(2022/C 240/01)
(Dz.U.UE C z dnia 22 czerwca 2022 r.)
RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając Statut Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego, w szczególności art. 5 ust. 1 i art. 34 ust. 1 tiret trzecie,
uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2533/98 z dnia 23 listopada 1998 r. dotyczące zbierania informacji statystycznych przez Europejski Bank Centralny 1 , w szczególności art. 4,
uwzględniając wkład Rady Ogólnej Europejskiego Banku Centralnego,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Scentralizowana baza danych o papierach wartościowych (CSDB) jest pojedynczą infrastrukturą technologii informacyjnej prowadzoną wspólnie przez członków Europejskiego Systemu Banków Centralnych (ESBC), w tym krajowe banki centralne (KBC) państw członkowskich, których walutą nie jest euro (zwane dalej "KBC spoza strefy euro"), które uczestniczą w prowadzeniu CSDB dobrowolnie. W CSDB przechowuje się dane zgodnie z metodą "pozycja po pozycji", w szczególności dane dotyczące papierów wartościowych, ich emitentów, cen i ratingów. Główne procesy działalności CSDB obejmują dostarczanie danych wejściowych, przetwarzanie tych danych wejściowych, zarządzanie jakością danych (DQM, data quality management) oraz tworzenie i rozpowszechnianie danych wyjściowych składających się z danych "pozycja po pozycji" oraz informacji zagregowanych. Procesy te są definiowane i usprawniane w sposób ciągły przez odpowiednią podstrukturę Komitetu ds. Statystyki ESBC i są w miarę możliwości automatyzowane w celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania CSDB. Szereg zmian w tych procesach wymaga przyjęcia nowych wytycznych i uchylenia wytycznych EBC/2012/21, które do tej pory regulowały zasady zarządzania jakością danych stosowane w CSDB. Należy również uchylić zalecenie EBC/2012/22 2 , które wzywa KBC spoza strefy euro do przestrzegania przepisów wytycznych EBC/2012/21.
(2) W celu poprawy analiz stabilności monetarnej i finansowej strefy euro i Unii, przyczynienia się do tworzenia statystyk wtórnych, realizacji obowiązków sprawozdawczych strefy euro w zakresie statystyki emisji dłużnych papierów wartościowych w kontekście inicjatywy G-20 dotyczącej luk w danych oraz oceny roli euro na międzynarodowych rynkach finansowych, miesięczne statystyki emisji papierów wartościowych obejmujące agregaty stanów i przepływów emisji papierów wartościowych (zwane dalej "zagregowaną statystyką CSEC") są opracowywane na podstawie danych dotyczących poszczególnych pozycji w CSDB. W związku z tym zagregowana statystyka CSEC powinna być sporządzana w CSDB, a krajowe banki centralne (KBC) i Europejski Bank Centralny (EBC) powinny być odpowiedzialne za weryfikację zagregowanej statystyki CSEC oraz za zarządzanie jakością danych CSDB dla poszczególnych pozycji.
(3) Oceny ogólnej jakości poszczególnych pozycji danych w CSDB można dokonać jedynie na poziomie danych wyjściowych, nie zaś na poziomie pojedynczych zbiorów danych wejściowych. Aby zapewnić kompletność, dokładność i spójność danych wyjściowych, wytyczne Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2022/971 (EBC/2022/25) 3 określają zasady dostarczania danych wejściowych, rozpowszechniania danych wyjściowych oraz ustanawiają procedury zarządzania jakością danych, które mają być stosowane do produktów stanowiących podzbiór danych wyjściowych wykorzystywanych do tworzenia statystyk lub do innych zastosowań, oraz do zagregowanej statystyki CSEC i danych CSDB.
(4) W sytuacjach, w których właściwe organy inne niż KBC przekazują dane wejściowe do CSDB lub przeprowadzają zarządzanie jakością danych w CSDB, organy te i ich odpowiednie KBC współpracują za sobą w celu zapewnienia spełnienia wymogów określonych w wytycznych (UE) 2022/971 (EBC/2022/25). Współpraca taka powinna obejmować ustanowienie stałej struktury przekazywania danych, chyba że taki sam rezultat został już osiągnięty w ustawodawstwie krajowym.
(5) Skuteczne stosowanie systemu zarządzania jakością danych CSDB jest uzależnione od współpracy pomiędzy wszystkimi członkami ESBC uczestniczącymi w prowadzeniu CSDB i od stosowania przez nich jednakowych standardów jakości. KBC spoza strefy euro uczestniczące w prowadzeniu CSDB powinny przy stosowaniu systemu zarządzania jakością danych CSDB współpracować ze sobą nawzajem, z KBC państw członkowskich, które przyjęły euro (zwanymi dalej "KBC strefy euro") i z EBC, zgodnie z wytycznymi (UE) 2022/971 (EBC/2022/25),
PRZYJMUJE NINIEJSZE ZALECENIE:
Prezes EBC | |
Christine LAGARDE |
W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.
23.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
22.04.2025Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
17.04.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2022.240.1 |
Rodzaj: | Zalecenie |
Tytuł: | Zalecenie Europejskiego Banku Centralnego z dnia 19 maja 2022 r. w sprawie scentralizowanej bazy danych o papierach wartościowych i tworzenia statystyki emisji papierów wartościowych oraz uchylające zalecenie EBC/2012/22 (EBC/2022/26) |
Data aktu: | 19/05/2022 |
Data ogłoszenia: | 22/06/2022 |
Data wejścia w życie: | 19/05/2022 |