Zaproszenie do składania wniosków 2023 - EAC/A14/2022 - Europejski Korpus Solidarności

Zaproszenie do składania wniosków 2023 - EAC/A14/2022
Europejski Korpus Solidarności
(2022/C 446/06)

1. Wprowadzenie i cele

Podstawą dla niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/888 z dnia 20 maja 2021 r. ustanawiające program "Europejski Korpus Solidarności" 1 , a także roczny program prac Europejskiego Korpusu Solidarności na 2023 r. (C(2022)5757). Program "Europejski Korpus Solidarności" obejmuje lata 2021-2027. Ogólne i szczegółowe cele programu "Europejski Korpus Solidarności" wymieniono w art. 3 rozporządzenia.

2. Działania

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków obejmuje następujące działania w ramach programu "Europejski Korpus Solidarności":

- Projekty wolontariatu

- Zespoły wolontariuszy na obszarach o wysokim priorytecie

- Projekty solidarnościowe

- Znak jakości działań w ramach wolontariatu solidarnościowego

- Znak jakości wolontariatu w zakresie pomocy humanitarnej

- Wolontariat w ramach Europejskiego Ochotniczego Korpusu Pomocy Humanitarnej.

3. Kwalifikowalność

O finansowanie w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności może się ubiegać każdy podmiot publiczny lub prywatny, o charakterze niedochodowym lub dochodowym, lokalny, regionalny, krajowy lub międzynarodowy. Ponadto o finansowanie na projekty solidarnościowe mogą ubiegać się grupy młodych osób, które zarejestrowały się w portalu Europejskiego Korpusu Solidarności.

We wszystkich działaniach Europejskiego Korpusu Solidarności mogą w pełni uczestniczyć następujące państwa 2 :

- 27 państw członkowskich Unii Europejskiej oraz kraje i terytoria zamorskie,

- państwa trzecie stowarzyszone z programem:

- państwa EFTA-EOG: Islandia i Liechtenstein,

- kraje kandydujące do UE 3 : Republika Turcji, Republika Macedonii Północnej.

Ponadto niektóre działania są otwarte dla podmiotów utworzonych zgodnie z prawem w państwach trzecich niestowa- rzyszonych z programem.

Więcej szczegółów na temat zasad uczestnictwa w programie można znaleźć w przewodniku po Europejskim Korpusie Solidarności na 2023 r.

4. Budżet i czas trwania projektów

Całkowity budżet przeznaczony na niniejsze zaproszenie do składania wniosków szacuje się na 142 200 000 EUR.

Całkowity budżet przeznaczony na zaproszenie do składania wniosków oraz jego podział znajduje się w rocznym programie prac Europejskiego Korpusu Solidarności na 2023 r., przyjętym 22 sierpnia 2022 r.; może on ulec zmianie w zależności od zmian rocznego programu prac Europejskiego Korpusu Solidarności. Potencjalni wnioskodawcy powinni regularnie sprawdzać roczny program prac Europejskiego Korpusu Solidarności oraz dokonywane w nim zmiany, opublikowane na stronie: https://europa.eu/youth/solidarity/organisations/reference-documents-resources_pl.

Przyznane dotacje oraz czas trwania projektów są różne w zależności od takich czynników jak rodzaj projektu i rodzaj kwalifikowalnych wnioskodawców.

5. Termin składania wniosków

Określone poniżej terminy składania wniosków upływają o godzinie 12:00 (w południe) czasu obowiązującego w Brukseli.

Projekty wolontariatu 23 lutego 2023 r.
(runda fakultatywna) 4 października 2023 r.
Projekty solidarnościowe 23 lutego 2023 r.
(runda fakultatywna) 4 maja 2023 r.
4 października 2023 r.

Określone poniżej terminy składania wniosków upływają o godzinie 17:00 czasu obowiązującego w Brukseli.

Zespoły wolontariuszy na obszarach o wysokim priorytecie 8 lutego 2023 r.
Wolontariat w ramach Europejskiego Ochotniczego Korpusu Pomocy Humanitarnej 3 maja 2023 r.

Wnioski o przyznanie znaku jakości można składać w sposób ciągły.

Szczegółowe instrukcje dotyczące składania wniosków można znaleźć w przewodniku po Europejskim Korpusie Solidarności na 2023 r.

6. Szczegółowe informacje

Szczegółowe warunki niniejszego zaproszenia do składania wniosków wraz z priorytetami można znaleźć w przewodniku po Europejskim Korpusie Solidarności na 2023 r. pod adresem: https://europa.eu/youth/solidarity/organisations/ calls-for-proposals_pl

Przewodnik po Europejskim Korpusie Solidarności na 2023 r. jest integralną częścią niniejszego zaproszenia do składania wniosków, a określone w nim warunki uczestnictwa i finansowania mają w całości zastosowanie do niniejszego zaproszenia.

1 Dz.U. L 202 z 8.6.2021, s. 32.
2 Podmioty utworzone zgodnie z prawem i osoby legalnie przebywające w tych krajach.
3 Z zastrzeżeniem podpisania dwustronnych układów o stowarzyszeniu.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2022.446.29

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków 2023 - EAC/A14/2022 - Europejski Korpus Solidarności
Data aktu: 24/11/2022
Data ogłoszenia: 24/11/2022