Termin składania zgłoszeń: 27 września 2022 r. o godz. 12.00 (w południe) czasu obowiązującego w BrukseliSPIS TREŚCI
1. PRZEPISY OGÓLNE
2. JAKIE BĘDĄ MOJE OBOWIĄZKI?
3. CZY SPEŁNIAM WARUNKI UDZIAŁU?
3.1. Warunki ogólne
3.2. Warunki szczegółowe - języki
3.3. Warunki szczegółowe - kwalifikacje i doświadczenie zawodowe
4. JAK PRZEBIEGA KONKURS?
4.1. Opis procedur konkursowych
4.2. Języki używane w konkursie
4.2.1. Wymagania dotyczące języków
4.2.2. Języki zgłoszenia i testów
4.2.3. Języki wykorzystywane do komunikacji
4.3. Etapy konkursu
4.3.1. Składanie zgłoszeń
4.3.2. Selekcja wstępna: testy z zakresu rozumienia i analizy
4.3.3. Kontrola spełniania warunków udziału
4.3.4. Talent Screener
4.3.5. Ocena zintegrowana
4.3.6. Sprawdzenie dokumentów potwierdzających i sporządzenie listy rezerwowej
5. RÓWNE SZANSE I RACJONALNE DOSTOSOWANIA DLA KANDYDATÓW O SZCZEGÓLNYCH POTRZEBACH
ZAŁĄCZNIK I - Typowe obowiązki
ZAŁĄCZNIK II - Przepisy ogólne mające zastosowanie do konkursów otwartych
ZAŁĄCZNIK III - Przykładowe minimalne kwalifikacje
ZAŁĄCZNIK IV - Talent Screener: kryteria i procedura naboru
1. PRZEPISY OGÓLNE
Europejski Urząd Doboru Kadr (EPSO) organizuje konkurs otwarty na podstawie kwalifikacji i testów w celu stworzenia listy rezerwowej, z której Europejska Służba Działań Zewnętrznych (ESDZ) będzie mogła rekrutować nowych urzędników służby publicznej na stanowiska kierowników ds. administracyjnych (grupa funkcyjna AST).
Niniejsze ogłoszenie o konkursie wraz z załącznikami stanowi prawnie wiążące zasady tego konkursu.
Pożądana liczba laureatów: 40
2. JAKIE BĘDĄ MOJE OBOWIĄZKI?
Kierownicy ds. administracyjnych pomagają szefom delegatur UE w wypełnianiu ich zadań związanych z bieżącym zarządzaniem delegaturą zgodnie z obowiązującymi zasadami i przepisami, przede wszystkim w zakresie właściwego zarządzania budżetem administracyjnym, zasobami ludzkimi i logistyką oraz w zakresie bezpieczeństwa i ochrony delegatury. Stanowisko kierownika ds. administracyjnych jest kluczowe w delegaturze UE. Odpowiada on za właściwe bieżące działanie delegatury i jej stosunki administracyjne z państwem przyjmującym. Wykonuje on więc bardzo szeroki zakres satysfakcjonujących zadań umożliwiających kontakty z różnorodnymi partnerami. Dokładniejsze informacje o typowych obowiązkach zatrudnionych laureatów konkursu zawiera załącznik I.
Zgodnie z decyzją Rady 2010/427/UE z dnia 26 lipca 2010 r. określającą organizację i zasady funkcjonowania Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych każdy członek personelu ESDZ okresowo pracuje w delegaturach UE. Podczas swojej kariery zawodowej urzędnicy ESDZ pracują rotacyjnie w różnych regionach świata, w centrali ESDZ i na różnych stanowiskach. Niektóre delegatury znajdują się w państwach, w których warunki życia i bezpieczeństwa mogą być trudne. Oprócz wynagrodzenia podstawowego wypłacany jest dodatek związany z warunkami życia panującymi w miejscu zatrudnienia. W przypadku gdy urzędnik jest zatrudniony w państwie, w którym warunki życia uznaje się za równoważne z warunkami życia w UE, dodatek taki nie jest wypłacany.
