(Dz.U.UE C z dnia 9 marca 2021 r.)
Spis treści
1. Wprowadzenie
2. Ogólna porada na etapie poprzedzającym złożenie wniosku lub zgłoszenia
3. Powiadamianie o badaniach
4. Zgłoszenia w celu odnowienia uzasadnione nowymi badaniami
5. Składanie zgłoszeń w odpowiednim formacie
6. Aspekty proceduralne dotyczące poufności
Niniejsze zawiadomienie zawiera opinie wyrażone podczas wymiany informacji między Dyrekcją Generalną Komisji ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (DG SANTE) a ekspertami z państw członkowskich w kontekście komitetu regulacyjnego ds. dyrektywy 2001/18/WE 6 , jak również z Urzędem.
Celem zawiadomienia jest ułatwienie wdrożenia dyrektywy w związku ze zmianami wprowadzonymi rozporządzeniem w sprawie przejrzystości, a w szczególności zapewnienie interpretacji/wskazówek zarówno podmiotom gospodarczym, które zamierzają składać zgłoszenia zgodnie z częścią C dyrektywy (wprowadzanie do obrotu GMO w charakterze lub w składzie produktów), jak i właściwym organom państw członkowskich, które otrzymują takie zgłoszenia.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 dyrektywy przed wprowadzeniem do obrotu GMO po raz pierwszy zgłaszający przedkłada zgłoszenie właściwym organom państwa członkowskiego ("powiadomione państwo członkowskie"). Po potwierdzeniu, że zgłoszenie jest zgodne z art. 13 ust. 2, powiadomione państwo członkowskie bada zgłoszenie i przygotowuje sprawozdanie z oceny, wskazując, zgodnie z wymogami art. 14 dyrektywy, czy dany GMO powinien zostać wprowadzony do obrotu.
Zgodnie z art. 17 dyrektywy w celu odnowienia zezwolenia na wprowadzenie do obrotu GMO posiadacz zezwolenia przedkłada zgłoszenie właściwemu organowi, który otrzymał pierwsze zgłoszenie. Powiadomione państwo członkowskie sprawdza, czy zgłoszenie jest zgodne z art. 17 ust. 2, i przygotowuje sprawozdanie z oceny, wskazując, zgodnie z wymogami art. 17 ust. 3 dyrektywy, czy dany GMO powinien pozostać na rynku.
Na podstawie art. 28 ust. 1 dyrektywy Urząd przedstawia wyniki naukowe odnoszące się do zgłoszenia wyłącznie w przypadku, gdy inne państwo członkowskie lub Komisja zgłasza i utrzymuje sprzeciw wobec sprawozdania z oceny sporządzonego przez powiadomione państwo członkowskie lub gdy w sprawozdaniu z oceny, o którym mowa w art. 14 dyrektywy, wskazano, że dany GMO nie powinien zostać wprowadzony do obrotu.
Na podstawie nowego art. 32a przepisów ogólnych prawa żywnościowego personel Urzędu udziela porady na etapie poprzedzającym złożenie wniosku lub zgłoszenia, na wniosek potencjalnego wnioskodawcy lub zgłaszającego, w przypadku gdy prawo Unii zawiera przepisy dotyczące przedstawiania przez Urząd wyników naukowych ("ogólna porada na etapie poprzedzającym złożenie wniosku lub zgłoszenia").
Zgodnie z art. 32b ust. 2 przepisów ogólnych prawa żywnościowego podmioty gospodarcze muszą powiadomić niezwłocznie Urząd o badaniach, które zlecają laboratoriom/jednostkom badawczym lub które przeprowadzają w swoich własnych laboratoriach/jednostkach badawczych, w celu uzasadnienia wniosku lub zgłoszenia, w przypadku których prawo Unii zawiera przepisy dotyczące przedstawiania przez Urząd wyników naukowych. Zgodnie z art. 32b ust. 3 laboratoria/jednostki badawcze znajdujące się w Unii, którym zlecono przeprowadzenie takich badań, muszą również powiadomić o nich Urząd.
