Noty wyjaśniające do Nomenklatury scalonej Unii Europejskiej

Noty wyjaśniające do Nomenklatury scalonej Unii Europejskiej
(2022/C 29/03)

Zgodnie z art. 9 ust. 1 lit. a) rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 1  w Notach wyjaśniających do Nomenklatury scalonej Unii Europejskiej 2  wprowadza się następujące zmiany:
Na stronie 412 dodaje się notę wyjaśniającą w brzmieniu:

"9503 00 41 Wypchane

Wypchane zabawki objęte tą pozycją zazwyczaj składają się z zewnętrznej powłoki wykonanej z miękkiego materiału i są wypełnione elastycznym/miękkim materiałem, dzięki czemu są przyjemne w dotyku. Modułu dźwiękowego, obudowy baterii ani szkieletu nie uważa się za materiał wypełniający. Wypchana zabawka nie musi być całkowicie wypełniona, o ile wypchane części nadają jej zasadniczy charakter wypchanej zabawki. Zob. rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/352* i rozporządzenie Komisji (WE) nr 2184/97** w odniesieniu do zabawek, które należy klasyfikować do podpozycji 9503 00 41.

(*) Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/352 z dnia 2 marca 2015 r. dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej (Dz.U. L 61 z 5.3.2015, s. 5).

(**) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 2184/97 z dnia 3 listopada 1997 r. dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej (Dz.U. L 299 z 4.11.1997, s. 6).

Inne przykłady zabawek, które należy klasyfikować do podpozycji 9503 00 41 jako zabawki wypchane przedstawiające zwierzęta lub postacie inne niż ludzkie:

grafika

Wypchana zabawka wykonana z miękkiej tkaniny pluszowej przedstawiająca misia, o wysokości w przybliżeniu 30 cm, ze stosunkowo dużą głową, rękami i nogami, w których znajduje się wypełnienie, i z wbudowanym modułem dźwiękowym. Oprócz modułu dźwiękowego w korpusie znajduje się również niewielka ilość wypełnienia.

grafika

Mały śpiewający miś z funkcjami interaktywnymi, o wysokości w przybliżeniu 19 cm.

Korpus wykonany jest z tworzywa sztucznego, zawiera moduł dźwiękowy zasilany baterią oraz trzy podświetlane przyciski.

Głowa, nogi, stopy, ramiona i dłonie zawierają materiał wypełniający. Wypchane części stanowią razem przeważającą część wypełnienia.

grafika

Zabawka przedstawiająca wypchaną głowę konia przymocowaną do drewnianego kija (o długości 60-100 cm) z dwoma kołami przymocowanymi u dołu.

Przykłady zabawek, które należy klasyfikować do podpozycji 9503 00 49 jako pozostałe zabawki przedstawiające zwierzęta lub postacie inne niż ludzkie:

grafika

Zabawka przedstawiająca psa, o wysokości w przybliżeniu 25 cm, pokryta miękką pluszową dzianiną. Posiada korpus i szkielet z tworzywa sztucznego, wyposażony w silnik na baterie i moduł dźwiękowy. Cztery łapy mają warstwę wyściółki przymocowaną od wewnętrznej strony, a głowa zawiera materiał wypełniający.

grafika

Zabawka przedstawiająca lamę, o wysokości w przybliżeniu 17 cm, pokryta miękką pluszową tkaniną. Korpus, głowa i szkielet są wykonane z tworzywa sztucznego. Pomiędzy plastikową głową a miękką pluszową tkaniną pokrywającą głowę znajduje się warstwa wyściółki, natomiast korpus nie zawiera materiału wypełniającego. Zabawka posiada silnik na baterie, który porusza nogami i ogonkiem, oraz moduł dźwiękowy.

grafika

Zabawka przedstawiająca kotka, o wysokości w przybliżeniu15 cm, pokryta miękką dzianiną pluszową. Posiada korpus i szkielet z tworzywa sztucznego, wyposażony w silnik na baterie oraz moduł dźwiękowy. Wszystkie cztery łapy są wypchane.

grafika

Zabawka przedstawiająca psa ratownika, o wysokości w przybliżeniu 30 cm, pokryta miękką dzianiną pluszową. Posiada korpus i szkielet z tworzywa sztucznego, wyposażony w silnik na baterie oraz moduł dźwiękowy. Cztery łapy i część pyska zawierają materiał wypełniający."

1 Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1).
2 Dz.U. C 119 z 29.3.2019, s. 1.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024