Praca na stanowisku kierownika ds. administracyjnych w delegaturze UE wymaga poświadczenia bezpieczeństwa osobowego. Laureaci konkursu będą musieli przejść procedurę sprawdzającą w zakresie poświadczenia bezpieczeństwa w swoim państwie członkowskim, chyba że już mają ważne poświadczenie bezpieczeństwa na poziomie EU SECRET lub wyższym (zob. również pkt 5 Przepisów ogólnych mających zastosowanie do konkursów otwartych w załączniku II do niniejszego ogłoszenia). Poświadczenie bezpieczeństwa osobowego jest wymagane przez cały okres oddelegowania w delegaturze.
3. CZY SPEŁNIAM WARUNKI UDZIAŁU?
Aby spełniać warunki udziału, kandydat musi spełniać wszystkie poniższe ogólne i szczegółowe warunki udziału w dniu, w którym upływa termin składania zgłoszeń.
3.1. Warunki ogólne
Kandydat musi:
a) korzystać z pełni praw obywatelskich jako obywatel państwa członkowskiego UE,
b) mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej,
c) mieć odpowiednie cechy charakteru niezbędne do wykonywania przyszłych obowiązków.
3.2. Warunki szczegółowe - języki
Kandydat musi znać przynajmniej dwa z 24 języków urzędowych UE, zgodnie z pkt 4.2.1 poniżej.
3.3. Warunki szczegółowe - kwalifikacje i doświadczenie zawodowe
Kandydat musi mieć:
a) wykształcenie na poziomie pomaturalnym trwające co najmniej 2 lata, potwierdzone dyplomem w następujących dziedzinach: prawo, administracja w biznesie, zarządzanie zasobami ludzkimi, finanse, księgowość, logistyka, zarządzanie budynkami lub inżynieria, oraz zdobyte po uzyskaniu dyplomu co najmniej 6-letnie odpowiednie doświadczenie zawodowe
albo
b) wykształcenie średnie, potwierdzone świadectwem uprawniającym do podjęcia nauki na poziomie pomaturalnym, oraz zdobyte po uzyskaniu świadectwa co najmniej 9-letnie odpowiednie doświadczenie zawodowe.
Doświadczenie zawodowe, o którym mowa w lit. a) i b) powyżej, zostanie uznane za odpowiednie, jeżeli jest związane z obowiązkami opisanymi w załączniku I do niniejszego ogłoszenia.
Przykładowe minimalne kwalifikacje znajdują się w załączniku III.
4. JAK PRZEBIEGA KONKURS?
4.1. Opis procedur konkursowych
Konkurs składa się z następujących etapów:
- składanie zgłoszeń (zob. pkt 4.3.1)
- selekcja wstępna: testy z zakresu rozumienia i analizy (zob. pkt 4.3.2)
- kontrola spełniania warunków udziału (zob. pkt 4.3.3)
- Talent Screener (zob. pkt 4.3.4)
- ocena zintegrowana: dwa testy oceniające kompetencje ogólne (studium przypadku i rozmowa sytuacyjna badająca poziom kompetencji) i jeden test oceniający kompetencje związane z dziedziną konkursu (rozmowa dotycząca dziedziny konkursu) (zob. pkt 4.3.5)
- sprawdzenie dokumentów potwierdzających i sporządzenie listy rezerwowej (zob. pkt 4.3.6).
Informacje dotyczące organizacji testów (udział zdalny lub osobisty) oraz inne niezbędne informacje i instrukcje będą podane w zaproszeniach na testy.
Podczas testów zdawanych przez kandydatów osobiście EPSO zapewni, by warunki, w jakich odbywają się testy, były zgodne z zaleceniami właściwych organów ds. zdrowia publicznego (Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób lub innych organów międzynarodowych, europejskich i krajowych).
Kandydaci muszą zarezerwować terminy testów z zakresu rozumienia i analizy oraz studium przypadku zgodnie z instrukcjami otrzymanymi od EPSO. Zazwyczaj EPSO daje kandydatom do wyboru kilka terminów na testy z zakresu rozumienia i analizy oraz jeden termin na studium przypadku. Okresy rezerwowania terminu i przeprowadzania testów są ograniczone.
