Komunikat Komisji w sprawie wytycznych dotyczących odliczania kwot na mocy art. 105 ust. 1, 2 i 5 rozporządzenia (WE) nr 1224/2009 i zastępujący komunikat

Komunikat Komisji w sprawie wytycznych dotyczących odliczania kwot na mocy art. 105 ust. 1, 2 i 5 rozporządzenia (WE) nr 1224/2009 i zastępujący komunikat 2012/C 72/07
(2022/C 369/03)

Gdy Komisja ustali, że państwo członkowskie przekroczyło przyznane kwoty, dokonuje - zgodnie z art. 105 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1224/2009 - odliczeń od przyszłych kwot tego państwa członkowskiego.

Zgodnie z art. 105 ust. 2 w przypadku przekroczenia przyznanej w danym roku państwu członkowskiemu kwoty Komisja dokona odliczeń od rocznej kwoty tego państwa członkowskiego w następnym roku lub w następnych latach.

Jeżeli odliczenie zgodne z art. 105 ust. 1 i 2 nie może być dokonane w odniesieniu do przełowionej kwoty, ponieważ kwota ta nie została danemu państwu członkowskiemu przyznana lub nie jest wystarczająca, zgodnie z art. 105 ust. 5 odliczeń można dokonywać, po konsultacji z danym państwem członkowskim, w następnym roku lub w następnych latach od kwot dotyczących innych stad lub grup stad ryb, przyznanych temu państwu członkowskiemu na tym samym obszarze geograficznym, lub o tej samej wartości handlowej.

Aby umożliwić przejrzyste i spójne stosowanie tych przepisów w zgodzie z zasadą równego traktowania, Komisja pragnie podać do publicznej wiadomości zasady, którymi będzie się kierować przy dokonywaniu odliczeń względem kwot.

Niniejszy komunikat zastępuje komunikat 2012/C 72/07 1  i uzupełnia jego treść o następującą informację: odliczenia w przypadku przełowienia kwoty dotyczącej stad zarządzanych przez regionalne organizacje ds. zarządzania rybołówstwem i dostępnej dla danego państwa członkowskiego w danym roku powinny, w stosownych przypadkach, być dostosowane do harmonogramu danych regionalnych organizacji ds. zarządzania rybołówstwem.

W związku z tym Komisja, stosując art. 105 ust. 1, 2 i 5 rozporządzenia (WE) nr 1224/2009, będzie kierować się następującymi zasadami:

1. Odliczenie (zwane dalej "wyrównaniem"), łącznie z kwotami wynikającymi z obowiązujących mnożników, musi zostać dokonane w całości w roku następującym po roku, w którym doszło do przełowienia.

W przypadku przełowienia kwot dotyczących stad zarządzanych przez regionalne organizacje ds. zarządzania rybołówstwem wyrównanie, w tym kwoty wynikające z obowiązujących mnożników, musi jednak zostać dokonane w roku (latach), w którym(-ych) dokonano dostosowania, lub w roku (latach) określonym(-ych) przez daną regionalną organizację ds. zarządzania rybołówstwem.

2. Jeżeli wysokość wyrównania przewyższa wielkość dostępnej kwoty, odliczenie obejmie całość dostępnej kwoty w roku następującym po roku, w którym doszło do przełowienia. Pozostała ilość zostanie odliczona od kwot dostępnych w kolejnym roku lub - w stosownych przypadkach - w kolejnych latach, do momentu całkowitego wyrównania kwoty przełowienia (z uwzględnieniem kwot wynikających z obowiązujących mnożników).

3. W drodze odstępstwa od pkt 2 powyżej możliwe będzie w sytuacjach wyjątkowych przyznanie łagodniejszego trybu wyrównania (tj. w stosunku 50/50 w ciągu dwóch lat lub jako odsetek spłaty należnej kwoty rozłożony na okres dłuższy niż dwa lata), jeżeli spełniony jest jeden z następujących warunków:

a) w przypadku gdy zasoby ryb są zarządzane w sposób zrównoważony w oparciu o opinie naukowe opracowane dla danego stada; albo

b) jeżeli dane stado jest poławiane w ramach połowów wielogatunkowych, a znaczące ograniczenie kwoty uniemożliwiłoby eksploatację gatunków powiązanych w ramach tych połowów wielogatunkowych; albo

c) jeżeli określone przepisy międzynarodowe (takie jak przepisy regionalnych organizacji ds. rybołówstwa) dotyczące mechanizmu wyrównania dla danego stada przewidują łagodniejszy tryb wyrównania rozłożony na okres co najmniej dwóch lat.

4. Jeżeli dokonanie odliczeń od kwoty dla danego stada w roku następującym po roku, w którym doszło do przełowienia, nie jest możliwe, ponieważ danemu państwu członkowskiemu nie przyznano stosownej kwoty, odliczenie zostanie dokonane w odniesieniu do innych stad w tym samym obszarze geograficznym lub o tej samej wartości handlowej, zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1224/2009. Stada te zostaną wyłonione na podstawie następujących kryteriów:

a) odliczenia będą dokonywane w odniesieniu do stad, które występują w tym samym obszarze geograficznym, zgodnie z art. 105 ust. 5, przy czym najlepiej, jeśli są one poławiane przez tę samą flotę, która dokonała przełowienia;

b) jeżeli więcej niż jedno stado spełnia kryteria zawarte w lit. a), priorytetowo traktowane będą odliczenia od kwoty połowowej stad, których stan ochrony uważa się za najgorszy na podstawie odpowiednich opinii naukowych.

5. Jeżeli odliczenia dotyczą stad zarządzanych przez regionalne organizacje ds. zarządzania rybołówstwem, Komisja może dokonać odliczeń - z uwzględnieniem kwot wynikających z obowiązujących mnożników - zgodnie z pkt 2-4, począwszy od roku (lat) objętego(-ych) korektą określonego(-ych) przez daną regionalną organizację ds. zarządzania rybołówstwem.

1 Komunikat Komisji - Wytyczne dotyczące odliczania kwot na mocy art. 105 ust. 1, 2 i 5 rozporządzenia (WE) nr 1224/2009 (Dz.U. C 72 z 10.3.2012, s. 27) zmieniony komunikatem 2019/C 192/03 (Dz.U. C 192 z 7.6.2019, s. 5).

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2022.369.3

Rodzaj: Komunikat
Tytuł: Komunikat Komisji w sprawie wytycznych dotyczących odliczania kwot na mocy art. 105 ust. 1, 2 i 5 rozporządzenia (WE) nr 1224/2009 i zastępujący komunikat
Data aktu: 26/09/2022
Data ogłoszenia: 27/09/2022
Data wejścia w życie: 27/09/2022