genewski") jest umową międzynarodową, na mocy której umawiające się strony wdrażają system wzajemnej ochrony nazw pochodzenia i oznaczeń geograficznych.

(2) W następstwie decyzji Rady (UE) 2019/1754 3  w sprawie przystąpienia Unii do aktu genewskiego Unia złożyła dokument przystąpienia do aktu genewskiego w dniu 26 listopada 2019 r. Przystąpienie Unii do aktu genewskiego stało się skuteczne w dniu 26 lutego 2020 r. Ponieważ Unia była piątą umawiającą się stroną przystępującą do aktu genewskiego, akt genewski wszedł w życie tego samego dnia, zgodnie z jego art. 29 ust. 2.

(3) Zgodnie z art. 5 ust. 1 i 2 Aktu genewskiego właściwe organy każdej umawiającej się strony aktu genewskiego mogą składać wnioski o rejestrację międzynarodową nazwy pochodzenia lub oznaczenia geograficznego w Biurze Międzynarodowym Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, które rejestruje nazwę pochodzenia lub oznaczenie geograficzne w rejestrze międzynarodowym. Zgodnie z art. 9 aktu genewskiego pozostałe umawiające się strony mogą zdecydować, czy należy chronić daną nazwę pochodzenia lub oznaczenie geograficzne na ich terytoriach.

(4) Zgodnie z art. 1 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/1753, do celów tego rozporządzenia i aktów przyjętych na jego podstawie, termin "oznaczenia geograficzne" obejmuje chronione nazwy pochodzenia i chronione oznaczenia geograficzne w rozumieniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 4 .

(5) Zgodnie z art. 2 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/1753 Komisja, jako właściwy organ Unii, jest uprawniona do składania wniosków o rejestrację międzynarodową unijnych nazw pochodzenia i oznaczeń geograficznych w Biurze Międzynarodowym, od momentu przystąpienia Unii do aktu genewskiego, a następnie w regularnych odstępach czasu.

(6) W okresie od września do listopada 2022 r. państwa członkowskie przesłały Komisji, zgodnie z art. 2 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/1753, 73 wnioski o rejestrację w rejestrze międzynarodowym chronionych nazw pochodzenia, które pochodzą z ich terytorium i są chronione zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 1308/2013.

(7) W odniesieniu do nazw, które są chronione zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 1308/2013 jako chronione nazwy pochodzenia (ChNP) i chronione oznaczenia geograficzne (ChOG), należy składać wnioski o rejestrację w rejestrze międzynarodowym, odpowiednio jako nazwy pochodzenia i oznaczenia geograficzne.

(8) Należy zatem ustanowić wykaz chronionych nazw pochodzenia (ChNP) w oparciu o wspomniane wnioski państw członkowskich składane do Komisji i dotyczące rejestracji międzynarodowej oznaczeń geograficznych, które pochodzą z ich terytorium i są chronione w Unii zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 1308/2013.

(9) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych (Wino),

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł

W załączniku do niniejszej decyzji ustanawia się wykaz chronionych nazw pochodzenia podlegających ochronie na podstawie rozporządzenia (UE) nr 1308/2013, w odniesieniu do których Komisja ma składać wnioski o rejestrację międzynarodową.

Sporządzono w Brukseli dnia 27 marca 2023 r.

ZAŁĄCZNIK

Wykaz oznaczeń geograficznych chronionych w Unii zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 1308/2013 (chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych), w odniesieniu do których mają być składane wnioski o rejestrację międzynarodową zgodnie z art. 2 rozporządzenia (UE) 2019/1753

Hiszpania

- Tacoronte-Acentejo (ChNP)

- Abadía Retuerta (ChNP)

- Abona (ChNP)

- Dehesa Peñalba (ChNP)

- El Hierro (ChNP)

- La Gomera (ChNP)

- Urueña (ChNP)

- Valle de Güímar (ChNP)

- Valle de la Orotava (ChNP)

Francja

- Alsace grand cru Altenberg de Bergbieten (ChNP)

- Alsace grand cru Altenberg de Bergheim (ChNP)