4.2. Języki używane w konkursie
4.2.1. Wymagania dotyczące języków
Kandydaci biorący udział w tym konkursie muszą:
a) znać gruntownie jeden z 24 języków urzędowych UE (na poziomie co najmniej C1) -jest to "język 1" kandydata,
b) oraz znać zadowalająco język angielski lub francuski (na poziomie co najmniej B2) - jest to "język 2" kandydata. Język 2 kandydata musi być inny niż jego język 1.
Wskazane powyżej minimalne poziomy dotyczą każdej umiejętności językowej (mówienia, pisania, czytania i słuchania) wymaganej w formularzu zgłoszeniowym. Umiejętności te odpowiadają poziomom opisanym w europejskim systemie opisu kształcenia językowego.
Wymagania dotyczące języka 2 w tym konkursie wynikają ze specyfiki obowiązków personelu ESDZ, w szczególności kierowników ds. administracyjnych w delegaturach UE na całym świecie.
ESDZ wspiera Wysokiego Przedstawiciela w realizowaniu wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Unii Europejskiej (WPZiB). Faktycznymi językami roboczymi WPZiB są angielski i francuski. Dlatego też ESDZ wymaga od swoich pracowników umiejętności pracy w języku angielskim lub francuskim. Wymóg ten jest regularnie uwzględniany jako kryterium kwalifikowalności we wszystkich wewnętrznych i zewnętrznych ogłoszeniach o naborze publikowanych przez ESDZ.
Znajomość innych języków może być atutem, jednak w delegaturach UE pracownicy wykonują swoje zadania głównie w języku angielskim, głównie w języku francuskim lub też w obu tych językach. W wielu delegaturach dominującym językiem jest angielski. Na drugim miejscu jest język francuski, który jest głównym językiem roboczym w 26 % delegatur UE.
Znajomość co najmniej jednego z tych języków jest niezbędna do tego, aby nowo zatrudnieni kierownicy ds. administracyjnych byli zdolni do wykonywania obowiązków wymienionych w załączniku I do niniejszego ogłoszenia w jednej z delegatur UE niezwłocznie po zatrudnieniu. Właściwe wykonywanie tych obowiązków jest niemożliwe bez skutecznej komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej. Zdolność do wykonywania obowiązków niezwłocznie po zatrudnieniu i do skutecznej komunikacji jest szczególnie ważna dla kierowników ds. administracyjnych, ponieważ odgrywają oni kluczową rolę w bieżącym funkcjonowaniu delegatury, w zapewnianiu logistyki, niezbędnego zaopatrzenia i usług, a także w gwarantowaniu bezpieczeństwa i ochrony personelu i aktywów.
Jeżeli chodzi o komunikację zewnętrzną, należy podkreślić, że międzynarodowa komunikacja dyplomatyczna (stosunki dyplomatyczne z państwami członkowskimi i państwami trzecimi) odbywa się w języku angielskim i francuskim. Nowo zatrudnieni kierownicy ds. administracyjnych będą musieli utrzymywać stosunki - głównie w języku angielskim lub francuskim - z państwem przyjmującym (np. w kwestiach protokolarnych), a także z dyplomatami, w tym z państw członkowskich UE reprezentowanych w państwie przyjmującym (np. w kwestiach bezpieczeństwa lub konsularnych).
Jeżeli chodzi o komunikację wewnętrzną, w celu wykonywania swoich obowiązków kierownicy ds. administracyjnych będą w dużym stopniu polegać na pracownikach miejscowych, których drugim językiem jest zazwyczaj język angielski lub francuski, i współpracować z nimi (pracownicy miejscowi są wybierani ze względu na znajomość jednego z tych języków, w zależności od delegatury). Nowo zatrudnieni kierownicy ds. administracyjnych będą również polegać na wsparciu centrali ESDZ i swoich odpowiedników - innych kierowników ds. administracyjnych. Ponieważ głównymi językami roboczymi ESDZ są angielski i francuski, kierownicy ds. administracyjnych muszą być w stanie pracować w co najmniej jednym z tych dwóch języków, aby móc korzystać z tego wsparcia. Narzędzia informatyczne, z których zatrudnieni urzędnicy będą codziennie korzystać w swojej pracy, są dostępne wyłącznie w języku angielskim i francuskim, podobnie jak kursy szkoleniowe dla nowych pracowników.