Ten obowiązek wynikający z art. 32b przepisów ogólnych prawa żywnościowego nakłada się również na wszystkich potencjalnych zgłaszających w przypadku wprowadzania GMO do obrotu w UE w charakterze lub w składzie produktów zgodnie z dyrektywą oraz na odpowiednie laboratoria/jednostki badawcze, którym zlecono przeprowadzenie takich badań.
Zgodnie z art. 32b ust. 4 i 5 zgłoszenia nie uznaje się za ważne, w przypadku gdy na jego uzasadnienie przedstawiono badania, o których nie powiadomiono uprzednio Urzędu, lub w przypadku gdy w zgłoszeniu nie uwzględniono badań, o których powiadomiono uprzednio Urząd. W takich przypadkach uzupełnione zgłoszenie można złożyć ponownie. Ocena ważności ponownie złożonego zgłoszenia nie może rozpocząć się przed upływem sześciomiesięcznego okresu następującego po powiadomieniu o odnośnych badaniach na podstawie art. 32b ust. 4 przepisów ogólnych prawa żywnościowego lub po przedłożeniu badań, o których powiadomiono zgodnie z art. 32b ust. 2 i 3 przepisów ogólnych prawa żywnościowego.
Powiadomione państwo członkowskie, po potwierdzeniu, że zgłoszenie jest zgodne z art. 13 ust. 2 w przypadku pierwszych zgłoszeń lub z art. 17 ust. 2 w przypadku zgłoszeń w celu odnowienia, musi przygotować sprawozdanie z oceny, wskazując, czy dany GMO powinien zostać wprowadzony do obrotu (w przypadku pierwszych zgłoszeń) lub pozostać na rynku (w przypadku zgłoszeń w celu odnowienia).
Art. 32c. ust. 1 przepisów ogólnych prawa żywnościowego stanowi, że potencjalni wnioskodawcy lub zgłaszający ubiegający się o odnowienie powiadamiają Urząd o planowanych badaniach, w tym o badaniach przedkładanych na zasadzie dobrowolności. Udzielając potencjalnym wnioskodawcom lub zgłaszającym porady na etapie poprzedzającym złożenie wniosku lub zgłoszenia (w celu odnowienia) odnośnie do treści planowanego wniosku dotyczącego odnowienia, a także projektu badań, Urząd rozpoczyna konsultacje publiczne dotyczące planowanych badań i uwzględnia otrzymane uwagi.
Obowiązki w zakresie powiadamiania określone w art. 32b ust. 2 i 3 przepisów ogólnych prawa żywnościowego oraz konsekwencje proceduralne określone w art. 32b ust. 4 i 5 przepisów ogólnych prawa żywnościowego (przedstawione w sekcji 3.1) mają zastosowanie do wszystkich zgłoszeń przedłożonych zgodnie z dyrektywą, w tym zgłoszeń na podstawie art. 17 dyrektywy, uzasadnionych nowymi badaniami.
Zgodnie z art. 17 ust. 2 dyrektywy posiadacz zezwolenia, który chce odnowić swoje zezwolenie, powinien złożyć zgłoszenie w celu odnowienia najpóźniej dziewięć miesięcy przed wygaśnięciem zezwolenia.
W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.
23.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
22.04.2025Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
17.04.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2021.80.1 |
Rodzaj: | Informacja |
Tytuł: | Zawiadomienie Komisji w sprawie składania zgłoszeń na podstawie art. 13 i 17 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2001/18/WE w sprawie zamierzonego uwalniania do środowiska organizmów zmodyfikowanych genetycznie i uchylającej dyrektywę Rady 90/220/EWG oraz na podstawie odpowiednich przepisów rozporządzenia (WE) nr 178/2002, zmienionych rozporządzeniem (UE) 2019/1381. |
Data aktu: | 08/03/2021 |
Data ogłoszenia: | 09/03/2021 |
Data wejścia w życie: | 08/03/2021 |