Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych
(2021/C 455/05)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1  w terminie trzech miesięcy od daty niniejszej publikacji.

JEDNOLITY DOKUMENT

"ZAGORSKI STRUKLI" / "ZAGORSKI STRUKLJI"

Nr UE: PGI-HR-02623 - 23 lipca 2020

ChNP ( ) ChOG (X)

1.
Nazwa lub nazwy [ChNP lub ChOG]

"Zagorski strukli" / "Zagorski struklji"

2.
Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Republika Chorwacji

3.
Opis produktu rolnego lub środka spożywczego
3.1.
Typ produktu
2.3.
Chleb, ciasto, ciastka, wyroby cukiernicze, herbatniki i inne wyroby piekarnicze
3.2.
Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

"Zagorski štrukli" / "Zagorski štruklji" to wyroby piekarnicze przygotowane z użyciem następujących składników: drobnoziarnistej mąki pszennej typu 550, świeżego sera z mleka krowiego, kwaśnej śmietany, jaj, oleju, wody i soli. Zamiast oleju można stosować masło lub tłuszcz wieprzowy. Gładkie ciasto przygotowuje się z mąki, oleju, soli i wody, ręcznie je rozwałkowując i rozciągając w celu uzyskania bardzo cienkiego ciasta. Ciasto jest nadziewane mieszanką świeżego sera z mleka krowiego, kwaśnej śmietany, jajek i soli. Nadziewane ciasto składa się jak roladę i kroi na małe prostokątne kawałki, których końce powinny być jak najdokładniej zamknięte, tak aby nadzienie nie wyciekało. Surowy produkt "Zagorski štrukli"/"Zagorski štruklji" musi mieć kształt poduszki i określone wymiary. Produkt jest wprowadzany do obrotu jako produkt świeży lub mrożony.

Kryteria jakości świeżego i mrożonego produktu "Zagorski štrukli"/"Zagorski štruklji" są następujące:

Kształt Kształt poduszki
Wymiary Długość: od 8 do 11 cm

Wysokość: od 2 do 5 cm

Szerokość: od 4 do 6 cm

Masa: Od 70 g do 130 g
Konsystencja w stanie świeżym

Konsystencja w stanie mrożonym

Miękkie w dotyku Twarde
Barwa Białawo-żółta (typowa dla ciasta pszennego)

Kryteria jakości świeżego i mrożonego produktu "Zagorski štrukli"/"Zagorski štruklji" przeznaczonego do gotowania w zupie są następujące:

Kształt Kształt poduszki
Wymiary Długość: od 5 do 7 cm

Wysokość: od 1,5 do 3 cm

Szerokość: od 3 do 6 cm

Masa: Od 50 g do 100 g
Konsystencja w stanie świeżym

Konsystencja w stanie mrożonym

Miękkie w dotyku Twarde
Barwa Białawo-żółta (typowa dla ciasta pszennego)

Świeży lub mrożony produkt "Zagorski štrukli"/"Zagorski štruklji" może być przygotowywany do spożycia w drodze gotowania, pieczenia lub zapiekania i może być również podawany w zupie. Produkt podaje się jako przystawkę, deser lub jako małe, samodzielne danie.

3.3.
Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

Surowce wykorzystywane do produkcji "Zagorski štrukli"/"Zagorski štruklji" są następujące: drobnoziarnista mąka pszenna typu 550, jaja, ser ze świeżego mleka krowiego, kwaśna śmietana, olej (roślinny lub słonecznikowy), masło lub tłuszcz wieprzowy, sól i woda. Świeży ser z mleka krowiego i kwaśna śmietana muszą być wyprodukowane na obszarze geograficznym, o którym mowa w pkt 4.

3.4.
Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Proces produkcji "Zagorski štrukli"/"Zagorski štruklji", od przygotowania ciasta po nadziewanie i formowanie produktu, musi odbywać się w całości na obszarze geograficznym, o którym mowa w pkt 4. W przypadku produkcji mrożonego produktu "Zagorski štrukli"/"Zagorski štruklji" proces zamrażania musi również odbywać się na obszarze geograficznym, o którym mowa w pkt 4.

3.5.
Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Produkt musi być pakowany na wyznaczonym obszarze geograficznym w celu zachowania jego jakości.

Po przygotowaniu "Zagorski štrukli"/"Zagorski štruklji" jest pakowany w odpowiednie opakowanie i przechowywany w warunkach chłodniczych, aby zapobiec pogorszeniu jakości produktu spowodowanemu czynnikami zewnętrznymi (manipulacje podczas transportu, temperatura, powietrze, mikroorganizmy).

W przypadku mrożonego produktu "Zagorski štrukli"/"Zagorski štruklji" po wyprodukowaniu i odpowiednim pakowaniu jest on zamrażany w zakładzie produkcyjnym w celu uniknięcia nadmiernego manipulowania produktem oraz zmniejszenia ryzyka przerwania łańcucha chłodniczego i zagrożenia zanieczyszczeniem mikrobiologicznym.