Z powodów wymienionych powyżej kandydaci muszą znać język angielski lub francuski, aby mogli wykonywać swoje obowiązki niezwłocznie po zatrudnieniu. Decyduje to również o wyborze języka testów sprawdzających kompetencje ogólne i kompetencje związane z dziedziną konkursu (zob. pkt 4.2.2 poniżej).
4.2.2. Języki zgłoszenia i testów
Na różnych etapach konkursu stosowane będą następujące języki:
Etap konkursu |
Testy |
Język |
Składanie zgłoszeń |
- |
Dowolny spośród 24 języków urzędowych UE, z wyjątkiem sekcji Talent Screener, którą kandydat musi wypełnić w swoim języku 2
|
Selekcja wstępna |
Testy z zakresu rozumienia i analizy |
Język 1 |
Ocena zintegrowana |
Rozmowa związana z dziedziną konkursu |
Język 2 |
Studium przypadku |
Język 2 |
Rozmowa sytuacyjna badająca poziom kompetencji |
Język 2 |
Kandydaci proszeni są o wypełnienie części formularza zgłoszeniowego "Talent Screener" w języku angielskim lub francuskim, tj. w jednym z języków, w których muszą być w stanie wykonywać swoje obowiązki niezwłocznie po zatrudnieniu.
4.2.3. Języki wykorzystywane do komunikacji
W komunikacji między kandydatami a EPSO stosuje się następujące zasady:
a) EPSO będzie się kontaktowało z kandydatami, którzy przedłożyli zatwierdzone zgłoszenia, za pomocą konta EPSO lub poczty elektronicznej w jednym z języków, które kandydaci znają na poziomie B2 lub wyższym, zgodnie ze ich deklaracją w sekcji "Rozumienie tekstu pisanego" w zgłoszeniu.
b) W przypadku wniosków i skarg, o których mowa w pkt 4.2.1 i 4.2.2 Przepisów ogólnych mających zastosowanie do konkursów otwartych (załącznik II do niniejszego ogłoszenia), kandydatów zachęca się, aby składali je w swoim języku 2. EPSO będzie udzielać odpowiedzi zgodnie z lit. a).
c) Wszelkie inne pytania kandydaci mogą kierować do EPSO za pośrednictwem internetowego formularza kontaktowego w dowolnym z 24 języków urzędowych UE, a EPSO udzieli odpowiedzi w jednym z języków wskazanych przez kandydata jako język, w którym pragnie otrzymać odpowiedź.
4.3. Etapy konkursu
4.3.1. Składanie zgłoszeń
Aby zgłosić się do konkursu, trzeba mieć konto EPSO. Kandydat, który nie ma konta EPSO, będzie musiał je utworzyć. Kandydat może utworzyć tylko jedno konto EPSO do wysyłania wszystkich swoich zgłoszeń.
Kandydaci mogą składać zgłoszenia wyłącznie przez internet na stronie EPSO https://epso.europa.eu/job-opportunities do 27 września 2022 r. o godz. 12.00 (w południe) czasu obowiązującego w Brukseli
Zatwierdzając formularz zgłoszeniowy, kandydat oświadcza, że spełnia wszystkie warunki określone w sekcji "Czy spełniam warunki udziału?". Po zatwierdzeniu formularza zgłoszeniowego kandydat nie może wprowadzić do niego żadnych zmian. Za wypełnienie i przesłanie zgłoszenia w terminie odpowiada kandydat.
Kandydat będzie musiał umieścić na swoim koncie EPSO zeskanowane kopie dokumentów potwierdzających oświadczenia złożone w formularzu zgłoszeniowym, w tym w sekcji Talent Screener, chyba że otrzyma inne instrukcje. Dodatkowe informacje i instrukcje zostaną przekazane przez EPSO.
