Streszczenie decyzji Komisji z dnia 10 września 2021 r. ustanawiającej szczególne środki w celu naprawienia antykonkurencyjnych skutków naruszenia stwierdzonego w decyzji Komisji z dnia 5 marca 2008 r. w sprawie przyznania lub utrzymania w mocy przez Republikę Grecką praw przysługujących przedsiębiorstwu Public Power Corporation S.A. do wydobywania węgla brunatnego (postępowanie nr 2003/4428) (Sprawa AT.38700 - Greek lignite and electricity markets) (notyfikowana jako dokument C(2021)6595 final)

Streszczenie decyzji Komisji z dnia 10 września 2021 r. ustanawiającej szczególne środki w celu naprawienia antykonkurencyjnych skutków naruszenia stwierdzonego w decyzji Komisji z dnia 5 marca 2008 r. w sprawie przyznania lub utrzymania w mocy przez Republikę Grecką praw przysługujących przedsiębiorstwu Public Power Corporation S.A. do wydobywania węgla brunatnego (postępowanie nr 2003/4428)
(Sprawa AT.38700 - Greek lignite and electricity markets)

(notyfikowana jako dokument C(2021)6595 final)

(Jedynie tekst w języku angielskim jest autentyczny)

(2022/C 75/02)

(Dz.U.UE C z dnia 16 lutego 2022 r.)

Dnia 10 września 2021 r. Komisja przyjęła decyzję dotyczącą postępowania na podstawie art. 106 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE). Komisja podaje niniejszym do wiadomości zasadniczą treść decyzji.

(1)
Decyzją z dnia 5 marca 2008 r. Komisja stwierdziła, że Republika Grecka naruszyła art. 106 ust. 1 w związku z art. 102 TFUE, ponieważ przyznała i utrzymała w mocy prawa przysługujące przedsiębiorstwu Public Power Corporation ("PPC") do wydobywania węgla brunatnego w Grecji, stwarzając tym samym nierówne szanse dla podmiotów gospodarczych pod względem dostępu do wytwarzania energii elektrycznej z węgla brunatnego i umożliwiając PPC utrzymanie pozycji dominującej na hurtowym rynku energii elektrycznej w Grecji poprzez uniemożliwienie lub utrudnienie nowym podmiotom wejścia na rynek ("decyzja z 2008 r.").
(2)
Decyzją z dnia 4 sierpnia 2009 r. Komisja nadała wiążący charakter szeregowi środków zaproponowanych przez Republikę Grecką w celu zapewnienia konkurentom przedsiębiorstwa PPC dostępu do wytwarzania energii z węgla brunatnego na greckim rynku energii elektrycznej ("decyzja z 2009 r.").
(3)
Wyrokami z dnia 15 grudnia 2016 r. Sąd utrzymał w mocy decyzje Komisji z 2008 i 2009 r. W swoich wyrokach Sąd potwierdził istnienie nierówności szans względem konkurentów PPC spowodowanej przez niemal wyłączne prawa tego przedsiębiorstwa do eksploatacji węgla brunatnego.
(4)
Decyzją z dnia 17 kwietnia 2018 r. Komisja nadała wiążący charakter nowemu zestawowi środków zaradczych zaproponowanych przez Republikę Grecką, obejmującemu dostęp stron trzecich do wytwarzania energii elektrycznej z węgla brunatnego poprzez zbycie dwóch istniejących elektrowni należących do PPC zasilanych węglem brunatnym ("decyzja z 2018 r.").
(5)
Środki zatwierdzone przez Komisję w decyzjach z 2009 r. i 2018 r. nie zostały wdrożone przez Republikę Grecką.
(6)
W dniu 1 lutego 2021 r. Republika Grecka zaproponowała Komisji nowy zestaw środków zaradczych mający na celu zastąpienie środków uznanych za wiążące decyzją z 2018 r. W nowym wniosku uwzględniono plan Republiki Greckiej dotyczący likwidacji wszystkich istniejących elektrowni opalanych węglem brunatnym do 2023 r. oraz przewidziano dostęp konkurentów do mocy wytwarzania PPC za pośrednictwem produktów terminowych typu forward (tj. elektryczność sprzedawana na kilka miesięcy przed faktyczną dostawą). Komisja rozpoczęła konsultacje rynkowe w sprawie proponowanych środków w dniach 2 lutego 2021 r. i 5 lipca 2021 r. Republika Grecka przedstawiła ostateczną wersję środków zaradczych w dniu 1 września 2021 r.
(7)
W ramach środków, którym niniejsza decyzja nadaje wiążący charakter, Republika Grecka zobowiązuje się do zapewnienia, że PPC osiągnie pozycję sprzedawcy netto na greckim rynku terminowym poprzez sprzedaż 40-50 % energii wytwarzanej z węgla brunatnego na greckiej giełdzie energii lub na europejskiej giełdzie energii. Umożliwiając konkurentom dostęp do hurtowego rynku energii elektrycznej po stabilnych cenach w perspektywie długoterminowej oraz zapewniając płynność na greckim rynku terminowym, środki zaradcze zwiększą konkurencję na greckich rynkach energii elektrycznej, co będzie korzystne dla konsumentów.
(8)
PPC nie ma obowiązku rozliczania tej sprzedaży z wykorzystaniem energii elektrycznej wytwarzanej przez należącego do niego elektrownie opalane węglem brunatnym; może korzystać ze wszystkich swoich zakładów lub zdecydować się na ugodę finansową. W związku z powyższym, odnośne środki zaradcze działają równolegle z planem likwidacji przyjętym przez Republikę Grecką, jak i z celami Zielonego Ładu.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2022.75.2

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Streszczenie decyzji Komisji z dnia 10 września 2021 r. ustanawiającej szczególne środki w celu naprawienia antykonkurencyjnych skutków naruszenia stwierdzonego w decyzji Komisji z dnia 5 marca 2008 r. w sprawie przyznania lub utrzymania w mocy przez Republikę Grecką praw przysługujących przedsiębiorstwu Public Power Corporation S.A. do wydobywania węgla brunatnego (postępowanie nr 2003/4428) (Sprawa AT.38700 - Greek lignite and electricity markets) (notyfikowana jako dokument C(2021)6595 final)
Data aktu: 16/02/2022
Data ogłoszenia: 16/02/2022