3.6.
Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa
4.
Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Geograficzny obszar produkcji "Zagorski štrukli"/"Zagorski štruklji" obejmuje teren chorwackiego Zagorje (Hrvatsko Zagorje), tj. całą żupanię (jednostka terytorialna wyższego szczebla w podziale terytorialno-administracyjnym w Chorwacji) Krapina-Zagorje, całą żupanię Varazdin i obrzeża żupanii Zagreb wzdłuż granicy z żupanią Krapina-Zagorje i z żupanią Varazdin, czyli gminy: Brdovec, Marija Gorica, Pusća, Dubravica, Luka, Jakovlje, Bistra i Bedenica.

5.
Związek z obszarem geograficznym

Związek przyczynowy między produktem "Zagorski štrukli"/"Zagorski štruklji" a wyznaczonym obszarem geograficznym opiera się na renomie tego produktu, która jest związana z Hrvatsko Zagorje. Związek opiera się również na specyficznej, tradycyjnej metodzie przygotowania i produkcji "Zagorski štrukli"/"Zagorski štruklji" oraz na tradycyjnej recepturze - obie są charakterystyczne dla tego obszaru geograficznego i zostały zachowane do dziś.

"Zagorski štrukli"/"Zagorski štruklji" są produkowane zgodnie ze starą, wypróbowaną i przetestowaną recepturą przy użyciu specjalnej metody z tradycyjnymi składnikami. Specyficzną cechą ich przygotowania jest sposób, w jaki ciasto jest wykonane: ręcznie zagniecione, ręcznie rozwałkowane i wypełnione nadzieniem oraz uformowane w określony kształt gotowego "Zagorski štrukli"/"Zagorski štruklji". Ręczne wałkowanie ciasta wymaga szczególnych umiejętności i doświadczenia, ponieważ ważne jest, aby ciasto było rozciągnięte w jak najcieńszy i równomierny sposób i aby się nie porwało. Ciasto musi być bardzo cienkie i prześwitujące. Ciasta filo stanowią charakterystyczny element kuchni chorwackiej, a zwłaszcza Hrvatsko Zagorje, gdzie umiejętność tę przekazuje się z pokolenia na pokolenie.

Region Hrvatsko Zagorje, stanowiący dzięki swojej historii i kulturze atrakcyjny cel podróży dla turystów w kontynentalnej części Chorwacji, przyciąga tłumy odwiedzających swoją kuchnią opartą na tradycyjnych, lokalnych produktach. "Zagorski puran" (zagorski indyk), razem z "Zagorski mlinci" (zagorski suszony, płaski chleb) oraz "Zagorski štrukli"/"Zagorski štruklji" są najważniejszymi, tradycyjnymi produktami rolnymi i środkami spożywczymi Hrvatsko Zagorje; są one znane w całej Chorwacji i poza nią i są synonimem zagorskiej gastronomii. Świadczą o tym liczne broszury turystyczne dotyczące Hrvatsko Zagorje, w których zawsze wspomina się o produkcie "Zagorski štrukli"/ "Zagorski štruklji". Produkt ten można również znaleźć w prawie wszystkich jadłospisach w różnych jadłodajniach i w placówkach turystycznych. ("Okusi Zagorja" (Okusi Zagorja) - Urząd Turystyczny dla żupanii Krapina-Zagorje, Zagrzeb, 2017 r.).

Artykuł zatytułowany "Żywność w kontekście kultury niematerialnej" (M. Belaj et al, Instytut Etnologii i Badań Folkloru, Zagrzeb) opisuje potrawy spożywane w ciągu dnia na obszarze Medimurje, Podraviny i Hrvatsko Zagorje, a w szczególności wymienia "[...] niektóre charakterystyczne potrawy Hrvatsko Zagorje: zupa z pierożkami, štrukle (pierogi), bučnica (rolowane ciasto nadziewane serem i tartą dynią), indyki z mlinci (cienkie placki) i orehnjača (słodka rolada z orzechami włoskimi)".

Związek między "Zagorski štrukli"/"Zagorski štruklji" a Hrvatsko Zagorje potwierdza fakt, że są one wymienione w "Hrvatsko Zagorje Encyklopedia" - encyklopedii opublikowanej przez Instytut Leksykografii Miroslava Krleža w 2017 r.

Wydarzenie kulinarne "Chef - Zagorski chef" to konkurs kulinarny, w trakcie którego uczestnicy przygotowują innowacyjne i pomysłowe potrawy, wykorzystując tradycyjne składniki z Hrvatsko Zagorje. Wydarzenie to, organizowane od kilku kolejnych lat, jest miejscem spotkań gwiazd kuchni Hrvatsko Zagorje, jak to mówią w żupanii Krapina- Zagorje. Właśnie tutaj turyści i inne osoby mogą skosztować m.in. "Zagorski štrukli"/"Zagorski štruklji".

