united kingdom
ukraine

Stałe izby.

Decyzja w sprawie stałych izb
(2021/C 59/07)

KOLEGIUM PROKURATURY EUROPEJSKIEJ (EPPO),

Uwzględniając rozporządzenie Rady (UE) 2017/1939 z dnia 12 października 2017 r. wdrażające wzmocnioną współpracę w zakresie ustanowienia Prokuratury Europejskiej ("EPPO") 1 , zwane dalej "rozporządzeniem w sprawie EPPO", w szczególności jego art. 10 ust. 1,

uwzględniając regulamin wewnętrzny przyjęty przez kolegium EPPO 2  w dniu 12 października 2020 r., w szczególności jego art. 15 i 16,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Prokuratura Europejska powinna ustanowić stałe izby w celu monitorowania i ukierunkowania prowadzonych przez nią postępowań przygotowawczych oraz wnoszonych i popieranych przez nią oskarżeń, a także w celu zapewnienia koordynacji postępowań przygotowawczych i oskarżeń w sprawach transgranicznych oraz wykonywania decyzji kolegium.

(2) Regulamin wewnętrzny EPPO wymaga, aby kolegium przyjęło decyzję określającą liczbę i skład stałych izb oraz podział kompetencji pomiędzy nimi, a także szczegółowe zasady organizacji ich posiedzeń.

(3) Ponadto konieczne jest przyjęcie szczegółowych przepisów wdrażających zasady przydziału spraw stałym izbom, określone w rozporządzeniu w sprawie EPPO i w regulaminie wewnętrznym. Przepisy te powinny opierać się na zasadach losowego przydziału spraw i zrównoważonego podziału obciążenia pracą między stałe izby.

(4) Biorąc pod uwagę potrzebę uwzględnienia rozwoju sytuacji w zakresie praktycznego stosowania niniejszej decyzji po rozpoczęciu działalności EPPO, kolegium powinno ściśle monitorować funkcjonowanie decyzji i oceniać jej skutki z myślą o ewentualnych przyszłych zmianach,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Przedmiot i zakres

Niniejsza decyzja wdraża art. 15 regulaminu wewnętrznego. Ustanawia się w niej stałe izby EPPO, określa się ich liczbę oraz ustanawia się zasady podziału kompetencji między nimi i przydziału spraw.

Artykuł  2

Ustanowienie stałych izb

1. 
Ustanawia się piętnaście stałych izb. Oznacza się je kolejnymi numerami od 1 do 15.
2. 
W zastosowaniu art. 16 ust. 3 regulaminu wewnętrznego każdemu prokuratorowi europejskiemu przydziela się stałe członkostwo w jednej, dwóch lub trzech stałych izbach. Przy przydziale do jednej lub kilku stałych izb uwzględnia się szacowane obciążenie pracą danego prokuratora europejskiego, a przydział ustala się na podstawie:
a)
liczby spraw podlegających nadzorowi danego prokuratora europejskiego i powiązanych zadań, przewidzianych w art. 12 ust. 1 rozporządzenia w sprawie EPPO. Przy pierwszym przydziale bierze się pod uwagę przewidywane obciążenie sprawami w pierwszym roku funkcjonowania EPPO;
b)
liczbę delegowanych prokuratorów europejskich podlegających koordynacji danego prokuratora europejskiego zgodnie z art. 34 regulaminu wewnętrznego;
c)
inne szczególne zadania wchodzące w zakres odpowiedzialności danego prokuratora europejskiego i przydzielone mu zgodnie z rozporządzeniem w sprawie EPPO lub regulaminem wewnętrznym.
3. 
Ponadto przy przydziale zastępców Europejskiego Prokuratora Generalnego do więcej niż jednej stałej izby uwzględnia się obciążenie pracą wynikające z ich obowiązków na mocy art. 11 ust. 2 i 3 rozporządzenia w sprawie EPPO.
4. 
Europejski Prokurator Generalny i każdy z jego zastępców przewodniczą stałym izbom, których są stałymi członkami.
Artykuł  3

Posiedzenia stałych izb

1. 
Każda stała izba odbywa co do zasady przynajmniej 2 posiedzenia w każdym miesiącu kalendarzowym. Przewodniczący stałej izby ustala daty tych posiedzeń z wyprzedzeniem co najmniej 15 dni.
2. 
Przewodniczący stałej izby może w razie potrzeby zwoływać dodatkowe posiedzenia. Dodatkowe posiedzenia zwołuje się z wyprzedzeniem co najmniej pięciu dni. W pilnych przypadkach posiedzenia mogą być zwoływane, gdy tylko dostępni są stali członkowie i właściwy nadzorujący prokurator europejski, nie później jednak niż w terminie trzech dni.
3. 
Posiedzenia stałych izb nie mogą odbywać się w tym samym czasie co posiedzenia kolegium. Wyjątki dopuszcza się jedynie w pilnych przypadkach, po konsultacji z Europejskim Prokuratorem Generalnym. Przewodniczący stałej izby zmienia termin zwołanego posiedzenia zbieżny z terminem posiedzenia kolegium.
4. 
Ustalając terminy posiedzeń stałej izby, przewodniczący zapewnia koordynację ze stałymi członkami tej izby, odpowiednimi nadzorującymi prokuratorami europejskimi oraz pracownikami Prokuratury Centralnej, o których mowa w art. 7.
Artykuł  4