4.3.2. Selekcja wstępna: testy z zakresu rozumienia i analizy
Wszyscy kandydaci, którzy zatwierdzili swoje zgłoszenia w terminie, zostaną zaproszeni do serii testów z zakresu rozumienia i analizy organizowanych w następujący sposób:
Testy |
Język |
Pytania |
Czas trwania |
Punktacja |
Wymagane minimum |
Test rozumienia tekstu pisanego |
Język 1 |
20 pytań |
35 minut |
Od 0 do 20 |
20/40 |
Test operowania danymi liczbowymi |
10 pytań |
20 minut |
Od 0 do 10 |
Test myślenia abstrakcyjnego |
10 pytań |
10 minut |
Od 0 do 10 |
Zgłoszenia kandydatów, którzy uzyskali wymagane minimum punktów, zostaną sprawdzone pod kątem spełniania warunków udziału w konkursie, jak określono w pkt 4.3.3.
Wyniki tych testów nie zostaną dodane do ostatecznej całkowitej liczby punktów.
4.3.3. Kontrola spełniania warunków udziału
Jedynie zgłoszenia kandydatów, którzy uzyskali wymagane minimum punktów w testach wstępnych z zakresu rozumienia i analizy, zostaną sprawdzone pod kątem spełniania warunków udziału w konkursie. Zgłoszenia pozostałych kandydatów nie będą sprawdzane.
Kontrola spełniania warunków udziału w konkursie obejmuje sprawdzenie zgodności z warunkami udziału określonymi w punkcie 3 ("Czy spełniam warunki udziału?") niniejszego ogłoszenia. Odbywa się to na podstawie oświadczeń kandydatów złożonych w formularzu zgłoszeniowym. Dokumenty potwierdzające oświadczenia kandydatów dotyczące spełniania warunków udziału zostaną zweryfikowane przez komisję konkursową na późniejszym etapie konkursu (zob. pkt 4.3.6).
4.3.4. Talent Screener
Kandydaci uznani, na podstawie swoich oświadczeń, za spełniających warunki udziału w konkursie przejdą nabór na podstawie kwalifikacji. W tym celu komisja konkursowa przeprowadzi ocenę porównawczą atutów wszystkich kandydatów spełniających warunki udziału zgodnie z załącznikiem IV do niniejszego ogłoszenia.
Na podstawie tej oceny komisja konkursowa sporządzi listę kandydatów według całkowitej liczby uzyskanych przez nich punktów. Kandydaci z najwyższymi wynikami zostaną zaproszeni do etapu oceny zintegrowanej.
Punkty przyznane kandydatowi na etapie Talent Screener nie zostaną dodane do ostatecznej całkowitej liczby punktów.
Dokumenty potwierdzające odpowiedzi kandydatów na pytania w sekcji Talent Screener zostaną zweryfikowane przez komisję konkursową na późniejszym etapie konkursu (zob. pkt 4.3.6).
4.3.5. Ocena zintegrowana
Liczba kandydatów zaproszonych do etapu oceny zintegrowanej będzie maksymalnie trzy razy większa niż pożądana liczba laureatów.
Celem oceny zintegrowanej jest ocena kompetencji ogólnych i kompetencji związanych z dziedziną konkursu.
a) Testy oceniające kompetencje ogólne
Kompetencje ogólne będą oceniane za pomocą dwóch testów, przeprowadzanych w języku 2 kandydata, zgodnie z poniższą tabelą:
Kompetencja |
Test |
Punktacja |
Wymagane minimum |
1. Umiejętność analizowania i rozwiązywania problemów |
Studium przypadku |
Od 0 do 10 |
Wymagane minimum łącznie: 35/70 |
2. Komunikacja |
Studium przypadku |
Od 0 do 10 |
3. Jakość i wydajność pracy |
Studium przypadku |
Od 0 do 10 |
4. Nauka i rozwój osobisty |
Rozmowa sytuacyjna badająca poziom kompetencji |
Od 0 do 10 |
5. Ustalanie priorytetów i organizacja |
Studium przypadku |
Od 0 do 10 |
6. Odporność |
Rozmowa sytuacyjna badająca poziom kompetencji |
Od 0 do 10 |
7. Umiejętność pracy w zespole |
Rozmowa sytuacyjna badająca poziom kompetencji |
Od 0 do 10 |
Poszczególnym kompetencjom nie przypisano wymaganego minimum. Kandydat musi jednak uzyskać ogółem co najmniej 35/70 punktów dla wszystkich kompetencji łącznie. Zdobyte w tych testach punkty zostaną dodane do ostatecznej całkowitej liczby punktów.