"Štruklijada" lub "Rolled Drumpling Festival" to specjalne wydarzenie poświęcone "Zagorski štrukli" /"Zagorski struklji", które odbywa się co roku w innym mieście w Hrvatsko Zagorje. Jego "[...] głównym celem jest promowanie Zagorski štrukli i jego ochrona, gdyż produkt ten stanowi charakterystyczną markę Zagorje". Celem jest ponadto zachowanie tradycyjnej renomy produktu słynącego z oryginalności i niepowtarzalnej receptury. Wydarzenie to składa się z wystawy i konkursu, w ramach którego najlepsze placówki gastronomiczne w Zagorje ubiegają się o tytuł "Best Štrukli w Zagorje". (INFO 2017. Żupania Krapina-Zagorje, Rada Turystyczna Krapina-Zagorje, Zagrzeb, 2016). (Krapinske Toplice Štruklijada, 2016 r.) ("Spróbuj tego i rozsmakuj się" - Rada Turystyczna Krapina-Zagorje, 2015 r. oraz "Tradycyjna żywność Zagorje: Raj na talerzu").

Oprócz tradycyjnej imprezy "štruklijada" żupania Krapina-Zagorje i jej Rada Turystyczna organizują od 11 lat wydarzenie "Babicini kolaci" (Babcia piecze). Kobiety konkurują tutaj, przygotowując ciasta zgodnie z tradycyjnymi recepturami. Każdego roku przygotowanie "Zagorski štrukli"/"Zagorski struklji" odgrywa kluczową rolę w tym wydarzeniu. Wszystkie przepisy i metody przygotowania można znaleźć w broszurach "Babicini kolaci" ("Babicini kolaci" - żupania Krapina-Zagorje, Krapina 2016).

Renomę produktu "Zagorski štrukli"/"Zagorski struklji" potwierdzono również w 2012 r., kiedy to wpisano je do wykazu autochtonicznych produktów rolnych i leśnych oraz tradycyjnych potraw kuchni Hrvatsko Zagorje w żupanii Krapina-Zagorje. Ponadto chorwackie ministerstwo kultury włączyło do wykazu chronionego niematerialnego dziedzictwa kulturowego "Przepis na tradycyjny, domowy Zagorski štrukli".

"Zagorski štrukli"/"Zagorski struklji" znajdują się na rynku pod tą nazwą i występują w niemal wszystkich restauracjach w Hrvatsko Zagorje i poza nią (ulotka restauracji "Kod Starog" w Kumrovcu; ulotka restauracji "Vuglec Breg" w Krapinie). Coroczne zawody "Štruklijada", która odbywają się każdego roku w innym mieście w Hrvatsko Zagorje i w których uczestniczy wiele przedsiębiorstw gastronomicznych, są świadectwem długotrwałego używania nazwy "Zagorski štrukli"/"Zagorski struklji" (ulotka z zaproszeniem na "Štruklijada"). Ulotka "Raj na stole" promująca poszczególne restauracje i hotele w Hrvatsko Zagorje, poza dostarczeniem podstawowych informacji na temat tych obiektów, podaje krótki opis oferowanych przez nie tradycyjnych posiłków i stwierdza w szczególności, że "[...] prawdziwe, domowe Zagorski štrukli ze świeżym serem z mleka krowiego są niepowtarzalne [...]".

W wielu książkach kucharskich i na różnych stronach internetowych można znaleźć przepisy na "Zagorski štrukli" lub "Zagorski štruklji", co pokazuje, jak rozpoznawalne, znane i szeroko używane są te nazwy.

Najlepszą ilustracją renomy produktu "Zagorski štrukli"/"Zagorski štruklji" oraz ich związku z Hrvatsko Zagorje są wyniki sondażu z 2018 r., w którym wzięło udział 1 000 respondentów w Chorwacji. Sondaż wykazał, że 90 % osób w Chorwacji kojarzy štrukli z Hrvatsko Zagorje, podczas gdy 91 % uznaje "Zagorski štrukli"/"Zagorski štruklji" za produkt spożywczy wywodzący się z tego regionu. Ponadto aż 95 % wszystkich respondentów uważa, że o "Zagorski štrukli"/"Zagorski štruklji" należy wspominać w materiałach promocyjnych, publikacjach kulinarnych i monografiach związanych z Hrvatsko Zagorje. Większość respondentów (91 %) uważa, że "Zagorski štrukli"/"Zagorski štruklji" cieszą się renomą w Chorwacji.

Odesłanie do publikacji specyfikacji produktu

(art. 6 ust. 1 akapit drugi rozporządzenia)

https://poljoprivreda.gov.hr/UserDocsImages/dokumenti/hrana/proizvodi_u_postupku_zastite-zoi-zozp-zts/Specifikacija%20proizvoda%20Zagorski%20štrukli.pdf

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2021.455.5

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych
Data aktu: 04/11/2021
Data ogłoszenia: 10/11/2021