Sprawy T-30/19 i T-72/19: Wyrok Sądu z dnia 4 maja 2022 r. - CRIA i CCCMC v. Komisja

Wyrok Sądu z dnia 4 maja 2022 r. - CRIA i CCCMC/Komisja

(Sprawy T-30/19 i T-72/19) 1

[Dumping - Subwencje - Przywóz niektórych opon pneumatycznych, nowych lub bieżnikowanych, gumowych, w rodzaju stosowanych w autobusach lub samochodach ciężarowych i o wskaźniku nośności przekraczającym 121, pochodzących z Chin - Ostateczne cło antydumpingowe - Ostateczne cło wyrównawcze - Skarga o stwierdzenie nieważności - Legitymacja procesowa - Bezpośrednie oddziaływanie - Indywidualne oddziaływanie - Akt regulacyjny niewymagający przyjęcia środków wykonawczych - Interes prawny - Szkoda dla przemysłu Unii - Obiektywna ocena - Związek przyczynowy - Obliczenie podcięcia cenowego i marginesu szkody - Obiektywne porównanie cen - Skonstruowane ceny importowe - Ceny naliczane pierwszym niezależnym nabywcom - Różnica w poziomie handlu - Złożone oceny ekonomiczne - Dogłębność kontroli sądowej - Wskaźniki szkody - Ważenie danych - Dostęp do danych dochodzeń nieobjętych klauzulą poufności - Prawo do obrony]

Język postępowania: angielski

(2022/C 266/23)

(Dz.U.UE C z dnia 11 lipca 2022 r.)

Strony

Strona skarżąca: China Rubber Industry Association (CRIA) (Pekin, Chiny), China Chamber of Commerce of Metals, Minerals & Chemicals Importers & Exporters (CCCMC) (Pekin) (przedstawiciele: R. Antonini, B. Maniatis i E. Monard, adwokaci)

Strona pozwana: Komisja Europejska (przedstawiciele: M. Gustafsson i G. Luengo, pełnomocnicy)

Interwenient popierający stronę pozwaną: Marangoni SpA (Rovereto, Włochy) (przedstawiciele: C. Bouvarel, A. Coelho Dias i O. Prost, adwokaci)

Przedmiot

W sprawie T-30/19, oparte na art. 263 TFUE żądanie stwierdzenia częściowej nieważności rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2018/1579 z dnia 18 października 2018 r. nakładającego ostateczne cło antydumpingowe i stanowiącego o ostatecznym pobraniu cła tymczasowego nałożonego na przywóz niektórych opon pneumatycznych, nowych lub bieżnikowanych, gumowych w rodzaju stosowanych w autobusach lub samochodach ciężarowych, o wskaźniku nośności przekraczającym 121, pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej oraz uchylającego rozporządzenie wykonawcze (UE) 2018/163 (Dz.U. 2018, L 263, s. 3) oraz, w sprawie T-72/19, oparte na art. 263 TFUE żądanie stwierdzenia częściowej nieważności rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2018/1690 z dnia 9 listopada 2018 r. nakładającego ostateczne cła wyrównawcze na przywóz niektórych opon pneumatycznych, nowych lub bieżnikowanych, gumowych, w rodzaju stosowanych w autobusach lub samochodach ciężarowych i o wskaźniku nośności przekraczającym 121, pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej, oraz zmieniającego rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2018/1579 (Dz.U. 2018, L 283, s. 1).

Sentencja

1) Sprawy T-30/19 i T-72/19 zostają połączone do celów wydania wyroku.

2) Stwierdza się nieważność rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2018/1579 z dnia 18 października 2018 r. nakładającego ostateczne cło antydumpingowe i stanowiącego o ostatecznym pobraniu cła tymczasowego nałożonego na przywóz niektórych opon pneumatycznych, nowych lub bieżnikowanych, gumowych, w rodzaju stosowanych w autobusach lub samochodach ciężarowych, o wskaźniku nośności przekraczającym 121, pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej oraz uchylającego rozporządzenie wykonawcze (UE) 2018/163 w zakresie, w jakim nakłada ostateczne cła antydumpingowe na przywóz produktów wytwarzanych przez następujących producentów eksportujących:

- Chaoyang Long March Tyre Co. Ltd;

- Triangle Tyre Co. Ltd;

- Shandong Wanda Boto Tyre Co. Ltd;

- Qingdao Doublestar Tire Industrial Co. Ltd;

- Ningxia Shenzhou Tire Co. Ltd;

- Guizhou Tyre Co. Ltd;

- Aeolus Tyre Co. Ltd;

- Shandong Huasheng Rubber Co. Ltd;

- Chongqing Hankook Tire Co. Ltd;

- Prinx Chengshan (Shandong) Tire Co. Ltd;

- Jiangsu Hankook Tire Co. Ltd;

- Shandong Linglong Tire Co. Ltd;

- Shandong Jinyu Tire Co., Ltd;

- Sailun Jinyu Group Co. Ltd;

- Shandong Kaixuan Rubber Co. Ltd;

- Weifang Yuelong Rubber Co. Ltd;

- Weifang Shunfuchang Rubber And Plastic Products Co. Ltd;

- Shandong Hengyu Science & Technology Co. Ltd;

- Jiangsu General Science Technology Co. Ltd;

- Double Coin Group (Jiang Su) Tyre Co. Ltd;

- Hefei Wanli Tire Co. Ltd;

- Giti Tire (Anhui) Company Ltd;

- Giti Tire (Fujian) Company Ltd;

- Giti Tire (Hualin) Company Ltd;

- Giti Tire (Yinchuan) Company Ltd;

- Qingdao GRT Rubber Co. Ltd.

3) Stwierdza się nieważność rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2018/1690 z dnia 9 listopada 2018 r. nakładającego ostateczne cła wyrównawcze na przywóz niektórych opon pneumatycznych, nowych lub bieżnikowanych, gumowych, w rodzaju stosowanych w autobusach lub samochodach ciężarowych i o wskaźniku nośności przekraczającym 121, pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej, oraz zmieniającego rozporządzenie wykonawcze 2018/1579 w zakresie, w jakim nakłada ostateczne cła wyrównawcze na przywóz produktów wytworzonych, po pierwsze, przez producentów eksportujących wymienionych w pkt 2 sentencji niniejszego wyroku, a po drugie, przez Zhongce Rubber Group Co., Ltd.

4) W pozostałym zakresie żądania skargi zostają oddalone.

5) Komisja Europejska pokrywa, poza własnymi kosztami, koszty poniesione przez China Rubber Industry Association (CRIA) i China Chamber of Commerce of Metals, Minerals & Chemicals Importers & Exporters (CCCMC), z wyjątkiem kosztów związanych z interwencjami.

6) Marangoni SpA pokrywa, poza własnymi kosztami, koszty poniesione przez CRIA i CCCMC w związku z interwencjami.

1 Dz.U. C 82 z 4.3.2019.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek, 14 listopada Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2022.266.20

Rodzaj: Wyrok
Tytuł: Sprawy T-30/19 i T-72/19: Wyrok Sądu z dnia 4 maja 2022 r. - CRIA i CCCMC v. Komisja
Data aktu: 04/05/2022
Data ogłoszenia: 11/07/2022
Data wejścia w życie: 23/10/2018, 13/11/2018