- Alsace grand cru Altenberg de Wolxheim (ChNP)

- Alsace grand cru Brand (ChNP)

- Alsace grand cru Bruderthal (ChNP)

- Alsace grand cru Eichberg (ChNP)

- Alsace grand cru Engelberg (ChNP)

- Alsace grand cru Florimont (ChNP)

- Alsace grand cru Frankstein (ChNP)

- Alsace grand cru Froehn (ChNP)

- Alsace grand cru Furstentum (ChNP)

- Alsace grand cru Geisberg (ChNP)

- Alsace grand cru Gloeckelberg (ChNP)

- Alsace grand cru Goldert (ChNP)

- Alsace grand cru Hatschbourg (ChNP)

- Alsace grand cru Hengst (ChNP)

- Alsace grand cru Kaefferkopf (ChNP)

- Alsace grand cru Kanzlerberg (ChNP)

- Alsace grand cru Kessler (ChNP)

- Alsace grand cru Kastelberg (ChNP)

- Alsace grand cru Kirchberg de Barr (ChNP)

- Alsace grand cru Kirchberg de Ribeauvillé (ChNP)

- Alsace grand cru Kitterlé (ChNP)

- Alsace grand cru Mambourg (ChNP)

- Alsace grand cru Mandelberg (ChNP)

- Alsace grand cru Marckrain (ChNP)

- Alsace grand cru Moenchberg (ChNP)

- Alsace grand cru Muenchberg (ChNP)

- Alsace grand cru Ollwiller (ChNP)

- Alsace grand cru Osterberg (ChNP)

- Alsace grand cru Pfersigberg (ChNP)

- Alsace grand cru Pfingstberg (ChNP)

- Alsace grand cru Praelatenberg (ChNP)

- Alsace grand cru Rangen (ChNP)

- Alsace grand cru Rosacker (ChNP)

- Alsace grand cru Saering (ChNP)

- Alsace grand cru Schlossberg (ChNP)

- Alsace grand cru Schoenenbourg (ChNP)

- Alsace grand cru Sommerberg (ChNP)

- Alsace grand cru Sonnenglanz (ChNP)

- Alsace grand cru Spiegel (ChNP)

- Alsace grand cru Sporen (ChNP)

- Alsace grand cru Steinert (ChNP)

- Alsace grand cru Steingrubler (ChNP)

- Alsace grand cru Steinklotz (ChNP)

- Alsace grand cru Vorbourg (ChNP)

- Alsace grand cru Wiebelsberg (ChNP)

- Alsace grand cru Wineck-Schlossberg (ChNP)

- Alsace grand cru Winzenberg (ChNP)

- Alsace grand cru Zinnkoepflé (ChNP)

- Alsace grand cru Zotzenberg (ChNP)

- Coteaux Bourguignons (ChNP)

- Coteaux Varois en Provence (ChNP)

- Fronton (ChNP)

- Irancy (ChNP)

- Languedoc (ChNP)

- Luberon (ChNP)

- Malepère (ChNP)

- Montlouis-sur-Loire (ChNP)

- Orléans (ChNP)

- Saint-Bris (ChNP)

- Saint-Mont (ChNP)

- Ventoux (ChNP)

Włochy

- Bolgheri Sassicaia (ChNP)

1 Dz.U. L 271 z 24.10.2019, s. 1.
2 Dz.U. L 271 z 24.10.2019, s. 15.
3 Decyzja Rady (UE) 2019/1754 z dnia 7 października 2019 r. w sprawie przystąpienia Unii Europejskiej do Aktu genewskiego Porozumienia lizbońskiego w sprawie nazw pochodzenia i oznaczeń geograficznych (Dz.U. L 271 z 24.10.2019, s. 12).
4 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylające rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007 (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 671).

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2023.113.10

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza Komisji z dnia 27 marca 2023 r. ustanawiająca wykaz oznaczeń geograficznych chronionych na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013, w odniesieniu do których mają być składane wnioski o rejestrację międzynarodową zgodnie z art. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1753
Data aktu: 27/03/2023
Data ogłoszenia: 28/03/2023