b) Rozmowa związana z dziedziną konkursu
Kompetencje związane z dziedziną konkursu będą oceniane podczas rozmowy oceniającej kompetencje związane z dziedziną konkursu przeprowadzanej w następujący sposób:
Test |
Język |
Punktacja |
Wymagane minimum |
Rozmowa związana z dziedziną konkursu |
Język 2 |
Od 0 do 100 |
50/100 |
Zdobyte punkty zostaną dodane do ostatecznej całkowitej liczby punktów.
Dokumenty potwierdzające przedłożone przez kandydatów, którzy uzyskali wszystkie wymagane minimum punktów oraz najwyższą całkowitą liczbę punktów w testach mających na celu ocenę kompetencji ogólnych i kompetencji związanych z dziedziną konkursu, zostaną sprawdzone zgodnie z pkt 4.3.6.
4.3.6. Sprawdzenie dokumentów potwierdzających i sporządzenie listy rezerwowej
Po etapie oceny zintegrowanej, a przed sporządzeniem listy rezerwowej komisja konkursowa sprawdzi dokumenty potwierdzające przedłożone przez kandydatów. Komisja konkursowa podejmie ostateczną decyzję co do tego, czy kandydaci spełniają warunki udziału w konkursie, po zbadaniu (i) dokumentów zamieszczonych przez kandydatów na ich kontach EPSO oraz (ii) ich oświadczeń zawartych w formularzu zgłoszeniowym (w tym w sekcjach "Wykształcenie i szkolenia", "Doświadczenie zawodowe" i "Talent Screener").
W celu sporządzenia listy rezerwowej zawierającej pożądaną liczbę laureatów komisja konkursowa sprawdza dokumenty kandydatów, którzy uzyskali najwyższą całkowitą liczbę punktów, w porządku malejącym według liczby zdobytych przez nich punktów. Zgłoszenia pozostałych kandydatów nie będą sprawdzane.
Lista rezerwowa będzie zatem zawierała wyłącznie nazwiska kandydatów, którzy spełniają warunki udziału w konkursie oraz którzy uzyskali co najmniej wymagane minimum punktów we wszystkich testach oraz najwyższą całkowitą liczbę punktów (na 170) w testach oceniających kompetencje ogólne oraz kompetencje związane z dziedziną konkursu.
Laureaci będą wymienieni na liście w porządku alfabetycznym. Lista rezerwowa zostanie udostępniona służbom prowadzącym rekrutację.
Wszyscy kandydaci, którzy zdawali testy w ramach oceny zintegrowanej, otrzymają od komisji konkursowej paszport kompetencji zawierający informację zwrotną na swój temat. Paszporty kompetencji laureatów zostaną również udostępnione służbom rekrutacyjnym.
Znalezienie się na liście rezerwowej nie daje kandydatom żadnej gwarancji ani prawa do zatrudnienia.
5. RÓWNE SZANSE I RACJONALNE DOSTOSOWANIA DLA KANDYDATÓW O SZCZEGÓLNYCH POTRZEBACH
EPSO dokłada starań, aby stosować politykę równości szans wobec wszystkich kandydatów.
Kandydaci, którym niepełnosprawność lub stan zdrowia mogą utrudniać udział w testach, proszeni są o zaznaczenie tego w formularzu zgłoszeniowym i skorzystanie z procedury wystąpienia o racjonalne dostosowania opisanej w przepisach ogólnych załączonych do niniejszego ogłoszenia (zob. załącznik II pkt 1.3) Po przeanalizowaniu wniosku i odpowiednich dokumentów potwierdzających EPSO może w razie konieczności przyznać racjonalne dostosowania.
Więcej informacji o polityce EPSO w zakresie równości szans i o tym, jak ubiegać się o racjonalne dostosowania można znaleźć na stronie internetowej EPSO.