Streszczenie decyzji Komisji z dnia 10 września 2021 r. ustanawiającej szczególne środki w celu naprawienia antykonkurencyjnych skutków naruszenia stwierdzonego w decyzji Komisji z dnia 5 marca 2008 r. w sprawie przyznania lub utrzymania w mocy przez Republikę Grecką praw przysługujących przedsiębiorstwu Public Power Corporation S.A. do wydobywania węgla brunatnego (postępowanie nr 2003/4428) (Sprawa AT.38700 - Greek lignite and electricity markets) (notyfikowana jako dokument C(2021)6595 final)

Streszczenie decyzji Komisji z dnia 10 września 2021 r. ustanawiającej szczególne środki w celu naprawienia antykonkurencyjnych skutków naruszenia stwierdzonego w decyzji Komisji z dnia 5 marca 2008 r. w sprawie przyznania lub utrzymania w mocy przez Republikę Grecką praw przysługujących przedsiębiorstwu Public Power Corporation S.A. do wydobywania węgla brunatnego (postępowanie nr 2003/4428)
(Sprawa AT.38700 - Greek lignite and electricity markets)

(notyfikowana jako dokument C(2021)6595 final)

(Jedynie tekst w języku angielskim jest autentyczny)

(2022/C 75/02)

(Dz.U.UE C z dnia 16 lutego 2022 r.)

Dnia 10 września 2021 r. Komisja przyjęła decyzję dotyczącą postępowania na podstawie art. 106 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE). Komisja podaje niniejszym do wiadomości zasadniczą treść decyzji.

(1)
Decyzją z dnia 5 marca 2008 r. Komisja stwierdziła, że Republika Grecka naruszyła art. 106 ust. 1 w związku z art. 102 TFUE, ponieważ przyznała i utrzymała w mocy prawa przysługujące przedsiębiorstwu Public Power Corporation ("PPC") do wydobywania węgla brunatnego w Grecji, stwarzając tym samym nierówne szanse dla podmiotów gospodarczych pod względem dostępu do wytwarzania energii elektrycznej z węgla brunatnego i umożliwiając PPC utrzymanie pozycji dominującej na hurtowym rynku energii elektrycznej w Grecji poprzez uniemożliwienie lub utrudnienie nowym podmiotom wejścia na rynek ("decyzja z 2008 r.").
(2)
Decyzją z dnia 4 sierpnia 2009 r. Komisja nadała wiążący charakter szeregowi środków zaproponowanych przez Republikę Grecką w celu zapewnienia konkurentom przedsiębiorstwa PPC dostępu do wytwarzania energii z węgla brunatnego na greckim rynku energii elektrycznej ("decyzja z 2009 r.").
(3)
Wyrokami z dnia 15 grudnia 2016 r. Sąd utrzymał w mocy decyzje Komisji z 2008 i 2009 r. W swoich wyrokach Sąd potwierdził istnienie nierówności szans względem konkurentów PPC spowodowanej przez niemal wyłączne prawa tego przedsiębiorstwa do eksploatacji węgla brunatnego.
(4)
Decyzją z dnia 17 kwietnia 2018 r. Komisja nadała wiążący charakter nowemu zestawowi środków zaradczych zaproponowanych przez Republikę Grecką, obejmującemu dostęp stron trzecich do wytwarzania energii elektrycznej z węgla brunatnego poprzez zbycie dwóch istniejących elektrowni należących do PPC zasilanych węglem brunatnym ("decyzja z 2018 r.").
(5)
Środki zatwierdzone przez Komisję w decyzjach z 2009 r. i 2018 r. nie zostały wdrożone przez Republikę Grecką.
(6)
W dniu 1 lutego 2021 r. Republika Grecka zaproponowała Komisji nowy zestaw środków zaradczych mający na celu zastąpienie środków uznanych za wiążące decyzją z 2018 r. W nowym wniosku uwzględniono plan Republiki Greckiej dotyczący likwidacji wszystkich istniejących elektrowni opalanych węglem brunatnym do 2023 r. oraz przewidziano dostęp konkurentów do mocy wytwarzania PPC za pośrednictwem produktów terminowych typu forward (tj. elektryczność sprzedawana na kilka miesięcy przed faktyczną dostawą). Komisja rozpoczęła konsultacje rynkowe w sprawie proponowanych środków w dniach 2 lutego 2021 r. i 5 lipca 2021 r. Republika Grecka przedstawiła ostateczną wersję środków zaradczych w dniu 1 września 2021 r.
(7)
W ramach środków, którym niniejsza decyzja nadaje wiążący charakter, Republika Grecka zobowiązuje się do zapewnienia, że PPC osiągnie pozycję sprzedawcy netto na greckim rynku terminowym poprzez sprzedaż 40-50 % energii wytwarzanej z węgla brunatnego na greckiej giełdzie energii lub na europejskiej giełdzie energii. Umożliwiając konkurentom dostęp do hurtowego rynku energii elektrycznej po stabilnych cenach w perspektywie długoterminowej oraz zapewniając płynność na greckim rynku terminowym, środki zaradcze zwiększą konkurencję na greckich rynkach energii elektrycznej, co będzie korzystne dla konsumentów.
(8)
PPC nie ma obowiązku rozliczania tej sprzedaży z wykorzystaniem energii elektrycznej wytwarzanej przez należącego do niego elektrownie opalane węglem brunatnym; może korzystać ze wszystkich swoich zakładów lub zdecydować się na ugodę finansową. W związku z powyższym, odnośne środki zaradcze działają równolegle z planem likwidacji przyjętym przez Republikę Grecką, jak i z celami Zielonego Ładu.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2022.75.2

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Streszczenie decyzji Komisji z dnia 10 września 2021 r. ustanawiającej szczególne środki w celu naprawienia antykonkurencyjnych skutków naruszenia stwierdzonego w decyzji Komisji z dnia 5 marca 2008 r. w sprawie przyznania lub utrzymania w mocy przez Republikę Grecką praw przysługujących przedsiębiorstwu Public Power Corporation S.A. do wydobywania węgla brunatnego (postępowanie nr 2003/4428) (Sprawa AT.38700 - Greek lignite and electricity markets) (notyfikowana jako dokument C(2021)6595 final)
Data aktu: 16/02/2022
Data ogłoszenia: 16/02/2022