Przydzielanie spraw stałym izbom

Przydzielanie spraw stałym izbom w przypadkach określonych w art. 32 ust. 5, art. 41 ust. 3, art. 42 ust. 1, art. 47 ust. 2, art. 50 ust. 2 akapit drugi, art. 51 ust. 3 i art. 59 ust. 4 regulaminu wewnętrznego odbywa się zgodnie z następującymi zasadami:

a) 3
 Po rejestracji sprawy zautomatyzowany system zarządzania sprawami EPPO przydziela ją losowo stałej izbie, której stałym członkiem nie jest nadzorujący prokurator europejski. W celu przejęcia sprawę niezwłocznie przydziela się losowo stałej izbie, która ma wyznaczone posiedzenie między trzecim a piątym dniem od zarejestrowania sprawy i której stałym członkiem nie jest nadzorujący prokurator europejski.
b)
Aby umożliwić Europejskiemu Prokuratorowi Generalnemu rozważenie podjęcia środków zgodnie z art. 19 ust. 3 regulaminu wewnętrznego, informuje się go, gdy liczba spraw przydzielonych stałej izbie przekracza o 10 % średnią liczbę spraw przydzielonych poszczególnym stałym izbom.
Artykuł  5

Czasowe wyłączenie z przydzielania nowych spraw

W celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania EPPO i równego podziału obciążenia pracą między stałe izby, zgodnie z art. 19 ust. 3 regulaminu wewnętrznego, Europejski Prokurator Generalny może wstrzymać na określony czas przydzielanie nowych spraw jednej lub kilku stałym izbom.

Artykuł  6

Zmiana przydziału spraw

Do celów art. 32 ust. 5 regulaminu wewnętrznego, w przypadku gdy Europejski Prokurator Generalny postanowi powierzyć nadzór nad daną sprawą prokuratorowi europejskiemu z państwa członkowskiego innego niż państwo, w którym działa dany delegowany prokurator europejski, a ten prokurator europejski jest stałym członkiem stałej izby monitorującej, sprawę niezwłocznie przydziela się innej stałej izbie.

Artykuł  7

Wsparcie stałych izb

1. 
Na podstawie rozporządzenia w sprawie Prokuratury Europejskiej w celu wsparcia prac stałych izb przydziela się odpowiednie zasoby spośród pracowników Prokuratury Europejskiej.
2. 
Przydzieleni pracownicy pomagają przewodniczącemu stałej izby m.in. w organizowaniu porządku obrad, przygotowywaniu protokołów posiedzeń, redagowaniu dokumentów na potrzeby posiedzeń oraz rejestrowaniu decyzji przyjętych przez stałą izbę w zautomatyzowanym systemie zarządzania sprawami.
3. 
Z zastrzeżeniem dostępności zasobów przydział pracowników w celu wsparcia danej stałej izby odbywa się w sposób zapewniający stabilność i ciągłość tego wsparcia.
Artykuł  8

Obecność na posiedzeniu stałej izby osób niebędących jej członkami

1. 
Oprócz osób wskazanych w art. 10 ust. 9 rozporządzenia w sprawie EPPO przewodniczący stałej izby, po konsultacji ze stałymi członkami i odpowiednim nadzorującym prokuratorem europejskim, może zaprosić każdego członka Prokuratury Centralnej, delegowanego prokuratora europejskiego lub pracownika EPPO o udział w posiedzeniu stałej izby w odniesieniu do konkretnych punktów porządku obrad, jeżeli jest to konieczne do umożliwienia stałej izbie podjęcia decyzji.
2. 
W tym samym celu, w wyjątkowych sytuacjach, gdy nie jest to sprzeczne z mającymi zastosowanie przepisami prawa Unii lub prawa krajowego, przewodniczący stałej izby, po konsultacji ze stałymi członkami, odpowiednim nadzorującym prokuratorem europejskim i, w razie potrzeby, delegowanym prokuratorem europejskim prowadzącym sprawę, może zaprosić każdą inną osobę do udziału w posiedzeniu stałej izby.
3. 
Osoby zaproszone zgodnie z ust. 1 i 2 w żadnym wypadku nie mogą być obecne na posiedzeniu stałej izby w czasie narady dotyczącej decyzji.
4. 
Koszty administracyjne związane z zaproszeniami na podstawie niniejszego artykułu pokrywa się z budżetu EPPO. W przypadku gdy zaproszenie pociąga za sobą koszty, o zaproszeniach na mocy niniejszego artykułu powiadamia się dyrektora administracyjnego.
Artykuł  9

Ocena

Kolegium ocenia wpływ niniejszej decyzji na efektywność prac EPPO sześć miesięcy po dacie określonej zgodnie z art. 120 ust. 2 rozporządzenia w sprawie EPPO.

Artykuł  10

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia przez kolegium.

Sporządzono w Luksemburgu dnia 25 listopada 2020 r.
W imieniu Kolegium
Laura Codruț a KÖVESI
Europejska Prokurator Generalna
1 Dz.U. L 283 z 31.10.2017, s. 1.
2 Dz.U. C 22 z 21.1.2021, s. 3.
3 Art. 4 lit. a) zmieniona przez art. 2 decyzji z dnia 29 października 2021 r. (Dz.U.UE.C.2021.439.5) zmieniającej nin. decyzję z dniem 28 listopada 2021 r.

Zmiany w prawie

Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Senat za ustawą

Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.

Grażyna J. Leśniak 23.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Prezydent podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 11.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2021.59.8

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Stałe izby.
Data aktu: 19/02/2021
Data ogłoszenia: 19/02/2021
Data wejścia w życie: 19/02/2021